Extáze ničí kambodžské rolníky

Barmští obchodníci s drogami objevili zlatý důl, který pro ně představuje prodej pastilek extáze kambodžským vesničanům. Ti totiž věří, že konzumace této drogy jim pomůže zvýšit výkonnost a vybřednout tak z bídy. Tato malá barevná tabletka, kterou Kambodžané nazývají "yama" nebo "thai", se dostává do jejich země přes hranici s Thajskem.

Tento stimulant z rodiny amfetaminů, jehož základní substancí je tzv. MDMA, již v Kambodži není záležitostí nočních podniků a slavností. "Ekonomická" varianta, která vychází z barmských laboratoří v tzv. Zlatém trojúhelníku (území na hranicích mezi
Laosem, Barmou a Thajskem), se v krátké době stala na kambodžských rýžovištích "bestsellerem".

V této převážně zemědělské zemi rolníci utrácejí svůj denní výdělek, tedy jeden dolar, za "zázrak" čili "kouzelný lék", jak jej představují na trhu obchodníci s drogami. Jedna tabletka denně zajistí rolníkovi zvýšenou výkonnost a nabízí "protijed" na hlad. Nízká cena, kterou představuje jeden dolar za extázi ve srovnání s cenami v jiných částech regionu, svědčí o tom, že toto narkotikum je nízké kvality.

Konzumace extáze v Thajsku dosáhla takové úrovně, že v současnosti ji úřady považují za hlavní sociální problém v zemi a přitvrdily policejní opatření proti spotřebitelům.

V Indonésii, Hongkongu a dalších zemích regionu tento druh amfetaminu, jehož fyzické účinky trvají asi osm hodin a psychické jeden až dva dny, stále častěji užívá mládež.
Ovšem v sousední Kambodži je pro většinu obyvatel tato droga něčím zcela novým a na seznamech protidrogové policie zatím nezaujímá prioritní místa.

"Vím o mnoha lidech, kteří berou yamu. Cítí se velmi spokojeni a mohou hodně pracovat, dokonce vydrží i bez denní dávky jídla," říká rolník Kim Pauv. Upozornil dále, že její konzumenti jsou neschopni sebeméně pracovat, jakmile se k ní nějaký čas nedostanou.

I přes krátký výskyt extáze na trzích kambodžského venkova se zdá, že dosáhla velkého ohlasu. "Někteří jsou na yamě tak závislí, že dokonce prodávají své krávy, aby si ji mohli opatřit," vysvětluje Puav.

Doktor Kim Sengly z ministerstva zdravotnictví varuje, že extáze je velmi nebezpečná droga, jež vyvolává velmi silnou závislost, a to především onen "levný" druh prodávaný na kambodžském venkově. "Dlouhodobější užívání drogy škodí zdraví,
fyzickému i psychickému," dodal.

Konzumace yamy se rychle šíří po celé zemi a zasahuje i taková odvětví jako stavební dělníky a posádky obchodních lodí, doplňuje generál Skadavy Roun Mathly, poradce státního protidrogového úřadu.

Loni se bezpečnostní orgány zmocnily asi 100.000 pilulek, avšak je to jen zlomek množství, které se do země dostává. "Konzumenti yamy byli pravděpodobně oklamáni buď samotnými obchodníky nebo i přítelem, jenž je ujistil, že pilulka je posílí. Oni ji vyzkouší a na začátku funguje, skutečně jim dodá sil. Pak se objeví závislost a když už je příliš pozdě, kouzlo léku se vytratí," vysvětluje Roun.