Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Exmanžel dělá paní Ester ze života peklo. Ona neví, jak se bránit

  12:54aktualizováno  12:54
Paní Ester ze Sokolovska tvrdí, že už déle než rok ji jako stín pronásleduje její exmanžel Jan K. Ví přesně, kdy a kam chodí, s kým se stýká, co nosí na sobě. Telefonuje, posílá SMS, e-maily, hrubě ji uráží. Odborně se takovému chování říká stalking: nebezpečné pronásledování.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Exmanžel obtěžuje její rodiče, příbuzné, kolegy v práci, kamarády. Čas od času se násilím dobývá do jejího bytu. Posílá za ní divné lidi s divnými vzkazy.

život bych za tebe dal

Příběh, který se nedávno odehrál v Chodově, je typickým příkladem, kdy se se partner s rozchodem nesmíří a dál sleduje svou bývalou a dohání ji k šílenství.

Ona - rozvedená úřednice se třemi dětmi. Toužila po spokojeném rodinném životě. Našla si jeho - o osm let mladšího.

On - vyrůstal v neúplné rodině, s otčímem si nerozuměl. Stále ji miluje tak zvláštně, že ho soud vloni poslal na půl roku do vězení. Nepoučil se a už je za mřížemi znovu.

Začalo to neplacením výživného, výhrůžkami a agresivním chováním ke staršímu synovi. Ženu fyzicky napadl v mateřské škole. Sebral jí kabelku a platební kartu. Vnikl do jejího bytu, křičel, posílal výhružné SMS. Podal inzerát s jejím telefonním číslem jako nabídku na poskytování erotických služeb.

"Sepsali jsme návrh předběžného opatření. Soud ho schválil a zakázal mu, aby ženu kontaktoval," líčí vedoucí Intervenčního centra v Sokolově Kateřina Štěpánková.
Jenže útočníka to neodradilo. Znovu napadl svou bývalou na ulici a pak ještě jednou v bytě. Škrtil ji a tvrdil, že ji miluje.

Za maření úředního rozhodnutí ho soud poslal do vazby a pak vynesl trest: půl roku vězení nepodmíněně. Když opustil 23. prosince věznici, zamířil - kam jinam... Stál u dveří jejího bytu a žádal o ruku. Znovu zasahuje policie. V lednu už zase číhal na parkovišti a rozřezal pneumatiky jejího auta. Přišel za ní do práce a zjistil si její nové telefonní číslo.

"Sepsali jsme žádost o vydání předběžného opatření kvůli nebezpečnému pronásledování. Soud to schválil a dotyčný teď sedí ve vazbě a čeká na soud," informovala Štěpánková.

On stále z vazby píše: "Život bych za tebe dal. Copak sis nevšimla, že nejsem jako ostatní chlapi?"

Od ledna letošního roku jde o trestný čin. Ester se kvůli slídilovi ocitla na pokraji sil a podala trestní oznámení. Policie ale případ před pár dny odložila. Ester je přesvědčena, že tak rozhodla hlavně proto, že její bývalý muž je sám policistou.

"Kdyby Jan nebyl policajtem, už by ho určitě potrestali. Ale takhle mě dál může srážet na dno. Já trpím a on si dál běhá po světě. Ničí mě psychicky i fyzicky a nikdo není schopen to zarazit. Policie mi nepomohla, i když všechny informace ode mne měla," líčí vyčerpaná a bezradná žena.

Inspekce ministra vnitra, která případ řešila, to ale vidí jinak.
"Po celou dobu šetření se nepodařilo zjistit žádné skutečnosti, pro něž by bylo možné zahájit úkony trestního řízení," napsal do vyrozumění Jan Hudec z pracoviště inspekce ministra vnitra v Karlových Varech.

Ester vyděsily e-maily, v nichž ji anonym (téměř jistě její exmanžel Jan K.) nevybíravě verboval jako společnici na práci do nočních erotických klubů. Šokovalo ji, že pisatel ji téměř dokonale zná. Ví o ní, jak se obléká, jaký má účes, kde pracuje. "Viděl jsem vás i osobně," psal jí na služební e-mail.

Když odmítla a přestala reagovat, e-maily jí chodily dál a ještě častěji. Dotyčný stále uváděl, že ji chce získat pro prostituci. Pátrala, kdo a proč ji obtěžuje. Jejím známým, kteří se vyznají v počítačích, se podařilo zjistit, že e-maily byly odeslány z internetové kavárny v Městském domě kultury v Sokolově.

"V prosinci za mnou dvakrát poslal Roma, který se mi snažil předat obálku s penězi a vyhrožoval, že když pátrat nepřestanu, něco se mi stane. Dostala jsem strach. A on ví, jak mě vystrašit a čeho se bojím." Raději se na několik měsíců přestěhovala k otci. Ten ji úzkostlivě hlídal na každém kroku.

Podivné setkání s Romem si Ester natočila. Na krátkém videozáznamu prostředník říká: "Nemáte do toho šťourat. On chce mít klid." Obálku, ve které bylo tisíc korun, Ester předala policii, a ta údajně peníze vrátila Janu K. Žena má podezření, že její exmanžel zneužíval policejní pravomoc, aby ji mohl deptat.

Mezitím ale podle odborníků udělala několik chyb. Se svým exmanželem dál komunikovala, zcela se od něho neodstřihla. Požádala ho o pomoc kvůli anonymovi, který ji obtěžoval. Časem zjistila, že když byla s Janem K. v kontaktu častěji, e-maily přestávaly přicházet.

Nakonec se prý přiznal, že za obtěžováním stojí on. "V prosinci loňského roku mi volali jeho rodiče a jeho sestra. Omlouvali se za to, co všechno mi dělal a dělá," vypověděla Ester do protokolu o trestním oznámení. MF DNES se pokoušela Jana K. telefonicky kontaktovat, ale jeho mobilní telefon je nedostupný.

stalking: nebezpečné pronásledování

Hlavní znaky:
- aktivita pronásledovatele je jednostranná vůči oběti
- neustává ani po jasném odmítnutí a právním písemném upozornění
- neustává, i když oběť uplatňuje strategii "nulové reakce"
- jednání pronásledovatele pokračuje a má znaky seriálu
- chování pronásledovatele oběť poškozuje a paralyzuje
- četnost a závažnost aktivit pronásledovatele se stupňují

Základní znaky obtěžování:
- opakování pokusů o kontakt nebo vyhledávání blízkosti oběti
- trvá nejméně 4-6 týdnů, nejméně 8 nevyžádaných kontaktů
- nemožnost vyhnout se kontaktu s pronásledovatelem
- strach oběti, která musí změnit obvyklý způsob života

Zdroj: Intervenční centrum Sokolov

Ester neví, kudy kam, aby její trápení skončilo. "Ztrácím kamarády. Je pro mě těžké to celé popisovat a někomu vysvětlovat, co se mi děje. Sebral mi pět let života."

Vzpomíná na loňský rok, kdy si Jan K. způsoboval řezné rány na těle a tvrdil, jako ho zranili ti, kteří jeví zájem o Ester. Jan K. je podle jejích informací už několik měsíců na neschopence a léčí se kvůli psychickým problémům.

"Musím se smát policejnímu heslu pomáhat a chránit. Ten člověk je psychicky labilní a přitom obléká uniformu." Na základě podaného trestního oznámení policie odebrala Janu K. služební zbraň.

Exmanžel nadělal Ester spoustu potíží v práci. Obcházel její kolegy, vyptával se, jestli někoho má. Psal jí, že spáchá sebevraždu. Ester ho popisuje jako žárlivce. Když ho chtěla opustit, začal obtěžovat její rodinu a příbuzné. I proto se k němu až do rozvodu v září 2008 vracela.

Přestože ji omezoval. Několikrát se prý stalo, že ji násilím držel v bytě.
Navštívila i Intervenční centrum v Sokolově, které obětem domácího násilí a stalkingu pomáhá.

Podle vedoucí centra Kateřiny Štěpánkové platí řada zásad, jak se k pronásledovateli chovat: Hlavně mu prostřednictvím advokáta vzkázat jasné ne, neodpovídat na telefonáty, sms zprávy, vyhýbat se místům, kde může dojít k setkání. A to Ester důsledně nedělala.

"Paní Ester je teď pro nás trochu nevěrohodná. Nerozumím, proč neudělala všechny kroky, které měla udělat a které jsme jí radili. V ostatních případech, které jsme řešili, to vedlo k zastavení pronásledování," uvedla Štěpánková.

Základem je, říct důrazné NE

Mívají pocit, že jsou pronásledované a terorizované, ale přitom útočníkovi neřeknou jasné ne. To je podle Kateřiny Štěpánkové, vedoucí Intervenčního centra v Sokolově, nejčastější chyba, kterou dělá žena ohrožovaná svým bývalým manželem, druhem, přítelem. "Jdou s pronásledovatelem na kávu, odepíší mu na SMS zprávu. Dotyčný vidí, že s ním vysněná osoba komunikuje, a není schopen se odstřihnout," říká Štěpánková.

* Co soudíte o případu paní Ester?

Dávali jsme jí jasná doporučení, co má dělat. Nevím, jestli se radami řídila a zda poslala prostřednictvím advokáta bývalému muži jasné upozornění, že si nepřeje, aby ji jakkoliv kontaktoval, a že jinak by to pro něho mohlo mít právní následky. Na třech setkáních jsme jí právě tohle zdůrazňovali.

* Věříte, že ji exmanžel terorizuje?

Netvrdím, že útoky nebyly brutální. Dostávala e-maily, docházelo k nepříjemným kontaktům, přišla k nám velmi rozrušená. Poskytli jsme jí 9. února i vzor předběžného opatření, kterým soud může pronásledovateli zakázat, aby se k oběti přibližoval a kontaktoval ji. Nevíme ale, co bylo dál. Ona nás už pak neinformovala.

* Udělala nějaké chyby?

Mám za to, že nebyly splněny všechny podmínky a znaky nebezpečného pronásledování. Nerozumím, proč neudělala všechny kroky, které jsme jí radili. V tuto chvíli je pro nás svým chováním trochu nevěrohodná. Doporučovali jsme jí, aby exmanželovi přes právníka řekla jasné ne, a už nereagovala. Pokud s ním komunikuje, pak se nejedná o stalking, ale jen o nevyžádané obtěžování. Důsledné ne - to je základ.

* Udělala policie vše, co mohla?

Nejsem typem člověka, který by policii hájil. Na druhou stranu vím, jak policie pracuje. Ze zkušeností v jiných případech víme, že policie umí nebezpečné pronásledování řešit. Tady navíc na případu pracovala inspekce ministra vnitra. To jsou vysokoškolsky vzdělaní lidé s prověrkami a praxí. Když nejsou naplněny všechny znaky nebezpečného pronásledování a oběť se svým pronásledovatelem komunikuje, policie s tím nemůže nic dělat.

Autoři:
Nejčtenější

Mozková mrtvice - ilustrační fotografie
Když udeří mrtvice, jde o čas. Jak ji poznáte?

Na mozku jsme závislí. To on rozhodne, zda si přečtete tento článek a napijete se u toho kávy. Vše probíhá automaticky. Ovšem jen do chvíle, než mozkovou tepnu...  celý článek

Sport na čerstvém vzduchu a s přáteli je nejlepší způsob, jak si užít léto.
Léto v pohybu: Sportovní outfity a doplňky, kterým neodoláte

Krásné letní počasí přímo vybízí k venkovním sportovním aktivitám. Návštěvu fitness center proto odložte, až se ochladí, a prázdniny využijte ke sportům, které...  celý článek

Jít se koupat znamenalo vyjít ze vrat a k vodě urazit kus cesty. Se...
OBRAZEM: Koupání před 50 lety: s nubianem, kostkovanou dekou a matračkou

Jít se koupat znamenalo ještě před půl stoletím vyjít ze vrat a k vodě urazit kus cesty. Se srolovanou kostkovanou dekou v podpaží a taškou přes rameno. V ní...  celý článek

ilustrační snímek
Když domek vyhořel, děti musely do ústavu. Pomozme jim k návratu domů

Děti, které vyrůstaly v rodinném prostředí, mají mnohem větší šanci na úspěch v životě a na vlastní spokojenou rodinu než ty, které vyrostly v ústavu. Pomozte...  celý článek

ilustrační snímek
Poradna: Pubertální dcera se chová, jako by se jí netýkala menstruace

Moje dcera se chová, jako by neměla žádnou menstruaci a vůbec se jí to netýkalo. Když se snažím zavést na to hovor, otočí hlavu a ignoruje mě. Čtenářka Ina...  celý článek

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
Příběh Dáši: Z manžela se v důchodu stal líný a nerudný dědek

Jsem už tři roky v důchodu a užívám si to. Těšila jsem se, až i manžel přestane pracovat a budeme si společně „plnit sny“. Místo toho denně poslouchám, co ho...  celý článek

Klidnou dovolenou bychom si přáli všichni, někdy se ale promění v noční můru.
Slibovali ráj, bylo to peklo. Co dělat, když na dovolené přijde problém?

Jste na dovolené a místo odpočinku se každý den nervujete s tím, že je něco špatně? Na nedostatky upozorněte hned na místě. Když nedojde k nápravě, reklamaci...  celý článek

(Ilustrační foto)
Orgasmus někdy předstírá většina žen. Z nudy, ale i z lásky

Mezinárodní den orgasmu, který připadá na 8. srpen, je původně brazilským svátkem, který má být oslavou tělesného potěšení. Jenže řada žen si této radosti v...  celý článek

Další nabídka

arome.cz

Glamour líčení jednoduše: Výrazného líčení se nemusíte bát
Glamour líčení jednoduše: Výrazného líčení se nemusíte bát

Glamour makeup je výrazný styl líčení. Používá se většinou při focení a má za cíl podtrhnout ženskou krásu a přitažlivost. Proč si ale tohle vše nedopřát i kdyk... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.