Europarlament | foto: ČTK

Evropě vládnou muži a je to škoda

  • 12
Politika je samý chlap, vidíme dnes a denně ve zprávách. Je to tak -a nejen v Česku, ale v celé Evropě. V národních parlamentech zemí Evropské unie zasedá jen čtyřiadvacet procent žen.


U nás je procento ještě nižší, jak vyplývá z nejnovější studie společnosti Westminster. Ta se v rámci letošního roku - roku rovných šancí mezi mužem a  ženou, zaměřila na problematiku rovných příležitostí žen a mužů v národních parlamentech zemí EU.

Česká republika je s 15,5 procenty žen v parlamentu až na devatenáctém místě. Například Slovensko je čtyři místa před námi. Víc žen v parlamentu má ze zemí EU i třeba Litva, Bulharsko či Polsko. Za námi je osm zemí: Kypr, Irsko, Řecko, Francie, Slovinsko, Rumunsko, Maďarsko a Malta.

Kvůli převaze mužů vládne v parlamentech rozum a agrese. Naopak chybí emoce, shovívavost, altruismus.

Přitom i Rada EU považuje účast žen a mužů na rozhodování za základní součást a podmínku demokracie a nevyvážené zastoupení žen v parlamentu považuje za ztrátu.

"Vyvážená účast žen a mužů v politice znamená cestu k rozšiřování idejí, hodnot a chování, jejímž výsledkem má být větší míra spravedlnosti a rovnosti pro muže a ženy ve všech oblastech života společnosti, a cestu k plnému využití lidského potenciálu," píše ve svém doporučení.

"Nejdále je v této oblasti Švédsko, které má v parlamentu 48 procent žen. Neexistuje zde systém legislativních kvót, ale politické strany mají vlastní pravidla pro nominaci kandidátů, kdy ani jedno pohlaví nesmí mít více než 60 procentní a méně než 40 procentní zastoupení na kandidátských listinách. I tato cesta může být inspirací pro českou kotlinu," komentuje Tomáš Studeník, ředitel společnosti Westminster.