novorozenec, dítě, nemocnice

novorozenec, dítě, nemocnice | foto: Profimedia.cz

Evropa zažívá babyboom. I v krizi

  • 23
Nynější česká vlna porodů je prý fenomén Husákových dětí, silných sedmdesátých ročníků. Jenže rodí celá Evropa a tam už to na echo Husákovy prorodinné politiky nevypadá.


Někde prý pomohl penězi stát, jinde přistěhovalci. A nově se mluví i o tom, že rodinám svědčí ekonomická krize, i když to zní nelogicky.

Nejvíce dětí se rodí v Irsku, kde se drží model tradiční rodiny.

Druhá je Francie a tam se rodí nejvíce dětí od roku 1981. Sociologové míní, že je to vysokou sociální podporou státu. Psychologové dodávají, že Francouzi se v těžkých dobách obracejí k základním hodnotám, k rodině. O nedostatku mateřských škol se dočtete v denících od Itálie po Finsko. Více dětí se rodí dokonce i na Islandu, zemi, kde vláda loni vyhlásila bankrot.

Statistiky ukazují, že od ledna do srpna se tam narodilo o 3,5 procenta dětí více než loni. Přitom rodiče dětí narozených v létě už věděli o tom, že stát je na konci sil. Experti si to vysvětlují selským rozumem. Islanďané v době krize chtějí využít maximum pomoci od státu, a to je devět placených měsíců s dítětem, píše internetový portál Euractiv.

V londýnských novinách vydávaných v polštině pro přistěhovalé Poláky se na titulní stránce vyjímá téma o rodinných dávkách. Proč by ne. Polákům v Británii se vloni narodilo 16 101 dětí, zatímco před třemi lety bylo to číslo pětkrát menší. V Británii se rodí každé čtvrté dítě cizinci.

Tři děti jsou norma

Počet porodů roste posledních šest let bez přestávky a přistěhovalci oblíbené městečko Boston ve východoanglickém hrabství Lincolnshire má prvenství. V průměru tady má každá žena takřka tři děti, téměř jako v 17. století za časů Isaaka Newtona, který byl ze čtyř dětí.

"Čtyři kamarádky jsou těhotné," říká čtyřiatřicetiletá Sandra Silvaová, rodilá Portugalka, pro deník Guardian. Čeká druhé dítě. Neví, proč se v Bostonu tolik rodí. "Možná proto, že tu není jinak co dělat," glosuje. Přibývá i dětí rodilých Britek. "Letos je snad těhotná každá," směje se třiadvacetiletá Angličanka Katie Ingamellsová, matka tří dětí. Podle ní jde o krajový zvyk. "Každý tady má více než dvě děti, je to normální," říká. V tomto zemědělském kraji se najde i několik rodin s více než osmi dětmi.

Demograf z Oxfordu David Coleman vysledoval ze statistik, že snížená porodnost postihla celou Evropu především kvůli antikoncepci. Ženy porod oddalovaly. "To se po babyboomu sedmdesátých let dělo všude," říká. Pozdější porody však vedly k tomu, že ženy měly méně dětí.

Co zabralo, že Britky rodí více? Podle jedné studie je to státní podpora, která vzrostla o polovinu. Vláda podporuje zaměstnané rodiče levnými půjčkami. Protáhla se i doba placené mateřské z 18 na 39 týdnů. Pomoc rodinám se tak stala politicky přitažlivým tématem i jinde v Evropě.

těhotenství v módě

Francie
Loni se ve Francii narodilo 829 tisíc dětí, což je o 1,2 procenta více než rok předtím. Pětině čerstvých matek je více než 35 let. Na každou ženu statisticky připadají dvě děti, to je druhý nejvyšší počet v Evropě. Vede Irsko.

Itálie
Loni se zde narodilo 570 tisíc dětí, to je o pětinu více než předtím. Patnáct procent z nich, celkem 90 tisíc dětí, se narodilo přistěhovalcům.

Velká Británie
Ještě v roce 2001 zde měly ženy podle statistického průměru jen 1,63 dítěte. Nyní jsou to už děti dvě. Vloni se jich narodilo 794 tisíc. Podíl na porodnosti nesou i polští a pákistánští přistěhovalci.

Bulharsko
Ve druhém čtvrtletí letošního roku se v této zemi meziročně zvýšila porodnost o sedm procent. Nejvíce dětí se rodí paradoxně v nejchudších regionech.

Island
V Islandu se rodilo více dětí i během léta, ty byly tak počaty už v době krize.

Německo
V tomto státě podobně jako například v Rumunsku babyboom neplatí. V Německu se loni narodilo o 1,1 % dětí méně než o rok dříve.
Pramen: Euractiv.com