Nejčastějším přenašečem encefalitidy je klíště.

Nejčastějším přenašečem encefalitidy je klíště. | foto: Profimedia.cz

Encefalitida

Klíšťová encefalitida je zánětlivé onemocnění mozku způsobené viry přenášenými z klíšťat na člověka. Člověk se může nakazit kousnutím infikovaného klíštěte při pobytu zejména v listnatém nebo smíšeném lese.

Obzvláště rizikové oblasti jsou například v povodí Sázavy, Berounky, Vltavy a Dyje. Kromě tohoto přenosu jsou známé také nákazy požitím tepelně nezpracovaného mléka nebo mléčných výrobků.

Když má dítě klíště

Účinnou obranou proti klíšťové encefalitidě u dětí je očkování.

Jaké má encefalitida příznaky?
Objevují se obvykle po 7, 10 až 14 dnech od chvíle přisátí infikovaného klíštěte. Případy s lehkým průběhem se podobají virovým onemocněním dýchacích cest. Klinicky závažné formy mají dvojfázový průběh. V první fázi nastupují netypické chřipkové příznaky, které jsou následovány čtyřmi a ž deseti dny zcela bez příznaků. Ve druhé fázi jsou to vysoké horečky a příznaky postižení centrálního nervového systému různé závažnosti. Popisují se bolesti hlavy, světloplachost, zánět spojivek, poruchy spánku, paměti, koncentrace, dezorientace, obrny až selhání center v prodloužené míše a smrt. Nejzávažnější forma encefalitidy postihuje nejčastěji lidi starších 60 let.

Koho se tato nemoc týká?
Infikovat se může každý. Nejnebezpečnější je ale pro malé děti a starší osoby, u kterých může v ojedinělých případech skončit smrtí.

Léčba, prevence
Preventivně by se lidé měli vyhýbat rizikovým oblastem a dbát na dostatečný ochranný oděv. Existuje také účinné očkování. Co se týče léčby, jsou to analeptika, vitamíny a klid na lůžku. Při těžším průběhu nemoci jsou pacienti hospitalizováni v nemocnici.