Ona
ambulance, sanitka, nemocnice

ambulance, sanitka, nemocnice | foto: Profimedia.cz

Dvě ženy, stejná diagnóza, úplně odlišný konec

  • 17
Následující příběhy začaly velmi podobně a podobně mohly také skončit. Diagnóza: mozková mrtvice. Avšak zatímco jeden příběh se změnil v tragédii, druhým prošla jeho aktérka bez následků. Jak je to možné? Lékaři za to nemohou, chyba se stala mnohem dříve.

Příběh první, tragédie
Dvaapadesátiletá žena začala v práci náhle mluvit z cesty. Jelikož po dvou minutách problém zmizel, zdálo se, že je vše v pořádku, a tak žena k lékaři nešla.

Avšak za dva týdny se doma po obědě začala znovu chovat poněkud zmateně, nebylo jí rozumět a špatně ovládala levou ruku. Ani to však jí ani jejího manžela nevyděsilo natolik, aby zavolali lékaře. Naopak, ulehla do postele, snad aby se ze všeho vyležela.

Po dvou hodinách jí bylo stejně, a proto ji muž přece jen odvezl k obvodnímu lékaři. Nikoho však neupozornil na to, o jaké problémy jde, a tak žena ještě nejméně hodinu čekala, než přijde na řadu.

Do nemocnice se nakonec dostala až za dlouhých šest hodin od doby, kdy se objevily první příznaky mrtvice. Stavu, při kterém se mozku nedostává krve, a tudíž nezbytného kyslíku.

"Zjistili jsme, že má tepnu uzavřenou krevní sraženinou, avšak po takové době už se s tím nedalo prakticky nic dělat," říká neurolog Robert Mikulík z brněnské Fakultní nemocnice U svaté Anny.

Dnes je žena na půl těla ochrnutá, nemluví, necítí bolest a je trvale odkázaná na lůžko. Okolí ji musí krmit a moč jí odvádí speciální katetr. Její šance na přežití je podle lékaře Mikulíka třicetiprocentní, šance na uzdravení prakticky nulová. Vše se přitom mohlo odehrát úplně jinak. Jako v následujícím případě.

Příběh druhý, happy end
Čtyřiapadesátiletá žena po cestě z nákupu upadla a nemohla se postavit, protože měla slabou levou nohu. Zavolala proto telefonem manželovi, který k ní vyslal záchranku.

"Měla stejné potíže, také její mozkovou tepnou neproudila krev, ale díky tomu, že se k nám dostala včas, mohli jsme ji zachránit," říká lékař Mikulík.

Léčba, kterou lze použít u většiny pacientů, není složitá. Lékaři podávají lék rozpouštějící krevní sraženiny, nebo - pokud nezabere, jako se stalo v tomto případě - katetrem zavedeným přes tříslo vstříknou lék přímo do uzavřené tepny.

Žena z tohoto případu byla už druhý den zcela bez potíží a čtvrtý den šla, a to zdravá, domů. "Po příchodu k nám byla přitom také ochrnutá, viděla jen půlku zorného pole, necítila bolest," popsal její stav lékař Mikulík.

ČTĚTE TAKÉ:
Lidé mnohdy umírají na mrtvici zbytečně 
Kde a jak se léčí mozková mrtvice