Ona
Pokud dítě používá dudlík dlouho, může se deformovat čelist a následně i skus

Pokud dítě používá dudlík dlouho, může se deformovat čelist a následně i skus | foto: Profimedia.cz

Dudlík může způsobit šišlání, ale i návyk k cigaretě

  • 43
Pro mnoho rodičů jsou dudlíky báječným prostředkem, jak dítě rychle a spolehlivě utišit a dopřát mu pocit bezpečí a jistoty. Dlouhodobé a časté používání dudlíku však může mít za následek deformaci dásní i skusu. Pro dítě to znamená vadu řeči.

Děti, které používají dudlík tři roky a déle, mají třikrát větší pravděpodobnost, že se budou potýkat s vadami řeči než děti, které dudlík neměly. K tomuto závěru došli autoři americko-chilského výzkumu z University of Washintgon a Rehabilitacion Club de Leones Cruz de Sur, který byl publikovaný v časopise BMC Paediatrics.

Vědci navíc upozornili, že dítě, které má prakticky neustále dudlík v puse, se jen minimálně zapojuje do konverzace s ostatními dětmi či členy rodiny.

Od dudlíku k cigaretě

Souvislost dudlíků s vývojem řeči potvrzuje i Dana Kutálková, která pracuje na dětském oddělení Nemocnice na Homolce jako klinická logopedka.

"Pokud dítě používá dudlík dlouho a často, může se deformovat čelist a následně i skus. Měkká kost se totiž neustálému tlaku dudlíku poddá, a to zvláště v případě, že dudlík nemá vhodný tvar. Na linii měkké kosti horní dásně je pak patrný oblouček. I když to není pravidlem, mohou s tím souviset i problémy s výslovností, nejčastěji se sykavkami. Děti si šlapou na jazyk," vysvětluje Kutálková.

Kromě toho, že dlouhodobé používání dudlíku může způsobit deformaci dásní, může mít podíl také na nesprávné klidové poloze jazyka, nebo na odlišném způsobu polykání.

"S tím pak souvisí například dýchání ústy a problémy s výslovností," vysvětluje logopedka. Upozorňuje i na jinou souvislost. "Dudlík se běžně používá jako prostředek, jak dítě utišit či doslova umlčet, a je tak nástrojem pro řešení různých emocí a drobných krizí dítěte. Může to ovšem v pozdějším věku vést k návyku řešit potíže podobným způsobem, například cigaretou."

Dodává, že logopedové obecně nevidí používání dudlíku rádi, ale jeho příležitostné užívání je lepší než cumlání palečku.

Mluvit, mluvit, mluvit

Kromě střídmého používání dudlíku je podle logopedky pro správný vývoj řeči klíčová role rodičů či jiných nejbližších lidí. Doporučuje se proto, aby na dítě od jeho raného dětství často a srozumitelně mluvili.

"Kromě toho je důležitý pocit bezpečí a jistoty v rodině, a příležitosti ke konverzaci s dospělými i vrstevníky," dodává.

Pokud mají rodiče pochybnosti o správném vývoji řeči dítěte, doporučuje Kutálková, navštívit co nejdřív logopeda.