Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dopřejte si porod na míru

  0:10aktualizováno  0:10
Muži mají vojnu a my porody, oblíbené téma ženských debat. Ať už preferujete přirozený porod, nebo porod s lékařskými kapacitami, jedno je jisté. Na rozdíl od našich matek si my dnes můžeme vybírat.

Dnes si můžeme vybrat, jakým způsobem budeme rodit. | foto: Profimedia.cz


Vše o těhotenství a porodu

Čtěte již zítra, ve čtvrtek 26. dubna o tom, co všechno vás nyní v těhotenství čeká

Nejpozději během prvního těhotenství jsou budoucí maminky bombardovány zkušenostmi širokého okolí, a to s oblibou těmi hrůzostrašnými.

Pište a čťěte: Jak jste rodily vy. VAŠE PŘÍBĚHY ZDE

"Celé těhotenství mě jak máma, tak tchyně deprimovaly tím, jak strašné porody jsou. Obě se předháněly v tom, která z nich rodila déle a hůř, na koho byli doktoři a sestry nesnesitelnější. Tehdy mi přišlo, že porod je trest za to, že jsem žena," říká dnes 34letá Marie Turková z Prahy.

Když otěhotněla, začala se pídit po různých knížkách a narazila na možnost přirozeného porodu. "Najednou jsem se dočetla, že porod nemusí být jenom děs a hrůza, ale taky příjemný zážitek. Nakonec jsem třikrát rodila a mám tři fakt hezké vzpomínky," říká dnes.

Pro generaci dnešních babiček byl porod prostě často očistcem. Společné hekárny, velké porodní sály, kde rodilo několik žen najednou, povýšený personál, kontakt s miminkem jen ve stanovenou dobu na kojení a opilí otcové pod okny porodnice, protože nahoru nesměli.

"Před třiceti lety existoval jenom svět lékařů a porodních asistentek. Rodičky do něho vstupovaly jako herci," říká gynekolog a porodník Vít Unzeitig.

Jenže za posledních patnáct let se s námi odehrála obrovská změna. Hesla jako svoboda, respekt, volba nebo přání se vplížila i do porodnictví. Najednou se maminky začaly dožadovat toho, aby mohly být se svým dítětem neustále. Aby s nimi u porodu mohl být partner. Aby nemusely automaticky podstupovat zákroky jako holení či klystýr. Případně aby nemusely rodit přivázané na porodnickém lehátku, tzv. koze, ale třeba vkleče nebo do vody.

Samozřejmě, že zvlášť na začátku 90. let vznikalo mezi cílevědomými rodičkami a zdravotníky celkem velké pnutí. Dodnes některá přání, hlavně porody doma, fungují na většinu odborníků jako červený hadr na býka. Nicméně během času se přece jenom většina hran obrousila a řada nemocnic, a to i těch superspecializovaných, se snaží maminkám, které mají normální těhotenství, nabízet některé z vymožeností nové doby.

Takřka normou už se stala možnost otce být u porodu, hekárny jsou zapomenuty a ženy se mohou při rozjezdu porodu volně pohybovat. Nicméně ty, které si vysnily normální porod bez zásahu lékaře, mají pořád ještě vcelku omezenou nabídku. ¨

"Současné porodnictví je střetem dvou světů. Světa rodičky s jejími představami a požadavky na průběh porodu a světa zdravotníků s jejich reálnými možnostmi a zodpovědností nejen za stav narozeného dítěte. Výsledkem střetu musí být kompromis obou stran - ten je pak třeba respektovat a důsledně dodržovat. Jakékoliv nečekané vychýlení od původní dohody je zdrojem nežádoucího konfliktu a nespokojenosti," říká Vít Unzeitig.

"Podle mě je porod jen dvojí - normální a komplikovaný. Všechny ostatní přívlastky jsou scestné. Pokud je normální, tedy nenastanou-li komplikace, nemělo by se do průběhu porodu nijak zasahovat," říká porodní asistentka Ivana Königsmarková.

Takže pokud má dnes žena bezproblémové těhotenství a je zdravá, má hned několik možností, kde a jak porodit. Každé ženě vyhovuje něco jiného, pro některou je snem porod do vody, jiná nedá dopustit na epidurální analgezii. Rozhodně je zapotřebí ujasnit si, co od porodu čekáte, jak si ho představujete a jestli jste ochotná a schopná nést případná rizika.

1. Nemocniční klasika

Nejvíc žen pořád rodí v porodnici, pokud možno té nejbližší. Je to varianta nejjednodušší. V porodnici máte jistotu, že u porodu bude doktor i porodní asistentka, že dítě hned po narození prohlédne pediatr, že mají v případě komplikací tu nejmodernější techniku za zády. Zároveň je potřeba se připravit na to, že část běžných porodnic oplývá i mnoha klasickými nemocničními nešvary, jako jsou rutinní zákroky typu holení, klystýr nebo nástřih hráze, dirigentský přístup personálu, zbytečné používání různých podpůrných medikamentů.

Nicméně klasiku by určitě měly volit ženy, u kterých se očekávají komplikace, ženy, které jsou hodně vyděšené a potřebují vedle sebe cítit autoritu v bílém plášti, a i ty, které se třeba bojí bolesti a rozhodnou se pro epidurální analgezii.

+ PLUSY: Jistota, že v případě jakéhokoliv problému mohou lékaři zasáhnout prakticky ihned, a to za použití té nejmodernější techniky
- MINUSY: Zdravotníci někdy nerespektují normální průběh porodu a zbytečně do něj zasahují

2. Zlatá střední cesta

Pro ty, které chtějí rodit pokud možno bez jakýchkoliv zásahů a je pro ně důležitá intimnější atmosféra, fungují v západní Evropě porodní domy.

U nás zatím nejsou a jejich roli suplují některé, často menší, porodnice. V těchto zařízeních jsou zdravotníci zvyklí pracovat s porodními plány, tedy dopředu sepsanými představami budoucích matek. Tyto maminky počítají s tím, že instinktivně poznají, jak si ulevit od bolesti, do jaké polohy se uložit a kdy zatlačit.

Kvůli porodnici, která je ochotná podobná přání respektovat, jsou rodičky ochotné cestovat třeba přes půl republiky. Většina těchto zařízení se taky snaží, aby alespoň jedna z porodních místností vypadala jako normální pokoj, tedy aby maminky měly pocit opravdové intimity.

+ PLUSY: Spojují v sobě jistotu lékařské péče, intimitu prostředí a důraz na respekt k rodičce
- MINUSY: Je jich celkem málo, proto je občas obtížné zorganizovat si porod právě tam. Část z nich postrádá dětskou JIP

3. Porody doma

V porodnictví snad dnes není citlivější téma než právě porody doma. U nás patří k velmi nestandardním metodám. Ve světě je to celkem běžná věc - v takovém Holandsku se narodí doma každé třetí dítě. Jejich zastánci tvrdí, že pokud je maminka zdravá a těhotenství normální, není domácí porod nebezpečný. Pro většinu lékařů jsou porody doma zbytečným hazardem se zdravím matky i dítěte, protože není zajištěná péče v případě závažných komplikací.

Pokud už se pro porod doma rozhodnete, čeká vás hodně práce. Musíte toho opravdu hodně nastudovat, být vnitřně přesvědčená a sehnat si porodní asistentku. Taky musíte dopředu zvážit veškerá rizika, která hrozí, a odpovědět si na otázku, zda byste případný "průšvih" unesla. Navíc si budete muset vše, co s porodem souvisí, zařídit sama.

+ PLUSY: Domácí prostředí, atmosféra a klid. Sama si volíte tempo i polohu. Po porodu stále zůstáváte ve svém prostředí spolu s miminkem
- MINUSY: V případě komplikací je nutný převoz do nemocnice a jakékoli časové prodlení může mít vážné následky

ANKETA

KDE A JAK JSTE RODILA A JAK JSTE BYLA SPOKOJENÁ?

Petra Zágnerová, na mateřské dovolené
V Motole a bez problémů. Problém jsem měla s tvorbou mléka a nerada vzpomínám, jak sestry neměly čas pro individuální přístup: měla jsem dojem, že je otravuji. Byla jsem ráda, že po pěti dnech nás pustili.

Ivana Jirešová, herečka
Rodila jsem v Neratovicich, což je taková maličká privátní porodnice. Byl tam se mnou můj porodník, který se o mě staral celou dobu během těhotenství. Byla jsem vážně hodně spokojená.

Jarmila Novotná, soudní znalkyně
Ve Zlíně v roce 1982 bez komplikací, ale ne spokojená. Sestra na příjmu se chovala nevhodně, lékařka navštěvovala rodičky v civilu a ověšená cingrlátky. Když jsem na skutečnost upozornila, byla jsem téměř za "třídního" nepřítele.

Bára Srncová, herečka
Dceru Emmu jsem rodila ve Švédsku 1997 v Götteborgu v normální porodnici. Sice už v 7. měsíci, ale byl to normální klasický porod jen s porodní asistentkou, protože lékař je ve Švédsku přítomen jen u patologických porodů. Tatínek byl u porodu taky.

Autoři: ,
Nejčtenější

ilustrační snímek
I po císařském řezu můžete porodit přirozeně

Většina žen po prodělání císařského řezu předpokládá, že i další děti budou muset přijít na svět s pomocí skalpelu. Lékaři však dnes dokážou velmi dobře...  celý článek

Vlasta (44), Mikoláš (40) a syn Vlasty Jirka (12) žijí v Jirkově.
Vlasta je jen další dítě, nechal se slyšet otec z Výměny manželek

Vlasta (44) pracuje v zásilkové službě, zatímco její o čtyři roky mladší partner Mikoláš je v domácnosti. Vaření a uklízení je jeho parketa a Vlastě se jen...  celý článek

Minerální kosmetika je vyrobena čistě z přírodních minerálních složek, je pro...
Bez barviv a bez vosku. Minerální kosmetika zkrášluje i uzdravuje

Žádné chemikálie, barviva ani umělé vůně. To je poznávací znamení minerální kosmetiky. Čerpá totiž z přírodních zdrojů, a proto je oblíbená zejména u lidí s...  celý článek

Chrissy Teigenová (Beverly Hills, 26. února 2017)
Chrissy Teigenová: Kvůli dalšímu umělému oplodnění končím s alkoholem

Modelka Chrissy Teigenová (31) prozradila, že se dostala do stádia, kdy byla závislá na pravidelné konzumaci vína. Denně si dopřávala několik skleniček a...  celý článek

Nafukovací lehátko ve tvaru plameňáka je "must-have" sezony.
Plameňáci ovládli léto, ale ikonami jsou už šedesát let

Luxusní šaty a šperky, obyčejná trička z řetězců, neonové lampy a nafukovací lehátka mají letos jedno společné. Vládnou jim plameňáci. Kýčovití, přesto...  celý článek

Další z rubriky

Vlasta (44), Mikoláš (40) a syn Vlasty Jirka (12) žijí v Jirkově.
Vlasta je jen další dítě, nechal se slyšet otec z Výměny manželek

Vlasta (44) pracuje v zásilkové službě, zatímco její o čtyři roky mladší partner Mikoláš je v domácnosti. Vaření a uklízení je jeho parketa a Vlastě se jen...  celý článek

Ilustrační fotografie
Typologie osobnosti: užitečná informace, nebo nesmysl?

Je to velmi lákavé: uděláte si test, zjistíte, jaká jste osobnost, a objasní se vám taje vašeho chování, kterým jste dosud nerozuměli – a současně se dozvíte,...  celý článek

(Ilustrační foto)
Orgasmus někdy předstírá většina žen. Z nudy, ale i z lásky

Mezinárodní den orgasmu, který připadá na 8. srpen, je původně brazilským svátkem, který má být oslavou tělesného potěšení. Jenže řada žen si této radosti v...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

První pomoc při vypadávání vlasů: Tabletky i přípravky pro bohatou hřívu
První pomoc při vypadávání vlasů: Tabletky i přípravky pro bohatou hřívu

Zničehonic začínáte ztrácet svou jinak bohatou hřívu? Nepropadejte panice a podívejte se, jak vypadávání vlasů udělit st... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.