Ona
Meruňky, ovoce

Meruňky, ovoce | foto: Martin Adamec, MF DNES

Dopřávejte si vitaminy

Názory na to, zda je potřebné při hubnutí používat výživové doplňky, se stále mění. Ani mezi odborníky nepanuje shoda. Je však pravda, že při příjmu energie kolem pěti tisíc kilojoulů za den není zcela jednoduché naplnit dávky doporučené, o dávkách optimálních ani nemluvě.

PŘEDCHOZÍ DÍL SERIÁLU ZDE

Pod pojem doplňky výživy nespadají jen všeobecně známé vitaminy, minerální látky a vláknina.

Jde také o další složky, které nejsou sice k životu nezbytné, ale pomáhají zlepšovat jeho kvalitu - například rostlinné výtažky. Vždy však platí, že doplňky jsou určeny skutečně k doplnění výživy, nikoli ke kompenzaci nevyvážené stravy.

Jak dostat do těla dostatek vitaminů?
Jestliže je vám nad čtyřicet let, kouříte, máte vysoký krevní tlak nebo vám krvácejí dásně, měli byste uvažovat o multivitaminovém doplňku. Jestliže se vám navíc lámou vlasy a nehty, býváte nepřiměřeně unaveni, bolí vás hlava nebo žaludek, měli byste doplňky využívat.

Pokud naopak sníte denně alespoň 400 g zeleniny a ovoce, jednou týdně máte v jídelníčku mořské ryby, aspoň jednou denně jíte mléčné výrobky, pijete minimálně dva litry tekutin a preferujete celozrnné pečivo před bílým, můžete se bez doplňků obejít.

Pokud navíc dokážete jíst v klidu, umíte si odpočinout a věnujete se rekreačně pohybu, nemusíte si s doplňky už vůbec dělat starosti. Můžete však občas zařadit potraviny obohacené o vitaminy a minerální látky nebo vlákninu.

V naší oblasti činí největší problém dosáhnout potřebné dávky vitaminu E (doporučená denní dávka je 12 až 15 mg na den, ale většina lidí dosahuje jen asi čtyř miligramů). Vitamin E chrání před negativními vlivy životního prostředí, je součástí prevence nemocí zejména srdce a cév.

Doporučenou dávku může pokrýt například 100 g tuňáka se 100 g papriky a k tomu 200 g celozrnného chleba, nebo 50 g lískových oříšků či 2 lžíce kvalitního oleje lisovaného za studena.

Problematický je stále ještě vitamin C. Většina lidí přijímá jen polovinu ze stogramové doporučené denní dávky. Vitamin C je dalším významným bojovníkem proti civilizačním nemocem, je nezbytný pro fungování imunity, posiluje stěny cév.

Na denní doporučenou dávku stačí například 100 g jahod spolu se 150 g rajčat nebo 100 g mandarinek se 100 g čínského zelí a 100 g ředkviček. Kyselina listová se oceňuje jako prevence srdečně-cévních chorob, neboť snižuje hladinu homocysteinu v krvi. Optimální dávku lze pokrýt například 50 g kuřecích jater se 100 g jahod nebo 250 g brokolice.

Z minerálních látek většině lidí chybí zejména vápník, (doporučená denní dávka je 1000 mg, realita ukazuje spíše na příjem 500 mg). Nedostatečný je i příjem hořčíku, který je nutný pro činnost srdce a krevního oběhu.

Letní seriál o hubnutí vzniká ve spolupráci se společností STOB

Jídelníček pro dnešní den

SNÍDANĚ: omeleta se žampiony
1 pomeranč nebo mandarinka,
1 vejce,
2 bílky,
50 g žampionů,
50 g papriky,
pepř,
sůl. 
Na pánvi poduste žampiony a papriku, osolte a opepřete. Přidejte vejce a dopečte. 
830 kJ

SVAČINA: jogurt
1 bílý jogurt, 1 dalamánek
950 kJ

OBĚD: treska s brokolicí, brambory a česnekem (4 porce)
Brambory (800 g) uvařte ve slupce a brokolici (400 g) nejlépe v páře.
Do pekáčku lehce potřeného olivovým olejem dejte tresku (750 g), osolte, opepřete a pokapejte citronem.
Po 15 minutách pečení přidejte brokolici a brambory na plátky.
Před koncem pečení přidejte bílý jogurt (400 g) smíchaný s rozetřeným česnekem a ještě chvíli zapékejte.
1 porce 1770 kJ

SVAČINA: řapíkový celer s tvarohovým dipem
100 g řapíkového celeru,
100 g nízkotučného tvarohu,
sůl,
bylinky,
česnek,
citronová šťáva.
Celer nakrájejte na kousky. Z tvarohu, česneku, bylinek, soli a citronové šťávy udělejte dip a namáčejte do něj zeleninu.
400 kJ

VEČEŘE: pečená debrecínka s vejci, 2 knackebroty
50 g šunky,
2 vejce,
1 hlávkový salát (se zálivkou z citronové šťávy a 1 lžičky oleje)
1680 kJ

CELKEM: 5630 kJ

,