Ona
Ceny jednotlivých léků se mezi lékárnami liší i o desítky korun.

Ceny jednotlivých léků se mezi lékárnami liší i o desítky korun. | foto: Profimedia.cz

Doplatky za léky citelně vzrostly

  • 141
Není to příjemná zpráva: léky stojí pacienty o dost víc než před několika týdny. Zjistil to test MF DNES, který zkoumal, kolik se doplácí na nejběžnější léky v několika desítkách lékáren po celé zemi.

Ukázalo se, že doplatky na nejužívanější léky stouply během měsíce dubna o desítky korun, u dražších léků až o stokoruny. Doplatky vzrostly poté, co ministerstvo zdravotnictví od 1. dubna vydalo novou vyhlášku o lécích.

Rozdíly v cenách
Test navíc ukázal, že doplatky se výrazně liší lékárnu od lékárny. Třeba v případě helicidu, což je často užívaný lék na žaludeční vředy, byl rozdíl v ceně až 66 korun.

Chcete vědět více?

V zítřejší MF DNES najdete velkou přílohu: srovnání cen léků po celé republice.

Zatímco v domažlické Eurolékárně nebo v brněnské lékárně Svaté Anny byl tento lék bez doplatku, v Krakonošově lékárně ve Špindlerově Mlýně stejně jako třeba v lékárně Avicenum v Chebu se za něj doplácelo 66,50 koruny.

Fakt, že ceny léků znatelně vzrostly, potvrdily kromě testu MF DNES i čerstvé údaje Českého statistického úřadu. Statistici zjistili, že doplatky u čtrnácti nejužívanějších léků se během jednoho měsíce zvýšily o více než o deset procent.

Doplatky se zvedly nejvíce u léků na alergie a na žaludeční vředy. Například u některých léků na žaludeční potíže stouply až o 50 procent. Zvýšily se také ceny některých antibiotik, léků proti bolesti či na prostatu a vysoký krevní tlak.

"V každé skupině léků však musí být aspoň jeden lék, který zdravotní pojišťovny plně hradí," říká mluvčí VZP Jana Víšková. Vyplatí se proto zeptat se lékaře, zda není lék bez doplatku.

Nepřesné údaje?
Z údajů, které má k dispozici statistický úřad a které o víkendu zveřejnil zpravodajský server Aktuálně.cz, vyplývá, že pacienti v dubnu utratili za čtrnáct nejběžnějších léků téměř o deset procent více než měsíc předtím.

Celkově se doplatky zvýšily u všech devíti tisíc léků o 12,3 procenta. Ministerstvo zdravotnictví i další odborníci však proti tomuto číslu protestují.

"Ve skutečnosti nikdo neví, o kolik víc léky stojí. Data, která se zveřejňují, jsou trochu zkreslená, protože nepracují s přesnými čísly," říká Michal Sojka z České lékařské komory a bývalý šéf Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

To, co shromažďuje statistický úřad a ústav pro kontrolu léčiv, jsou totiž údaje, kolik balení léků a jakých se prodalo. Započítává se přitom jejich nejvyšší cena a maximální možná marže.

"Jenže lékárny ve skutečnosti prodávají za nižší ceny a marže je taky rozdílná lékárnu od lékárny,“ vysvětluje Sojka.

Údaje, kolik léky stály ve skutečnosti a kolik na ně pacienti dopláceli, tak mají k dispozici jen lékárny samotné, ale tato čísla od nich nikdo nesbírá.

Permanentní zdražování
Nicméně i přesto je jisté, že doplatky na léky stouply. Doplatky rostou každého půl roku poté, co ministerstvo zdravotnictví vydá novou vyhlášku o lécích. Což se děje proto, aby na český trh mohly přijít nové léky. Komise ministerstva jim určí úhradu, kterou za ně zaplatí pojišťovny, a rozdíl mezi úhradou a cenou léku platí pacient.
 
Protože však balík peněz v pojišťovnách není neomezený, komise zároveň sníží úhrady u starších léků, pojišťovny na ně tak doplácejí méně a tím ušetří miliony, které pak mohou jít na zaplacení nových léků. Pro pacienty to znamená, že stoupnou jejich doplatky, pokud výrobce léku své pilulky nezlevní. Každého půl roku tak dochází k tomu, že léky v průměru "podraží".

"Záměrem ministerstva je, aby lidé dopláceli více na levnější léky, díky tomu budou dostupnější extrémně nákladné léky na vážné nemoci. Ty dál hradí pojišťovna,“ řekl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Aby pacient v lékárně ušetřil, stačí porovnat si doplatky na konkrétní lék ve více lékárnách. Ceny se totiž mohou výrazně lišit. Obecně platí, že ve větších lékárnách, třeba nemocničních, jsou doplatky menší. A ušetřit se dá i díky velikosti balení léku: větší je často levnější.

,