Dočasné vavříny dopujících svalovců

- Ať už se do těla špičkového tenisty Petra Kordy dostal anabolický steroid nandrolon jakkoli, jedno je jisté: jeho výkon při zápase, který odhalení předcházel (a možná nejen při něm) byl ovlivněn dopingem. Čím jsou vlastně anabolické steroidy tak pozoruhodné, že kvůli nim sportovci znovu a znovu riskují své zdraví, kariéru a někdy i život?

Anabolika byla původně vyvinuta pro úplně jinou skupinu lidí, než jsou sportovci. První syntetický anabolický steroid vyšel z laboratoří v roce 1958. Jako léky podporují anabolika metabolismus kostí při osteoporóze a povzbuzují tvorbu bílkovin při vysilujících onemocněních. Jsou určena pro rekonvalescenty po těžkých operacích a popáleninách, pro pacienty s pokročilými zhoubnými nádory, s chudokrevností, se špatně se hojícími ránami a po léčbě cytostatiky a ozářením.

Zneužitý lék
"Anabolické steroidy jsou upravené androgeny neboli mužské pohlavní hormony a výrazně podporují stavbu bílkovinných částí tkání. Pokud je ovšem někdo užívá při zvýšené fyzické námaze, podnítí růst svalů," vysvětluje Vladimír Kubíček, lékař českobudějovického Centra andrologické péče. Spolu s přibýváním svaloviny se redukuje tuková tkáň, vzrůstá síla a vytrvalost a urychluje se regenerace organismu, což dovoluje zvýšit tréninkové dávky.
Vidina svalnatého těla a skvělých výkonů vede už několik desetiletí sportovce k nelegálnímu užívání anabolik. Když loni v září zemřela sprintérka Florence Griffithová-Joynerová ve věku 39 let, ihned se objevily dohady o tom, že podlehla následkům dřívějšího užívání anabolických steroidů. Griffithová byla ještě v roce 1987 na mistrovství světa v Římě v běhu na 200 metrů druhá s časem 21,96 sekundy. O rok později na olympiádě v Soulu překonala světový rekord, když dvoustovku zaběhla ve finále za 21,34 sekundy. Zlepšení během roku o šest desetin vteřiny považují odborníci za nevídané. Ačkoliv to dnes její trenér vyvrací a poukazuje na opakované negativní antidopingové testy, mnozí pamětníci tvrdí, že sprintérce se tehdy nejen zlepšila výkonnost, ale nebývale rychle jí narostly svaly a zmužněl hlas. Také srdeční onemocnění, které Florence postihlo po ukončení sportovní kariéry, svědčilo podle lékařů o užívání anabolik, přestože z její pozdější smrti byl nakonec usvědčen jiný viník - záchvat epilepsie.

Draze zaplacený úspěch
Nejen zmíněné zhrubnutí hlasu riskují ženy, které se pustí do užívání anabolických steroidů. Mnohé začnou mít mastnou kůži, akné, zvýšené ochlupení na těle i obličeji, zhorší se kvalita vlasů, zvětší se jim klitoris a naopak zmenší prsa, začnou trpět poruchami menstruace. Kostra pak získá některé mužské charakteristiky.
"Zdálo by se, že muži užíváním mužských pohlavních hormonů nic zkazit nemohou. Opak je ale pravdou," varuje androlog Kubíček. U nedospělých chlapců může podle něj doping způsobit předčasný rozvoj sekundárních pohlavních znaků či předčasné ukončení tělesného růstu. Dospělé muže zase někdy postihuje priapismus, tedy přetrvávající nadměrná bolestivá erekce, onemocnění prostaty, vypadání vlasů.
Mnohem nebezpečnější je však působení anabolik na životně důležité orgány. Zadržují totiž tekutiny v těle, čímž zvyšují objem krve a následně krevní tlak. Srdeční sval, který musí přečerpat velký objem krve, je více zatížen a opotřebovává se. Anabolické steroidy navíc mění metabolismus tuků, takže se mimo jiné zvyšuje hladina krevního cholesterolu. Lékaři dále uvádějí, že anabolika mají na svědomí poruchy srážlivosti krve a poškození jater. Rychlý růst svalové hmoty může ohrozit svalové úpony. Některé studie prokazují, že vysoké dávky steroidů narušují nervovou tkáň sportovců, takže dříve než jejich vrstevníci podléhají demenci.

Svalovec v posteli selhává
V červenci letošního roku zemřel plzeňský kondiční kulturista Milan Baloun po užití velké dávky afrodiziaka Yohimbinu. Pitva prokázala na jeho věk neúměrně zúžené srdeční tepny, což je jeden z příznaků užívání anabolik.
"Sportovcům užívajícím anabolika nemůže Yohimbin přinést výraznou pomoc v sexu, protože jejich tělo často postrádá vlastní pohlavní hormony," upozorňuje doktor Kubíček. "Vylučování vlastního hormonu testosteronu ve varlatech řídí mozková centra. Pokud tělo dostane dávku hormonů zvnějšku, dá mozek pokyn k útlumu vlastní sekrece. Zatímco v krvi je za této situace androgenů nadbytek, ve varlatech jeho koncentrace klesá pod hodnoty, jež jsou nutné pro tvorbu spermií. Absolutní nepřítomnost spermií v ejakulátu některé studie uváděly ještě rok po ukončení užívání anabolik."
Zatímco fyziologické množství mužských pohlavních hormonů libido zvyšuje, velké dávky obsažené v anabolikách působí u mužů i žen spíše opačně.

Tekutá časovaná bomba
Anabolika dnes užívají nejen vrcholoví sportovci, ale někdy i běžní návštěvníci posiloven.
"Někteří z našich šestnácti- sedmnáctiletých klientů si sem nosí vlastní práškové preparáty, které rozmíchávají s vodou a pijí těsně před tréninkem. Jsem si téměř jist, že jde o podpůrné prostředky na růst svalů," tvrdí Jan Skorkovský, manažer Fitness klubu v pražském hotelu Inter-Continental.

Tenista Petr Korda