Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Do českých lázní vtrhly exotické procedury. Seznamte se

  • 6
V lázních vám mohou nabídnout třeba amma masáž. Nebo můžete odpočívat v plátcích růží - to když si vyberete takzvanou rubínovou koupel. Do českých lázní vtrhla exotika, ale také nové přístroje, které vám pomohou upevnit zdraví. Jak se v nich vyznat?

Africká xylopová koupel

Procedura probíhá ve vodoléčebné vaně, voda má teplotu 36-38 stupňů. Přísadou je extrakt z africké rostliny Xylopia aethopica, jinak též etiopského pepře. Domorodci jej využívají zejména k léčbě zánětů horních cest dýchacích, revmatických onemocněních kloubů a gynekologických potížích.

Amma masáž

Masáž se provádí na speciální masážní židli, klient je oblečený. Pohyby terapeuta u této masáže jsou velmi přesné a rytmické, vytvářejí choreografický celek, připomínající pozice z bojových umění. Masáž je zaměřena na ramena, záda, krk, boky, ruce a hlavu.

Brasil oxygen

Oxygenoterapie představuje vdechování vzduchu obohaceného kyslíkem, který je vyrobený přístrojem Oxymat, a současně zvlhčení přes vodní koupel. Při tomto typu inhalace dochází ke zvýšenému okysličení krve. Je vhodný pro sportovce, seniory, vrcholové manažery a lidi, kteří jsou vystaveni silnému tlaku a musí podávat špičkové výkony.

Cristaline masáž

Masáž obličeje krystaly pro podporu elasticity pleti, procedura by měla dodat novou energii.

Extremiter

Jde o přístroj pro vakuumkompresivní terapii horních nebo dolních končetin. Střídáním podtlaku a přetlaku extremiterem dochází ke zlepšení prokrvení, výživy tkání, podporuje se znovuotevření cévních spojek a zmenšení otoků.

Floating

Relaxační vana ve tvaru mušle s velmi slanou hustou tekutinou, která způsobuje nadnášení napodobující stav beztíže. Teplota vody je 36°C, procedura trvá 50 minut. K umocnění účinku slouží vodní a vzduchové trysky, relaxační hudba a světlo.

Polárium

Kryoterapie

Jinak také léčba mrazem. Aplikuje se lokálně nebo celkově. Nejčastěji se používají chladivé termogelové obklady. Vyspělejší formou je přístroj, pomocí kterého se dosahuje hodnot kolem bodu mrazu, ale také -180 až -270 stupňů Celsia. Chladu se v takovém případě vystavuje celé tělo. Nezbytná je lékařská prohlídka. Doporučuje se při zánětlivých a chronických stavech pohybového aparátu, k léčbě místních otoků, například po traumatu. Vhodná je i pro celkovou regeneraci organismu k uvolnění svalového napětí.

Lavatherm

Lokální teplé obklady, kde teplo vzniká ohřátím ve vodní lázni nebo chemickou reakcí uvnitř obkladu.

Lymfoven

Přetlaková přístrojová masáž na horní nebo dolní končetiny nebo oblast břicha, hýždí a stehen. Po ukončení masáže se ze zdravotních důvodů doporučuje navléknout kompresivní punčochu nebo přiložit elastickou bandáž. Procedura trvá 60 minut.

Masáž lávovými kameny

Relaxační procedura, která přináší úlevu při svalovém i psychickém vypětí. Za pomocí aplikace teplých lávových kamenů se dodává a redistribuje energie těla.

Medová masáž

Osvědčená metoda využívající detoxikačních účinků medu. Dochází tak k odstraňování starých usazenin a jedů až z hloubky tělesných tkání.

Parafango

Je to směs parafínu a suchého práškového bahna. Aplikuje se při teplotě 52°C v plátcích při bolesti jednotlivých částí těla. Doporučená délka procedury je 15 minut.

Ilustrační foto

Rubínová koupel

Relaxační, minerální, vanová koupel s přidáním živých lístečků růží, teplota vody 36-38 stupňů Celsia. Procedura zahrnuje 15 minutovou koupel + 15 minutový suchý zábal na lůžku.

Shiatsu

Metoda vycházející z principů tradiční východní medicíny, její původ je v Japonsku. Masér pomocí tlaku přes oděv aktivuje a harmonizuje energii v těle klienta.

Solná jeskyně

Inhalační kúra probíhá na pohodlných polohovacích lehátkách při příjemném osvětlení a relaxační hudbě. Příznivě působí při onemocněních dýchacích cest, při nedostatečné činnosti štítné žlázy, onemocnění srdce a oběhového systému, na vysoký krevní tlak či dermatologická onemocnění.

Kdy na lázně přispívá pojišťovna

V Česku je celkem asi 30 lázeňských míst. Od wellness a podobných center se liší tím, že léčí přírodními zdroji, to znamená například léčivými prameny, solí, bahnem, ale i vzduchem, jako je tomu například v Jeseníkách. Některé procedury v nich přitom můžete absolvovat bez lékařské prohlídky, u jiných je však nezbytná.

Zdraví nejvíce prospívá relaxace v lázních po dobu čtyř týdnů, na takovou dobu se tam obvykle vypraví lidé, kterým pobyt předepíše lékař. Rozlišuje se takzvaná komplexní lázeňská péče, kdy pacientovi všechny úhrady platí zdravotní pojišťovna, a příspěvková péče. V druhém případě pojišťovna hradí pouze vyšetření a léčení.

Komplexní péče navazuje na pobyt v nemocnici nebo na léčení u ambulantního specialisty a zaměřuje se na doléčení. Návrh na komplexní lázeňskou péči odešle zdravotní pojišťovna do příslušného smluvního lázeňského zařízení, které podle svých kapacitních možností pozve pojištěnce k léčbě. Průměrná doba základní komplexní lázeňské léčby je tři až čtyři týdny.

Příspěvková lázeňská péče je určená zejména chronicky nemocným. Co do rozsahu procedur se komplexní lázeňská péče a příspěvková lázeňská péče neliší. Doba příspěvkové lázeňské léčby je zpravidla tři týdny. Místo lázeňské léčby si může na doporučení ošetřujícího či navrhujícího lékaře vybrat sám pacient.