Dna se projevuje extrémně bolestivým zánětlivým onemocněním kloubů (ilustrační

Dna se projevuje extrémně bolestivým zánětlivým onemocněním kloubů (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Potraviny, které přispívají k nemoci dna. Pozor na maso i zeleninu

  • 47
Dna, lidově také nemoc králů, pakostnice či podagra, je porucha metabolického systému organismu, která se projevuje extrémně bolestivým zánětlivým onemocněním kloubů. Bolest způsobuje navrstvení krystalků kyseliny močové, které jsou ostré jako jehličky a vznikají při zpracování purinů. Tato bolestivá nemoc vyžaduje důkladnou změnu jídelníčku.

Dna (arthritis urica) postihuje častěji muže a obézní jedince. Toto onemocnění je staré jako lidstvo samo, ale v současné době je díky špatnému životnímu stylu a snadné dostupnosti rizikových potravin na vzestupu.

Nemoc úzce souvisí se stravováním a významně k ní přispívá nadměrná konzumace masa a alkoholu a dalších potravin s vysokým obsahem purinů. V dřívějších dobách si stravu bohatou na maso a alkohol mohla dopřávat spíše jen šlechta, odtud také pochází označení nemoc králů.

Při akutním záchvatu dny dochází k velké citlivosti a bolestivosti kloubu. Někdy pacienta postihne i horečka, malátnost, zimnice či bolesti v zádech. Obvykle je nejdříve napaden palec u nohy, výjimkou však nejsou ani záněty jiných kloubů.

Rizikové faktory pro onemocnění dnou:

- nadměrná konzumace masa a alkoholu
- nedostatečný pitný režim
- dědičnost
- nadváha a nedostatek pohybu
- stres
- některé druhy léků

Záchvat obvykle spustí nadměrná konzumace jídla a alkoholu, únava, stres nebo také chirurgický zákrok. Při neléčení dny hrozí deformita kloubů či poškození ledvin. Prvním krokem při léčbě je úprava stravování a životního stylu. I po pominutí akutního záchvatu je nutné, aby pacient dodržoval přísnou dietu a nepil alkohol.

Při onemocnění dnou je třeba vyhnout se potravinám, které obsahují více než 50 mg purinů na 100 g. Bohužel to jsou často jídla, která jsou především u mužů velmi oblíbená. Přečtěte si, které potraviny jsou při onemocnění dnou naprosto nevhodné.

Maso

Co se týče obsahu purinů, ne všechno maso je na tom stejně. Bílé maso je obvykle lepší než červené. Nejvyšší obsah purinů má maso z mladých zvířat  (telecí, jehněčí, kuřecí) a zvířecí vnitřnosti (brzlík, ledviny, plíce, slezina, krev, játrové paštiky), dále krůtí a husí maso a také zvěřina.

Nevhodné pro pacienty trpící dnou jsou také uzeniny, živočišné tuky a různé masové výtažky (maggi, masox, masové koncentráty). V akutním období odborníci doporučují vyhnout se konzumaci masa úplně.

Ryby

Ani rybí maso a mořské plody nejsou vhodné při onemocnění dnou. Profesorka Lona Sandonová z oddělení klinické výživy na univerzitě v Dallasu radí vyhnout se při záchvatu mořským plodům a masu úplně.

Některé druhy ryb a mořských plodů, jako jsou krevety, humři či úhoři se podle revmatologa a profesora medicíny Scotta Zashina z univerzity v Dallasu mohou jednou za čas jíst. Jiné, jako jsou sleď, tuňák, ančovičky či sardinky, by lidé trpící dnou neměli jíst vůbec.

Zelenina

Zde opět platí, že zdaleka ne všechna zelenina je nevhodná pro nemoc králů. Některé druhy zeleniny, jako jsou především chřest, květák, špenát, houby, kapusta a červená řepa, mají sice vyšší obsah purinů než ostatní druhy zeleniny, podle doktorky Sandonové však není nutné vyškrtnou je z jídelníčku nadobro.

"Určitě není dobré se touto zeleninou cpát od rána do večera, ale není takovým problémem jako maso," podotkla doktorka Sandonová, která také zdůraznila, že strava bohatá na zeleninu ve skutečnosti pomáhá vyčistit tělo od purinů a pro tělo je také jednodušší zbavit se purinů ze zeleninových zdrojů než z těch živočišných.

Alkohol

Lidé trpící dnou nebo ti, kteří k ní mají předpoklady (dědičnost, obezita, nevhodné stravování), by podle odborníků neměli pít alkohol v jakékoli formě.

Podle doktora Zashina je nejhorší pivo, jehož konzumace nejenže zvyšuje hodnoty kyseliny močové v těle, ale také znesnadňuje organismu vyloučit tuto látku. Při záchvatu lékaři obvykle doporučují vyhnout se alkoholu úplně.

Ostatní

Mezi další potraviny s vysokým obsahem purinů patří droždí a tedy i kynuté pečivo, čokoláda, kakao, ostré koření a hořčice.

Více purinů také obsahují luštěniny jako čočka, hrách a fazole, ale podle odborníků jsou vhodnou náhradou masa a jejich občasná konzumace tak ani při dně neškodí.

Vhodné potraviny při onemocnění dnou

Zřejmě si říkáte, že toho moc nezbývá, ale opak je pravdou. Některé potraviny dokonce před dnou mohou chránit.

Co pomohlo?

Jak probíhala dna a léčba, popisují pacienti na Vitalion.cz

Jsou to především nízkotučné mléčné výrobky a ovoce (hlavně citrusy). Nutné je také dodržovat dostatečný pitný režim.

Mezi potraviny s nízkým obsahem purinů patří ovocné šťávy a neslazené džusy, rostlinné a nejlépe za studena lisované oleje, nízkotučné sýry a jogurty, mléko, vejce, zelenina (mrkev, celer, brambory, cibule, kořenová zelenina, okurky), ovoce (banány, třešně, pomeranče, kiwi, datle, hrušky, jahody, borůvky), tmavé pečivo, hnědá rýže, kroupy, jáhly, semena a ořechy, sojové maso, robi maso, tofu, šmakoun.

, pro iDNES.cz