Zelený čaj patří mezi stálice detoxikačních kúr (ilustrační fotografie)

Zelený čaj patří mezi stálice detoxikačních kúr (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Dlouhý půst ideálně pročistí tělo aneb největší mýty o detoxikaci organismu

  • 109
Ideálním prostředkem pro vyčištění organismu jsou projímadla. Čím déle hladovíte, tím je detoxikace těla dokonalejší. Očistu výrazně urychlí zelený čaj. Seznamte se s největšími mýty o detoxikaci organismu.

Kolem očisty organismu, která je právě v jarních měsících aktuální, se šíří spousta mýtů a polopravd. Existují "zaručené" metody, u nichž však vědci a lékaři váhají.

Na pročištění je nejlepší klystýr

Na výplach tlustého střeva se názory různí. Podle některých odborníků je to dobrá cesta k očištění organismu od zplodin, jiní lékaři však klystýr nedoporučují. V každém případě je lepší se svého lékaře zeptat, zda by konkrétně pro vás byl klystýr vhodný.

Moderní je zejména takzvaná hydrokolonterapie, kdy se pod odborným dohledem střeva důkladně propláchnou, a to až několika desítkami litrů vody. Vyčistí se víc než při klasickém klystýru, při němž se do střeva dostávají zhruba dva litry vody.

Hydrokolon může pomáhat lidem s chronickými obtížemi s vyprazdňováním, zácpou či nadýmáním. Detoxikace rovněž pomůže v terapii alergií, akné a oslabené imunity.

Pražská gastroenteroložka Anna Jungwirthová ze Sanatoria u sv. Anny však říká, že člověk se zdravou životosprávou výplach střeva nepotřebuje.

"Radím spíš se nepřejídat, jíst dostatek vlákniny, případně užívat probiotika. To je lepší cesta, jak ulevit střevům," říká lékařka. V záhybech střeva se podle jejích slov netvoří žádný nános nestrávených zbytků potravy.

"Peristaltické pohyby trávicího traktu neustále obsah střev posouvají, bakterie a enzymy je štěpí, rozkládají na základní živiny, a ty se pak vstřebávají a nestravitelné zbytky se vyloučí," dodává.

Pomáhají laxativa

Před drastickým vyprazdňováním pomocí projímadel lékaři důrazně varují. Ženy je využívají také ve snaze zhubnout. Laxativa ale odvodňují a odvádějí z těla důležité minerály.

Nedá se ani říct, že by čistila, primárně jsou určena na léčbu zácpy. Při delším užívání na ně může dokonce vzniknout závislost.

Organismus očistí sauna

Saunu lékaři doporučují zejména na nabuzení imunity, což na jaře není od věci. Může mít také vliv na dobrou náladu, u detoxikace organismu už není její význam tak průkazný.

Pocením si tělo reguluje teplotu, v potu se vylučuje hlavně voda a minerály, toxinů tam není tolik, aby to mělo vliv na detoxikaci těla.

Dlouhý půst pomůže

Lékaři doporučují hladovění dlouhé maximálně tři dny, a to jen zdravým lidem. Je lepší si pro půst zvolit víkend, zejména tehdy, když se k němu někdo odhodlává poprvé. Už den předem by se měla jíst jen lehká jídla.

Při půstu by se člověk neměl příliš namáhat, ale spíš odpočívat, doporučuje se relaxování na čerstvém vzduchu. Nesmí se zapomínat na tekutiny, při hladovění je nejvhodnější čistá voda nebo zeleninové šťávy, případně také šťáva z citronu.

Při očistě je nejlepší ovoce

Zatímco zeleninu lze jíst téměř v libovolném množství, u ovoce je třeba být opatrnější. Při detoxikaci je dobré zvolit jeden ovocný den, v dalších dnech už by ale ovoce nemělo převažovat: je hodně sladké, fruktóza je ve větších dávkách nevhodná.

Na množství ovoce by si měli tedy dávat pozor zejména lidé s nadváhou, kteří si musí hlídat kalorie.

Zelený čaj je zaručený

Přestože patří mezi stálice detoxikačních kúr, vědci jeho účinky na očistu těla ještě neprokázali. Mluví se o vlivu zeleného čaje na diabetes, cholesterol či premenstruační syndrom, prokázány jsou účinky extraktu na genitální bradavice.

Nicméně alternativní směry na něj nedají dopustit ani při detoxikacích. Vždy je třeba k němu pít dostatek vody.

Nejlépe "protáhne" kysané zelí

Pro játra a jejich regeneraci jsou obecně vhodné kyselé a hořké chutě, tedy i kysané zelí. To obsahuje také hodně vlákniny. Při očistě se doporučují i citrony a šťáva z nich, rukola, řeřicha, listy pampelišky a petržel. Pozor ale při nemocném zažívání.