Děti, které sledují televizi víc než dvě hodiny denně, budou mít v pubertě problém s pozorností.

Děti, které sledují televizi víc než dvě hodiny denně, budou mít v pubertě problém s pozorností. | foto: Profimedia.cz

Dívá se vaše dítě na televizi? Bude mít poruchu pozornosti!

  • 8
Malé děti, které se dívají víc než dvě hodiny denně na televizi, budou mít v adolescenci poruchu pozornosti. Uvádí to nová studie.

Sledování televize v raném dětství souvisí s poruchami pozornosti v adolescenci. Uvádí to nová studie, kterou citovala agentura Reuters.

Výskyt poruch pozornosti je mezi náruživými televizními diváky přibližně o čtyřicet procent vyšší a tento jev se vyskytuje ve stejné míře u chlapců i dívek. Poruchy přitom zahrnují deficit pozornosti i hyperaktivitu.

Studie, která souvislost mezi sledováním televize a poruchami pozornosti prokázala, byla provedena na více než tisícovce dětí na Novém Zélandu.

Děti ve věku mezi pěti a jedenácti lety se průměrně dívaly na televizi dvě hodiny týdně. Ve věkovém období mezi třinácti a patnácti lety to už ale bylo tři hodiny denně.

"Ty děti, které se dívaly na televizi víc než dvě hodiny denně, měly v období dospívání problémy s poruchami pozornosti," říká autor studie Carl Landhuis. Závěry výzkumu zveřejnil Journal Pediatrics.

Malé děti, které tráví velké množství času před obrazovkou, budou v tomto typu chování s největší pravděpodobností pokračovat i v období dospívání. Nicméně i kdyby s náruživým sledováním přestaly, k poškození dochází už v časném věku. "To je důkaz, že důsledky dětského sledování televize na pozornost jsou dlouhotrvající," uvádí Landhuis.

Přestimulované mozky
Příčin této prokazatelné souvislosti může být hned několik. Rychle se měnící scény, které jsou součástí televizních programů, příliš stimulují rozvíjející se dětský mozek. Navíc v porovnání s televizními programy se realita nutně jeví jako velice nudná. "Proto jsou děti, které sledují příliš často televizi, méně tolerantní k úkolům, které vyžadují trpělivost a soustředění, jako je například školní práce," říká vědec.

Sledování televize navíc nahrazuje ostatní aktivity rozvíjející koncentraci a pozornost dětí, jako je například čtení, hry a sportování. Sledování televize nevyžaduje od dítěte žádnou participaci, a mozek se tak žádným způsobem nerozvíjí.

Studie však, podle jejího autora, nedokazuje, že by sledování televize vedlo k poruchám pozornosti. Je zároveň možné, že děti trpící poruchami pozornosti vyhledávají více televizi. "Nicméně zatím však všechno svědčí pro to, že přílišné sledování televize vede k poruchám pozornosti," uvádí autor studie.

Předchozí studie prokázaly souvislost mezi dětským sledováním televize a výskytem obezity a cukrovky. Mimo jiné se také prokázala souvislost mezi složením dětských jídelníčků a produkty inzerovanými v televizních reklamách.