Dítě si na zubaře musí zvyknout

  • 7
K zubaři jděte dříve, než dítě něco bolí. Toto jednoduché pravidlo platí i pro rodiče nejmenších dětí. "Nejpřirozenější je, když matka jde sama do ordinace a dítě zcela samozřejmě vezme s sebou," říká zubní lékař Zdeněk Broukal.

"Lékař se může do pusinky vždycky podívat a pomalu se blížit k regulérní prohlídce."

Malé děti si zuby nevyčistí dobře
"Není dobré to podceňovat, už ve dvou letech může být zaděláno na vážný problém. Jde o to, aby dítě v ordinaci nezažilo bolest. Pokud s kazem přijde včas, kdy je celý problém na začátku, je možné jej dneska ošetřit zcela bezbolestně bez použití vrtačky," vysvětluje Broukal.

Stejně tak je podle něj třeba začít včas s nácvikem správného čištění zubů. "Nejprve jde samozřejmě o hru. Už kolem třetího roku je dítě schopné si samo zuby vyčistit. Samozřejmě, že u toho potřebuje pomoc a kontrolu," říká lékař.

V úplných začátcích si lze pomoci zvláštním návlekem na prst se štětinami, který je k mání v prodejnách se zdravotnickými potřebami. To, jak se děti naučí pečovat o své první zuby, má velký vliv na to, jak budou vypadat jejich zuby stálé.

Více kazů než jinde
České dvanáctileté děti mají průměrně tři zuby s kazem či plombou, nebo už jim dokonce některé zuby chybějí úplně. Dříve na prohlídky chodily se školou, dnes mají tuto zodpovědnost rodiče. Ale ne všichni ji vzali za svou.

"Většina rodičů má o prevenci dostatek informací, ale často se stane, že se podle nich nechovají," říká Broukal. Nedá se přitom říci, že jde o nutnou daň demokracii. "Třeba ve Švýcarsku by rodič, který by po tři roky nevzal dítě na prohlídku, měl podobné problémy, jako by je neposílal do školy. Bylo by to vnímáno jako velmi nešvýcarské," vysvětluje Broukal. 

Odkdy čistit zuby? Hned jak se objeví!
Když se na mléčných zubech objeví kaz, hrozí, že zuby poničí zánět. Dítě může bolet kousání - odmítá jíst nebo sousta polyká nerozkousaná. A co hůře, zánět na mléčných zubech může ohrozit i správný vývoj stálého chrupu.

Říkávalo se tomu medové zuby. Maminky nebo babičky dítě uklidňovaly tím, že mu dudlík namáčely do medu. Výsledek? Rozpadlý dětský chrup, ve kterém místo bílých perliček zůstaly jen černé díry.

Takto med používá už málokdo, přesto mají některé děti stejný problém i dneska. "Může za to cukr, většinou ten obsažený ve sladkých nápojích," říká Romana Ivančaková, zubní lékařka z Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Nejhorší je, když má dítě kojeneckou lahev se sladkým pitím neustále po ruce a během dne z ní popíjí. "Nemusí jít jen o sladký čaj, stejně nebezpečné jsou i ovocné šťávy a džusy. Nápoje typu Jupík, Figo či Fruko obsahují nejen mnoho cukru, ale jsou také hodně kyselé," vysvětluje lékařka.

Podle ní tahle pití obsahují ovocnou kyselinu, a navíc se do nich přidává kyselina citronová. "Zubní sklovina se po kontaktu s nimi začíná rozpouštět," dodává lékařka.

Podobně škodit může i velké množství ovocného, byť i neslazeného čaje. Zvláště nebezpečné je, pokud dítě pije sladké nápoje na noc či během noci. "Během spánku totiž prudce klesá produkce slin a tím se snižuje jejich schopnost omývat především horní řezáky," říká Ivančaková.

Někdy vadí i mléko
Když už dítě jí sladkosti, relativně nejméně škodí zubům ty, které sní zároveň s hlavním jídlem nebo těsně po jídle. Z hlediska zubních lékařů není příliš výhodné ani dlouhé kojení. Někdy děti vyžadují kojit čtyřikrát pětkrát za noc.

"U dítěte staršího osmnácti měsíců má takové časté noční kojení pravděpodobně jen malý význam pro výživu. Spíše využívá matky k uklidnění. I mateřské mléko obsahuje cukr - laktózu. Ta sice není tak nebezpečná jako řepný cukr, ale pokud se přidá nedostatečná hygiena, může to přispět ke kazivosti zubů," upozorňuje Romana Ivančaková.

Kdy poprvé k zubaři?
Právě nedostatečná hygiena je druhou hlavní příčinou vzniku zubního kazu u dětí. Maminky často čekají, až je dítě schopné si čistit zuby samo. To už je pozdě - s čištěním se musí začít hned, jak se zoubky objeví. Odpovědnost je tedy na rodičích.

I proto je dobré navštívit zubního lékaře, ještě než dítě oslaví první narozeniny. Součástí této prohlídky by mělo být i odborné vysvětlení, jak se o dětské zuby starat. "Lékař musí rodiče informovat o příčinách a prevenci zubního kazu u dětí a náležitě je instruovat. V případě, že pracuje v ordinaci s dentální hygienistkou, může tuto instruktáž provádět hygienistka," říká lékařka.

Když už se zubní kaz objeví, musí lékař zub ošetřit. To často znamená stres pro děti, rodiče i lékaře. Stres kterému ve většině případů šlo předejít. 

Naučte se pečovat o zuby dítěte

Zubní kaz napadá i mléčné zuby. Je to přitom zbytečné. Jak tomu zabránit, radí dětská zubní lékařka Romana Ivančaková, která se na problematiku prevence specializuje.

S čištěním začněte hned, jak se zuby objeví
Zuby je nutné čistit ihned poté, co se začnou prořezávat. Z povrchu zubů je třeba pravidelně odstraňovat měkký zubní povlak a zbytky mléka. K tomu slouží měkký dětský zubní kartáček. Pokud má dítě prořezané pouze řezáky, je možné k čištění použít i malý kousek gázy, kapesník nebo cíp bavlněné plenky. Důležité je, aby si dítě na čištění zvyklo.

Kartáček má být malý a měkký
Jakmile se objeví stoličky, je kartáček nezbytný. Vybírejte měkký, s co nejmenší pracovní částí. Zubní pasty na něj stačí nanést jen na potření vrcholků štětin. I dětské zuby by se měly čistit dvakrát denně - ráno po jídle a večer před spaním.

Kupujte dětskou pastu s nízkým obsahem fluoru
Obsah fluoru v zubní pastě pro děti do tří let věku by měl být co nejnižší. Na českém trhu to je například Parexyl - malinová. Protože malé děti většinu zubní pasty spolknou, mělo by být množství pasty na kartáčku velmi malé, stačí potřít pouze povrch štetin kartáčku.

Pozor na přenos bakterií
Zubní kaz je ve své podstatě infekční onemocnění. Nepoužívejte proto stejnou lžičku k ochutnávání stravy a následně ke krmení dítěte. Hrozilo by, že dítěti do úst přenesete nákazu ze své dutiny ústní. Přímý přenos mikroorganismů z matky na dítě přitom riziko kazu zvyšuje. Ze stejných důvodu je nevhodné olizovat dítěti dudlík. Zároveň by i rodiče měli pečovat o vlastní hygienu dutiny ústní.