Ona

Diskuze

Mýty o křečových žilách: trápí hlavně sportovce a mohou se stále vracet

Křečové žíly trápí až 60 procent populace. Jde o jednu z takzvaných civilizačních chorob, jejíž vznik souvisí zejména s dnešním způsobem života. Lidé toto onemocnění často podceňují, a to i proto, že o něm koluje ve společnosti mnoho mýtů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

U intervencí na varixech je problémem důkladné sonografické vyšetření - u jednoduchých případů není problém to mít za 10 minut., ale u komplikovanějších nálezů může trvat i hodinu a někdy je jej třeba pro jistotu s odstupem zopakovat- a to udělá málokdo.

Druhá strana věci je pak poučený operatér, který z toho umí určit, co má vyoperovat- zase jsou případy jednoduché a zložité.

Při kvalitním předoperačním vyšetření a kvalitně provedené operaci by se varixy vrátit neměli. Jsou ovšem pacienti s mnohočetnými zdroji refluxu- zpětného toku z hlubokých do povrchových žil, které je takřka nemožné kompletně odoperovat a tam bude efekt výkonu jen částečný a po několika letech může dojít k recidivě. Nicméně takové je třeba upozornit dopředu a ev. se s nima domluvit, zda má operace vůbec smysl.

Jinak se někdo ptal na možnosti a ceny- v zásadě jde o klasickou operaci hrazenou pojišťovnou s obvykle 3-denní hospitalizací a minimálně 1 týden PN do ústupu největších bolestí. Zůstane pár drobných jizviček- dle způsobu operace- stripping (vytažení několika úseků z hlavní postižené žíly s podvazem ústí a přerušením zpětného toku krve) versus kompletní resekce žíly (podvaz a vytažení celé žíly).

Anestezie celková nebo spinální(do páteře)

Alternativou je katetrizace- nasondování žíly a spálení zevnitř mikrovlnami, laserem. Anestezie pouze lokální. Hospitalizace 0- tzv. jednodenní chirurgie- ráno příchod, večer odchod. Zotavení rychlejší, jizvy nejsou. Pojišťovna nehradí, ceny se pohybují od 15 do 25 tisíc Kč za 1 končetinu dle pracoviště, jistě lze najít i dražší. Metoda není vhodná pro příliš pokročilé a rozsáhlé postižení, tak "křečáky" řešte včas.

V obou případech je nutné min. 1 měsíc nosit poctivě kompresivní punčochy, proto se obvykle tyto výkony provádějí v chladném období roku(cca říjen- poč. dubna).

Zdravotní rizika jsou nemalá, nicméně část pacientu nemá a nebude mít žádné obtíže, kromě kozmetických. U jiných se kromě unavených a těžkých nohou vyvine chronické poškození kůže

0 0
možnosti

Sklon ke křečovým žílám je také podmíněný genetikou. Měla jsem v práci kolegyni a ta měla křečové žíly už v 18 let V článku se nepíše nic o souvislostech hormonální antikoncepce a výskytu křečových žil.

1 0
možnosti

", bych čekala vyvrácení mýtu a třeba způsoby platby, různé možnosti, co je z pojištění a co se platí a ne opakování o recidivě onemocnění. Takhle to nedává smysl

0 0
možnosti

omluva , mě samotné vypadlo "k bodu. 7"

0 0
možnosti

Autor by si měl po sobě článek přečíst, když nemají editora, a opravit chyby:-P

1 0
možnosti
Foto

„Ne, operace křečových žil by měla vždy odstranit příčinu problému, tedy odstranit žíly, kterými se krev vrací zpět do končetiny, což je způsobeno poškozenými chlopněmi. Takové žíly je dnes jednoznačně možné identifikovat pomocí podrobného ultrazvukového vyšetření, podle kterého lékař doporučí vhodné řešení.

Pokud je taková předoperační diagnostika skutečně pečlivá a následná operace pak správně provedena, měla by být odstraněna příčina vzniku křečových žil a ty by se již tedy vrátit neměly.“

To je nesmysl. Příčinou vzniku křečových žil je právě chronická žilní nedostatečnost, čili nedostatečná pevnost žilních stěn. Takže i když se odstraní všechny už poškozené žíly, postupně se poškozují další, čímž pochopitelně onemocnění recidivuje.

5 1
možnosti

No jde o to, ze se vetsinou odstranuje v ppdstate cely povrchovy zilni system dolni koncetiny, takze pokud se opravdu vybere cele povodi, tak k recidive dojit nemuze, protoze nema z ceho vzniknout

0 0
možnosti