Diskuze

Vieweghová: Domácí vzdělávání není pro každé dítě, dcerám pomohlo

Ještě před pár lety byl pojem „domácí škola“ raritou. Dnes se s rodiči v pohodlí domova vzdělává, jak zjišťoval páteční magazín MF DNES Rodina DNES, skoro 1 400 českých dětí. Bohaté zkušenosti s tím má i matka dvou dcer Sáry a Báry Veronika Vieweghová, bývalá manželka spisovatele Michala Viewegha, kterou magazín vyzpovídal.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Poslední dobou mám opravdu velké dilema, dcera má nastoupit do ZŠ až za dva roky, ale už teď má ona sama jasno v tom, že do školy nechce, po vysvětlení, že škola je na to, aby se naučila číst a psát a další znalosti, nám s klidem oznámila, že tatínek a já ji naučíme číst a ona si přečte, co bude potřebovat :-) Možná to většině přijde, jako hloupý rozmar rozmazleného dítěte, ale po bližším poznání naši dcery, by asi většina změnila názor. Je neobyčejně zvídavá a už nyní v necelých pěti letech ví věci, které neví kdejaký dospělý a tak si ji v klasické škole, kde se dítě moc projevovat nemůže a kde nikoho moc nezajímá vlastní názor malého dítěte nedovedu představit. Určitě, jsou i na klasických základních školách kvalitní alternativní učitelé, kteří dokáži v dítěti probudit zvídavost a zájem o učivo, ale bohužel ve většině případu je to jen tvrdý dril a soutěžení !!Nikomu dnes vlastně ani tak moc nevadí, že děti nepoznají názvy stromů, bylinky a jejích využití, neumí rozdělat oheň v přírodě, postavit přístřešek, ale ani dokonce neumí spočítat %, protože na vše mají kalkulačky, napsat obyčejný dopis, protože, tohle se učí jen okrajově, ale umí cokoli stáhnout z internetu umí anglicky, ale obyčejná komunikace s vrstevníky vázne, ve školách se neučí empatii, psychologii, ale to, jak byt nejlepší a pokud nejsem nejlepší, tak si to o sobě aspoň myslet. Moc ráda bych pro dceru zvolila nějakou alternativu, někdy to ale není úplně jednoduché, doma zůstat nemohu a školy typu Waldorf, jsou cca 40km od bydliště, takže nám asi nezbyde, než dceru maximálně podpořit v ZŠ. Závidím všem dětem, které mají tuhle možnost a také na druhou stranu vím, že takové vzdělávání není pro všechny.

1 1
možnosti

Tak snad to vase dcera v tom pekle prezije ��

0 0
možnosti

Vlastně docela obdivuji, že zůstala doma tak dlouho, aby se mohla věnovat dětem.

3 0
možnosti

P83a80v48l39a 49N85o10v62á

8. 9. 2016 19:03

Jo, dobry uhel pohledu. Mne ale strasne neni sympaticky, jak je to podano... strasne samu sebe placa po rameni. A pak nakonec da decko na gympl... coz je skoda. A podle me chyba.

0 3
možnosti

Domácí vzdělávání rozhodně není pro každého, hlavně ne pro velkou většinu rodičů, kteří chodí do práce. Takže tato paní zřejmě nepracuje. A také vidím velký zápor v tom, že ty děti jsou dost izolované od svých vrstevníků a mohou mít problém se zapojit do kolektivu.

3 4
možnosti

P29a79v65l55a 32N60o63v23á

8. 9. 2016 19:05

Kolektiv je dobra vec... asi. Clovek se musi zaclenit, jinak je divnej. Ja jsem rada, ze jsem dospela a uz to po mne nikdo nechce a muzu se kamaradit s kym chci.

10 0
možnosti

Když jsem se dočetla, že obě holčičky jsou na víceletém gymnáziu, tak jsem paní Vieweghovou chvíli skutečně obdivovala... než jsem dočetla k tomu, že ono "gymnázium" je Duhovka... no, takže vlastně soukromá "cochcárna", kde jsou na děti proti skutečnému víceletému gymplu, kladeny skutečně směšné nároky. Jó, takhle gympl Nad Alejí, Hellichova, J. Keplera apod... obávám se, že to by si holčičky ani neškrtly.

3 2
možnosti

To ze se plati skolne neznamena, ze je horsi. Delaji se prijimacky atd.

1 0
možnosti

Nemám nic proti ale když vidím stále zvyšující se trend domácího učení a vzniku různých alternativních škol tak si říkám, kdy proboha konerčně dojde i k nějaké restrukturazizaci a změně systému toho satandardního státního školství, které se nějak proměnuilo spíše v mučírtnu pro děti kde jsou jen z donucení, nudí se tam a často školu vysloveně nenávidí...............vzorem by mohlo být Finské školství kde mají děti nejvyší měřitelnou vzdělanost v evropě a přitom nedělají úkoly a mají méně hodin výuky než my.cílem Finů je aby dšěti byly dětky aby učení bylo zábavné a ono to funguje.však to hlásal i Komenský, tak proč proboha tohle nemůže fungovat na normálních školách?

9 1
možnosti

Finove techto vysledku dosahli tak, ze se cilene pripravuji na srovnavaci testy. Jinak jsou na tom stejne jako ostatni.

0 3
možnosti

Homeschooling je v USA vhodnou možností pro lidi ze střední třídy, jak děti vzdělat významně lépe než státní školy a významně levněji než soukromé. Čím svobodnější stát, tím menší restrikce.

http://www.cnsnews.com/news/article/terence-p-jeffrey/1773000-homeschooled-children-618-10-years

8 1
možnosti

No, také to tam dopracovali... ;-(. Zase emérika, zase náš vzor - a zase o tom nevíte nic.

1 4
možnosti

V současné době většina učitelů učí nudným způsobem, frontální výukou a od žáků se očekává pouze reprodukování toho, co říká učitel. Žádné přemýšlení, žádná kreativita a invence. Kolik žáků se alespoň trochu dorozumí anglicky po základní škole? Málo. Takže paní Vieweghovou chápu, nebo chápu ty rodiče, kteří zakládají soukromé základní školy. Nechápu tady ty hejty závistivých nepřejících lidí.

7 2
možnosti

Tak to ze vy nepremyslite a nejste kreativni jeste neznamena, ze jsou na tom takto i ostatni.

2 5
možnosti

Domácí vzdělávání - je vhodné pro jednoho z milionu. Celkově - převažují zápory. počínaje tím, že málokterý rodič je schopen vzdělávat - přes to, že dítě, už takto rozmazlované, nedokáže samotné nic. Žít v kolektivu vrstevníků, samo zvládat úkoly - nejen ty při učení, ale především ty úkoly běžného života. Za mě - Rv. Nekomentuji dámu v článku, kde šlo o to "býti jiná" a protože se doma nudila, sama nic neuměla - tak se takto potřebovala odlišit. Komentuji domácí vzdělávání - a opakuji - jednoznačně neeeRv.

1 11
možnosti

Tak paní Hradilová je tím rodičem - tou přemoudřelou výjimkou... Pro ostatní to není.

0 3
možnosti

Myslím si, že v něčem nemůže domácí vzdělávání školu nahradit:

Třída je v podstatě první velký kolektiv lidí, kde dítě nabírá životní zkušenosti. V rodině to nejde - to je za prvé příliš malý kolektiv a za druhé členové rodiny nejsou vůči sobě v rovnoprávném postavení, protože sedmileté dítě není prostě rovno pětatřicetiletému otci nebo třiatřicetileté matce.

Umím si představit, že by mi otec s matkou nahradili školu z hlediska vzdělávání, ale nikoli z hlediska toho, že jsem se učil pohybovat se ve světě, kde jsem byl jen jeden z 28.

2 1
možnosti

jeste jste mohl byt 7 z 9 :-)

Ale jinak souhlas

1 0
možnosti