Diskuze

Dceru s rozštěpem patra jsem si vybrala a hned zamilovala, říká maminka

Třetí den po narození podstoupila dcera Hany Broulíkové operaci, díky které dostala hned na startovní čáře svého života možnost vypadat jako všechna zdravá miminka. Narodila se totiž s celkovým levostranným rozštěpem obličeje, který zasáhl ret, čelist i patro miminka.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Na jednu stranu i lidé s vadami jsou rádi, že tu jsou. Nemusí vyhrávat soutěže krásy, ale stále si může užít život.

Na druhou stranu ta holka schovává nejspíš vážnou genetickou vadu, kterou bude předávat svým potomkům. Jednou se může stát, že politici rozfofrují naše peníze natolik, že příští generace si budou muset na takové (i jiné) operace šetřit. A nemocných dětí přibývá, neubývá.

3 0
možnosti

Je to kruté, ale asi máte pravdu.

0 0
možnosti

V dobách minulých lidé neměli možnosti volby. Jaké má dítě vady, se zjistilo vždy až po narození. Avšak díky nedokonalé lékařské péči v té době neměly děti se zásadními vadami šanci na dlouhodobější přežití. Tím se problém dědičnosti "vyřešil" sám (ať to zní jakkoli krutě) - příroda má v tomto dost jasno.

Dnes umíme obojí obejít, vyřešit. Ale kladu si otázku, zda jako lidstvo z dlouhodobého hlediska děláme úplně dobře....

6 1
možnosti
Foto

A86n91n87a 21V14e86s59e45l57á

21. 4. 2015 15:52

Prenatální diagnostika a možnost volby, to rozhodně dobré je.

1 0
možnosti

Držím celé rodině palce! Ale tvrdit o dítěti, které má za sebou a před sebou spoustu operačních zákroků, že je zdravé jako řípa...nevím.

5 0
možnosti

wow, dobre ji to odoperovali. Vubec to neni poznat. Az se bude vdavat tak z ni bude holka jako lusk (no vlastne uz i driv).

3 0
možnosti

Rozštěp není důvodem k interrupci, je to de facto kosmetická vada, která je odstranitelná.

4 4
možnosti

V článku zaznělo, že ji lékařka upozorňovala, že rozštěp může být spojen i s mentální postižením. To mi jako kosmetická vada nepřipadá. Karlička z článku a celá její rodina má štěstí, že to její případ nebyl, ale kdyby ano, možná by dnes paní litovala, že na ten potrat nešla. Je dobře, že máme možnost volby.

5 1
možnosti
Foto

A19n75n29a 56V23e17s56e21l48á

20. 4. 2015 16:21

Před takovým rozhodnutím jsem nikdy nestála a vlastně si ani nedovedu představit, jak moc je těžké, jít na interrupci z takových důvodů. Na druhou stranu, život není peříčko a lidé nejsou andělé, zdraví a vzhled člověka má na kvalitu jeho života zásadní vliv. (Proto se také u vážných úrazů obličeje mluvívá o tzv. sociální smrti.)

V mládí, kdy se lidé seznamují a hledají životního partnera, hraje vzhled a pohledná tvář klíčovou roli. Jednoho člověka s rozštěpem, který zůstal osamělým starým mládencem, jsem znávala. Byl to nejspíš hodný kluk, jenže lidé jsou povrchní (já také) a je pro ně důležité, aby se jim partner líbil a zdál se jim lákavý...

Hodně bych si rozmýšlela, zda přivést na svět dítě s tím, že mám předem jistotu, že bude mít oproti většině ostatních vážný hendikep, kvůli kterému ho čeká v dětství celá řada chirurgických zákroků (v celkové anestezii) v tak citlivém místě jako je obličej, což přinese v dětství a dospívání řadu komplikací a trápení. (Pokud se jedná o rozštěp patra, mívá člověk vážný problém i se skusem a horními předními zuby, což jsou potíže, které se musí řešit celý život, což na radosti ze života nikomu nepřidá, jelikož to znamená i potíže s jídlem, potíže s artikulací, přemýšlení o každém úsměvu, zakrývání úst rukou při hovoru, čili problém s normální komunikací...)

Dalším problémem je, že takové dítě pravděpodobně bude v dětství a dospívání slýchat od vrstevníků kruté poznámky týkající se vzhledu, což pro dítě a dospívajícího není lehké snášet a stát se i přes to všechno sebevědomým, vyrovnaným, spokojeným dospělým bez psychických potíží...

6 8
možnosti
Foto

Sama jsem matkou syna narozeného s kompletní rozštěpovou vadou obličeje (levostranný rozštěp rtu a oboustranný rozštěp čelisti a patra). Synovi je nyní 9 let a dnešní postup léčby je úplně jiný než před 15 či 20 roky. Z kolektivu určitě vyřazen není, nikdo se mu neposmívá, ve škole problémy nemá, prospěch má velmi dobrý, IQ nadprůměrné. Ústa si při hovoru rukou určitě nezakrývá a nikdy jsem ho k tomu ani nenabádala. Ta jizva na rtu k němu prostě patří a nevidím důvod proč by se za ni měl stydět. A tak ho také vychovávám a doufám, že jednou narazí na inteligentní dívku, která pochopí a ocení, že má jizvu na rtu, ale anděl při něm stál....:-)

14 1
možnosti

Práce paní Broulíkové je úžasná. Opravdu a upřímně obdivuji, jak se sdružení a osvětě rozštěpů věnuje.

Ovšem nedá mi to a musím reagovat na jednu z jejích vět v tomto rozhovoru. Cituji: "Bylo mi spíše divné, že tady v té době nebyla podpůrná organizace rodičů, která by se o tyto maminky informačně a lidsky postarala." 

Je možné, že by zapomněla na to, jak jí rady a podpora maminek na webových stránkách Šťastného úsměvu, nejednou pomohly???? Nebo už nás opravdu "odstřihla" úplně?

1 0
možnosti

Pekna holcicka, bylo by skoda, kdyby nebyla, fandim mamince, ze se nenechala gynekolozkou zmanipulovat! R^

13 1
možnosti

Tak. Je opravdu hezká. R^

2 0
možnosti

"Dceru s rozštěpem patra jsem si vybrala.. "   té větě nerozumím. Jako že si ji adoptovala, nebo co??

15 0
možnosti

také jsem si myslela,že je adoptovaná..

9 0
možnosti

Potrat ve 20. tydnu (pro predstavu, nejmladsi narozene dite, ktere kdy bez nasledku prezilo, se narodilo mezi 21. a 22. tydnem) kvuli rozstepu... no zvracim. Holcicka moc pekna, hodne stesti.

8 1
možnosti
Uživatel požádal o vymazání
7 1
možnosti