Diskuze

Olivový olej se nehodí jen do salátů. Využijete jej i při vaření

Pochází ze Středomoří, kde je bez nadsázky základem většiny pokrmů, ale v českých kuchyních je už také jako doma. Podle průzkumu používá při přípravě pokrmů olivový olej 83 % Čechů. Jen polovina přitom však ví, že je vhodný nejen pro úpravu zastudena, ale také na vaření a pečení.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

_m-

31. 1. 2012 13:14
No, ono by šlo

olivovým olejem mazat i panty u dveří. Jen jestli to má smysl.

0 0
možnosti

ta_z_anglie

29. 1. 2012 22:34
kazdemu dle gusta

Ze je olivoveho oleje na vareni a smazeni skoda je asi dost mozne, ale ja nemam moc na vyber, pokud si chci obcas doprat neco smazeneho. Bohuzel mam alergii na slunecnicovy nebo repkovy olej a vareni s olivovym olejem je pro me spasa a starost min, jestli se po jidle jenom osypu, udusim nebo chytnu zlucnikovy zachvat. Snad prave proto, ze je panensky lisovany za studena a neni rafinovany, tak pusobi mene agresivne? Nevim, nejsem chemik ani dietolog, pisu jen jak na nej reaguje moje telo. Urcite mi tu nekdo napise, ze tim smazenim se z neho stane neco podobneho jak rafinovany, nicmene moje telo se tim nechava spokojene oblafnout a kdykoliv jim jidla, kde je jiny olej, tak to pocitim.

0 0
možnosti

captain cook

31. 1. 2012 12:33
0 0
možnosti

000

29. 1. 2012 15:43
Nekupujte draze náhražky

Olivový, extra panenský olej – takto je označován kdejaký olej i v Lidlu, ale abyste nenaletěli, hledejte na etiketě údaj o aciditě, čili kyselosti, tj obsahu volných kyselin, které nepříznivě ovlivňují celkovou kvalitu oleje. Tento údaj by neměl být vyšší než 1 % , nejlépe tak do 0,8 %. Tuto informaci mám z jedné návštěvy „olivárny“ v Řecku. Jakmile tam tento údaj není, jakože z 99 % není – nebrat!! Já si ho vozím z dovolené v jižních zemích, popř. koupím v Praze na Vinohradské třídě v řeckém krámku Greek Corner, kam ho chodí kupovat i místní Řekové. Je sice dražší, ale máte kvalitu, žádnou náhražku.

0 0
možnosti

LenkaC

29. 1. 2012 10:29
Extra virgin

Nevím, zdali se dá kvalitní olivový olej u nás vůbec koupit a když tak kde a za kolik...na studenou kuchyni vozím olej z Řecka ( pokud tam jedu na dovolenou) a to je úplně o něčem jiném než ty oleje, co se dají koupit tady :O

a tak smažím raděj na slunečnicovém...

0 0
možnosti

radnice

29. 1. 2012 11:02
Re: Extra virgin

Dobrý extra panenský olej olivový, slunečnicový nebo řepkový se u nás dá koupit, ale nikoliv v supermarketech. Je ovšem dražší a tedy jeho používání při tepelném zpracování potravin je asi taková blbost, jako nechat si udělat na autobus lité disky kol z titanu.

0 0
možnosti

Market

29. 1. 2012 9:33
olivovy olej z Francie

Ja pouzivam olivovy olej z Provence z Vallee des Baux jak do salatu, tak i do vareni, pod maso, do taboule, na rozpecenou bagetu.Doda jidlu tu spravnou stbredomorskou chut.

0 0
možnosti

milan963

29. 1. 2012 3:18
Milá,

zlatá, kdepak jste vyčetla že panenský olej je vhodný na tepelnou úpravu pokrmů. Neuvěřitelné. Připadá mi, že spolupracujete s p. Babicou;-D Je neskutečné diletantství něco takového psát, cucat si z prstu teploty přepálení a nedej bože Extra Virgin vůbec ohřívat. Ano, slyšel jsem takový blábol už mockrát a je to to samé, jako ze svíčkové dělat guláš. Jde to, ale je to hloupost.

3 0
možnosti

captain cook

29. 1. 2012 7:26
Re: Milá,

ve francouzske (provencalske), italske a spanelske kuchyni zasadne pouzivaji na vareni olivovy olej, nebo olivovy olej s pridanim masla pro zjemneni chuti. Spanele, ktere znam na nicem jinem nez olivovem oleji nevari.

Extra panensky olivovy olej se krome salatu pouziva navrch na dochuceni hotovych jidel pred podanim (muzete se zeptat ruznych italskych a spanelskych sef-kucharu a odborniku), tzn. tepelnou upravou projde, ale jen do stejne teploty v jake je hotove jidlo.

 U protinozcu se olivovy a extra panensky olivovy olej pouziva stale vic a vic, zvlast po tom co se za poslednich 20 let znacne pozvedla jeho vyroba z domacich zdroju. U nas doma pouzivane extra panensky na salaty, olivovy nebo olivovy lehky na pokrmy stredomorskeho typu, velmi neutralni olej z ryzovych slupek na asijskou kuchyni nebo tam, kde chceme neutralni prichut - napr. na smazeni. Prima australsky makadamiovy olej pouzivame take na asijskou kuchyni, nektere salaty a vubec kde chceme prichut makadamii.

1 0
možnosti

radnice

28. 1. 2012 23:36
Pěkná blbost a matení veřejnosti

Pokud používáte extra panenský olivový olej pro tepelnou úpravu pokrmů, pak vyhazujete zbytečně peníze oknem. Jeho přednosti se jakýmkoliv tepelným zpracováním totiž ztrácejí. Pokud je nutné použít olivový olej pro telené zpracování potravin (v ČR dost nepochopitelné, když tu máme řadu domácích zdravých olejů) pak bohatě stačí olej panenský nebo olej se značkou pouze "olivový" (směs panenského a rafinovaného). Pokud nevaříte středomořskou kuchyni, pak je u nás vůbec nesmyslem olivový olej používat. Máme u nás výtečné panenské slunečnicové nebo řepkové oleje, které jsou pro středoevropskou kuchyni typické a mají zcela obdobné výživové hodnoty, jako ten olivový. A v neposlední řadě jejich používáním podporujeme místní zemědělce.

2 0
možnosti

My.WinCleaner

29. 1. 2012 18:27
Re: Pěkná blbost a matení veřejnosti

Tak jak to teda myslíš? Panenský na smažení nebo ne? Ale vůbec není pravda, že by se olivový olej nevyužil i v naší kuchyni stejně dobře, jako místní oleje. Řepkový se s chutí olivového nedá vůbec srovnávat.

0 0
možnosti

vecne v opozici

28. 1. 2012 23:19
Za studena i za tepla...

No, tak podle me kecy v kleci... olivovy olej, ktery se pripravuje pri nejakych 50 ci 60 °C se pouziva ve studene kuchyni prave kvuli vitaminum, esencialnim olejum, antioxidantum. To ze si na nej nekdo hodi rizek neznamena, ze si ho neusmazi, ale efekt toho oleje je pak k nicemu...

1 0
možnosti

ricpic3

31. 1. 2012 22:06
Re: Za studena i za tepla...

samozřejmě kromě chuti - ale o tu v kuchyni vůbec nejde, že? ;-D

0 0
možnosti

donau

28. 1. 2012 22:42
ono

olivovy olej je tak trocha loteria kedze skutocne pravy resp. kvalitny o.olej nie je lacna zalezíitost a to ze je na etikete napisane extra virgin neznamena ze to je pravda. Myslim ze co sa tyka ceny vs kvalita tak kvalitny olej pod 10EUR je skor rarita. Cital som studiu kde napr o.oleje bezne dostupne v hypermarketoch /v USA/ maju s olivami pramalo spolocne. vacsinou je to zmes roznych olejov esencii a prichuti. Zaujmave ale je ze takmer identicke vlastnosti ma olej repkovy. Kazdopadnel kvalitny o. olej je zazrak a nic sa mu nevyrovna.

0 0
možnosti

Jean-Luc Picard

28. 1. 2012 21:50
proboha přestaňte ho vnucovat do všeho

Co to je za recepty, když někdo do "číny" a asijské kuchyně vnucuje olivový olej. Když už, tak jedině arašidový, nebo sezamový k dodání chuti, ale určitě ne olivový.

Nebo zkuste kapra, či řízek na olivovém? Vaše babička by vás s tou pachutí vyhodila ze dveří. Či zkuste buchty mastit oliváček.

Prostě všeho moc škodí a hlavně nic není univerzální a vše má své místo. Olivový olej není všelék. Třeba i v Bulharsku se spíše hodně používá (či používal?) spíše slunečnicový, protože olivový tam neměl tradici v receptech. A Bulharská kuchyně má k té středomořské velmi blízko.

3 0
možnosti