Diskuze

Vyluštit šetrně genetiku vašeho miminka zkoušejí i v Česku

Genetici dnes téměř s jistotou dokážou už v průběhu těhotenství vyloučit nejen Downův syndrom, ale i řadu dalších postižení u dětí. Neumějí to ale zjistit jinak než s pomocí tenké jehly, kterou proniknou až téměř k plodu. Zatím. V Česku se ale nyní stovky budoucích maminek účastní nové americké studie, která má ověřit možnosti luštění genetického vybavení plodu bezpečnější cestou.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
DN

danax

22. 3. 2010 21:31
žádné takto postižené

dítě by nemělo skončit v ústavech, jelikož je přece díťetem lásky. Pokud bylo dítětem rozumu, nenarodilo se.

0 0
možnosti
JB

Kqubi

22. 3. 2010 20:27
jen houšť..

v kontextu těchto pokrokových metod mi značně uniká smysl zákona, který znemožnil rodičům v ČR odběr pupečníkové krve( značný zdroj kmenových buněk)...prevence je tedy na vzestupu,ale logické vyústění moderní medicíny je znemožněno.Prostě ČR:(

0 0
možnosti
Z

zcek

22. 3. 2010 19:25
neúplné

Myslím, že článek je dost neúplný a zmatečný. Sama jsem ve 14. týdnu. Ve 12. týdnu jsem byla na speciálním ultrazvuku, kde se měří stupeň uzavření neurální trubice plodu, tzv. šíjové projasnění nebo šíjové prosáknutí. Dalším parametrem pro vyhodnocení je pak rozbor krve, resp. volných beta-podjednotech hormonu hCG (lidských choriový gonadotropin) a bílkoviny PAPP-A. Pak se zahrnují ještě další parametry jako věk matky, jestli někdy byla ve styku s látkami pozměňujícími genetickou informaci apod. Všecky tyto parametry se vyhodnotí a výsledkem je pravděpodobnost genetické vady plodu. Až potom se rozhoduje, zda se v případě nějakých odchylek přistoupí k amniocentéze. Ten první krok tady vůbec neuvádějí, takže to vypadá, že vůbec neprobíhá, ale podstupuje to každá těhotná. Tato metoda nahrazuje tzv. tripple test, který se dřív dělal v 16. týdnu a měl mnohem menší spolehlivost. Takže je třeba říct, že nová metoda místo amniocentézy ano, ale až po prvním screeningu.

0 0
možnosti
GK

Gábuša

22. 3. 2010 20:16
Re: neúplné

Toto vyšetření jsem absolvovala při minulém těhotenství a teď mě čeká znovu, mám tedy drobnou upřesňující informaci. Nehradí ho pojišťovna a nenahrazuje "triple test". Je na zvážení každé těhotné, jestli chce screening podstoupit a zaplatit. V každém případě trojný test by měla podstoupit také.

0 0
možnosti
MK

siku

22. 3. 2010 17:14
jde to i jinak.

nevim, jestli to nejak špatně chápu,ale moje žena byla ve 12 týdnu těh. na speciálním placeném vyšetření-NT screening- šetrná metoda. Odběr krve a speciálně citlivý ultrazvuk. Díky specialně vycvičeným doktorům se práve díky ultrazvuku dá pozorovat několik znaků, které mají Downův syndrom přesně v tomto stáří prenatálního vývoje odhalit. zbytek doprozradil rozbor krve, je to prý s nejakou cca 80% jistotou, že se výsledky shodují s reálem, oproti procentu pravdivosti výsledku amniocentézy.potom v 16 týdnu se dělá tripple test. jenom pokud tyto testy vyjdou blbě-jde se na amniocentézu(píchnutí do břicha). takže popisované testy v článku jaksi dublují to, co už se dnes umí řešit i u nás v ČR..

0 0
možnosti
S

Subo

22. 3. 2010 17:43
Re: jde to i jinak.

Jop, ale tyhle dve vysetreni se nevylucuji... I po screeningu je porad sance, ze muze byt DS pozitivni a proto je lepsi jeste podstoupit odber plodove vody, pokud ma maminka strach...

0 0
možnosti
FM

malinak

22. 3. 2010 14:03
Prenatální diagnostika je dvousečná zbraň

Na jednu stranu je naprosto obdivuhodné, jak lze zmapovat zdravotní stav dosud nenarozeného dítěte. Na druhou stranu: co se stane, pokud toto vyšetření zjistí nemoc, nebo postižení? Z očekávaného miminka se často rázem stane nebezpečný vetřelec, kterého je třeba se zbavit. A lékař je náhle v pozici, ze které musí matce zdůvodňovat, proč se "musí "svého dítěte zbavit. Takže prenatální diagnostika může vést také k tomu, že budeme své děti zabíjet, pokud nebudou zdravé, nebo podle našich představ.  Může se tedy jednat o zdravotně motivovanou selekci. Mimo to jsou případy, kdy matka nesouhlasila s potratem po podobné diagnóze o postižení a dítě se stejně narodilo zdravé. Takže prenatální diagnostika je částečně etický problém.

0 0
možnosti