Diskuze

Češi čím dál víc plýtvají léky

Když se začne hovořit o výdajích za léky, létají miliardy. A to i v případě léků, které si pacienti sice vyzvednou, ale nikdy je nevyužívají. Třeba proto, že to považují za zbytečné nebo mají léků hodně od více lékařů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Sadas

25. 10. 2004 2:48
"Zbytečné léky"
Začnu jinak, můj táta má Alzheimrovu nemoc, proč se o tom zminuju? Protože, když potřebuje lék, který je dražší, nedostane ho. Zřejmě proto, že je neperspektivní /z hlediska státu/. Když si uvědomím, že si táta platil v půběhu svého aktivního života zdravotní i sociální péči, tak se opět ptám, jak je to možné? Odpovídám si, to, co je mi sraženo z platu /a zbytek doplacený mým zaměstnavatelem / , je státem bráno jako foršus, který není moje jistota do budoucna. Tak proč mám platit státu pojištění, které ve stáří neuvidím? Ano, můžete se tu bavit o tom, že jsou pacienti, kteří nedoberou léky. Ale mě to nepřipadá jako fatální věc. Problém bude asi někde jinde.
0 0
možnosti

Horle

19. 10. 2004 21:38
Doplatky pacientů a předepisovat stejně účinné levnější léky
Na Slovensku zavedli např. poplatek za recept a jak se najednou začalo šetřit. Další možností úspor je zamezení zbytečnému předepisování drahých léků. Farmaceutické firmy se předhánějí v "uplácení" lékařů (sportovní dny, výlety do zahraničí, úhrada prestižních studií atd), aby předepisovali jejich kvalitní léky. Tyto náklady ovšem platí zdravotní pojišťovny a v případě doplatků i sami pacienti. V mnoha případech stačí mnohem levnější a shodně účinné léky.
0 0
možnosti

vincekk

19. 10. 2004 19:20
Příspěvek
Já beru na migrenu Naramig.Doplácim 350 korun za 6 tablet  a samozřejmě si nedovolim něco vyhodit nebo si nevzít.Kdyby se zvětšila spoluúčast spotřebitelů, tak by se určitě takto neplítvalo.
0 0
možnosti

peguša

19. 10. 2004 19:18
Chybka se mi vloudila
Já to vezmu z opačné strany, než Herulinka. Mojí tchýni bolelo rameno. Lékařka jí předepsala kapsle nejmenovaného léku. Tchyně si recept vzala, došla do lékárny a lék vyzvedla. Doma ho ani neotevřela. Ptala jsem se jí, proč? Prohlásila, že jí nedělají dobře. Přitom je nikdy neměla. Chtěla celou originál krabičku vyhodit do popelnice. Naštěstí můj muž občas tyhle kapsle užívá, když ho "chytnou" záda. Tak jsem milé léky zabavila a vzala domů. Takže plýtvají nejen lékaři, ale i pacienti. Když mi lékař chce předepsat lék a já ho nechci brát, mohu mu to přece říct. Případně lék nevyzvedávat. Házet léky do popelnice je asi to nejhorší řešení. Některým lidem to zřejmě nedochází. Poplatek za recept by asi mnohé vyřešil.
0 0
možnosti

peguša

19. 10. 2004 19:09
Já to vezmu
0 0
možnosti

herulinka

19. 10. 2004 16:34
Když
se podívám na výstavku léků mé dvaadevadesátileté babičky, ptám se sama sebe, je-li to vůbec nutné, aby jich brala tolik...občas říká, že je jí z toho i špatně a já, jednou když jsem jí šla do lékárny, jsem si pak cestou zpět připadala s taškou narvanou krabičkami léků jako feťák...
možná občas plýtvají i doktoři, možná na popud hypochondrů, kteří chtějí napsat tohle a pak zase ono...
nebo jinak - babi dostala nějakou  mast, nevím na co, v nemocnici. Dva dny poté dostala na to samé jinou mast od své doktorky i přesto, že už jednu měla a přesto, že ta druhá jí působí alergickou reakci a doktorka to ví...
0 0
možnosti

Yuso

19. 10. 2004 15:53
Farmaceut. firmy
často uplácí lékaře, aby předpisovali jejich léky. Nemyslím úplatky, ale dovolená, dotace na ordinaci apod. Paradoxně tyto firmy pak připraví doktory o peníze. Protože z pojištění jsou peníze pevně dané. Já bych platil nejvíc doktory, pak teprv lékárníky. Dn es je to na opak. Říká se tomu byznys ve zdravotnictví. V této oblasti musí platit taky jiná pravidla, určitá lékařská etika. Když bude jen o zisku, ten kdo dopadne nejhůř bude pacient.
0 0
možnosti

qman

19. 10. 2004 14:26
Spoluúčast
Zaveďme fixní spoluúčast na léky ve výši 20-30 Kč za jednu krabičku a přestane se plýtvat ze dne na den.
0 0
možnosti

sorgedoktor

19. 10. 2004 18:40
Re: Spoluúčast Doporučuji sledovat Kotel Jde pustit na wwwTV Nova
Někteří  lidé  mají   měsíční příjem 3 500  4 500
   a  na jídlo už jíim   nezvývá
Budto  jste  blbý a  nebo   nemáze  sociální  cítěníé
0 0
možnosti

pravicovy volic

19. 10. 2004 11:55
recicky
u nas na zaciatok uplne stacil 20 korunovy poplatok za recept.Pokleslo plytvanie liekmi, farmaceuticke firmy prisli o 2 miliardy zisku a dlh zdravotnictva zrazu klesol o polovicu(!).
Co je "zadarmo", to si nikto nevazi a plytva tym.Pritom zadarmo nie je aj tak nic, ministerka zdravotnictva CR uz avizovala, ze bude potrebovat dalsich 10 miliard CZK na zaplatanie dlhu statnych poistovni este tento rok.
0 0
možnosti

sorgedoktor

19. 10. 2004 18:43
Re: recicky Chote do riri
Nejsmprv     teraz   aj  pravicový sen   Julinek     vie..
Na  Slovensku  lepšie   na  jadlo  ako  na  lieky..
4o   tárate??
0 0
možnosti

Vave

19. 10. 2004 11:15
Hmm,
svádět plýtvání na psychicky nemocné pacienty mi příjde dost pitomé a nesmyslné. Spousta lidí nechce neschopenku, protože na to finančně doplácí, ale k doktorovi si zajde. Ten předepíše nějaké léky, které nemocný bere jen ty dva tři dny, kdy mu je nejhůř. Nebo lidé s chronickými potížemi užívají léky jen ve chvíli, kdy je jim akutně zle, a ne dlouhodobě, jak by měli. Myslím, že lékař by měl nasadit léky opravdu jen v nejnutnějším případě a současně by měl pacientovi vysvětlit, jaký dopad může mít předčasné ukončení léčby. A připlácet by měl zejména ten, kdo si evidentně léky neustále nechá předepisovat a přitom je jasné, že je neužívá správně.
0 0
možnosti