Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dieta bývá často startem k obezitě

  7:00aktualizováno  7:00
Mentoři by řekli: Dnešní civilizace si neváží jídla. Nejdřív tloustne a pak hledá cestu, jak zhubnout. Něco na tom je. Mnoho lidí si zvykne na špatný jídelníček, který pak napravují špatnou dietou. Dceři Gabriely Roztočilové bylo devět, když se u ní objevila mentální anorexie. Přehled diet naleznete uvnitř článku. Jak jste na tom s obezitou? Zjistěte si své BMI.

"Nejsem rodič, který si dítěte nevšímá. To, že zhubla o několik kilogramů, jsem přičítala tomu, že rychle roste, že má mnoho pohybu, protože se v té době věnovala tanci," říká matka, která netušila, že i tak malé dítě může přemýšlet nad svou váhou.

Vypočítejte si své BMI

Mnohé děti nevědí, jak může být snažení o štíhlou linii nebezpečné. Mnohdy to však nevědí ani dospělí.

Děti: alergie skončila podvýživou

Když chtějí děti hubnout, nejedí. Různé redukční diety, oblíbené mezi laiky a neoblíbené mezi lékaři, na vlastní pěst obvykle nedrží, alespoň lékaři nemají takové informace. Snad s výjimkou jediné: i mezi dětmi dnes přibývá vegetariánů, a dokonce i vegánů, kteří z jídelníčku vyřazují vše živočišné, tedy i mléko, takže dětem pak mohou chybět nenasycené kyseliny, vitaminy, bílkoviny. "Při studii v nemocnicích vyšlo najevo, že téměř polovina vaří na přání dětí, respektive jejich rodičů, vegetariánskou stravu," říká Petr Tláskal z 1. dětské kliniky pražské nemocnice v Motole.

Vegetariánských porcí bylo do půl procenta. "Není to mnoho, ale tento jev existuje," říká lékař. Alternativní strava však podle něj není pro dětský věk vhodná, může nepříznivě ovlivnit růst a vývoj. Určitým kompromisem může být lakto-ovovegetariánství, je-li jídelníček kvalitně sestaven. "Čím je dítě mladší, tím jsou experimenty rizikovější, do tří let věku se například maximálně vyvíjí mozek, a chybí-li některé látky ve výživě, může to nepříznivě ovlivnit i další život," tvrdí lékař.

K závažným problémům ve výživě někdy může člověka dovést i alergie na různé potraviny. Tláskal popsal případ sedmiletého chlapce s těžkým ekzémem, jemuž rodiče i různí lékaři postupně vyřazovali z jídelníčku jednu potravinu za druhou. "Přijel do nemocnice s otoky a tekutinou v břiše. Trpěl chorobou, kterou mají lidé v rozvojových zemích - jmenuje se kwashiorkor a poznáte ji podle typicky vyfouklého bříška hladových, podvyživených dětí," řekl Tláskal.

Dospělí: Zhubněme. Ale jak?

Ne že bychom neměli proč hubnout. Ačkoli Češi své stravovací zvyklosti změnili k lepšímu, stále patří k národům, kde větší část obyvatelstva trpí nadváhou. Na druhé straně - hubnout rozhodně nemusí každý, kdo si to zrovna myslí. "Pro toho, kdo má dva tři kilogramy nadváhy, se naopak nerozumná dieta může stát vstupenkou do světa obézních," varuje lékařka Václava Kunová z Fóra zdravé výživy.

"Přísná omezení člověk obvykle dodrží jen chvíli. Pak selže a přibere ještě více." Nerozumná dieta kromě toho může být cestou i ke zdravotním potížím, jako jsou třeba žaludeční vředy nebo cukrovka. Nerozumnou dietou se rozumí, když člověk podlehne nějakému doporučení, vsadí na to, že postačí řídit se napsaným receptem, a čeká, až zázrak přijde sám. Všelijaké diety z reklam a od známých mají přinejmenším dvě úskalí: ne každému zaberou a při laické aplikaci mohou být riskantní.

"Například bodová dieta. Zakazuje jíst přílohy, ale už ne třeba kvantum bifteků. To je nejrychlejší cesta ke kornatění tepen a nádorovým chorobám," řekla Kunová. "Nebo hladovka. Relativně dobře se dodržuje, protože člověk brzy ztrácí pocit hladu. Ubývá při ní však vedle tukové tkáně i tkáň svalová. Když pak člověk začne zase jíst, svaly se mu nevrátí, nahradí je jenom tuk."

Co to znamená, hubnout zdravě

Skutečně zdravá dieta obnáší podle Kunové celkovou změnu stravovacího režimu. Potrava by měla obsahovat nízkotučné bílkoviny, celozrnné pečivo, zeleninu, dostatek neslazených tekutin. Mnohdy pomůže i počítat si energetickou hodnotu stravy. A jak připomínají další lékaři: veledůležitý je pohyb. Mimo jiné i proto, že se při něm uvolňují endorfiny, které navozují dobrou náladu. Nervózní hladovějící člověk to potřebuje jako sůl.

Jenže kdyby "komerční" diety nikdy nefungovaly, těžko by měly mezi lidmi takový úspěch. Ostatně i přední expert na výživu Štěpán Svačina z 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze popsal nedávno ve Zdravotnických novinách případ muže, který vyzkoušel kdeco včetně chirurgické bandáže žaludku. Šedesát kilo ovšem shodil až při dietě a la dělená strava.

"Lidský metabolismus je individuální," vysvětluje si to Kunová. "Někteří lidé mohou i po zdánlivě nesmyslné dietě zhubnout," připouští, "otázkou ale zůstává, jak dlouho si hmotnost udrží." Ostatně, jak připustil Štěpán Svačina, onen muž za pár měsíců během rodinných a pracovních problémů psychicky selhal - a měl svá kila zpátky.

Vážně jste tlustí? Změřte si pas

ŽENY: 80 cm - mírné riziko 88 cm - vyšší riziko
MUŽI: 94 cm - mírné riziko 102 cm - vyšší riziko

Z dobrých rad pro účinné hubnutí: Omezte všechny potraviny, a ne jen něco V jídelníčku by měly být sacharidy (60 %), bílkoviny (15 %) a tuky (25 - 30 %), dále potřebujete vitaminy, minerály a stopové prvky. Jezte pětkrát denně, večer už jen lehká jídla. Hýbejte se.

Jak vidí diety lékaři

Bezpečné za určitých podmínek:

* Dieta, při níž se počítá energetická hodnota pokrmů - účinná a celkem bezpečná, pokud denní dávka energie neklesne pod 4000 kJ na den. Pod touto hranicí dieta začíná být riziková.
Instantní koktejly
- složením jsou dokonale vyvážené, avšak hubnutí pouze jimi by mělo být pod lékařským dohledem (platí to zvláště o dietách pro velmi obézní jedince)
* Vegetariánství
- výživová teorie, která má různé varianty. Nejmírnější z nich vylučuje pouze červené maso a uzeniny a takto upravená dieta odpovídá principům racionální výživy. Lakto-ovo vegetariáni konzumují z živočišných produktů jen mléčné výrobky a vajíčka.

Rizikové:

* Hladovka
- jednodenní půst někteří zvládnou docela dobře, jiným i krátkodobé hladovění může činit problémy. Dlouhodobá hladovka je nebezpečná, protože organismus začne postrádat životně důležité vitamíny, minerály či stopové prvky.
* Striktní vegetariánství
- striktní vegetariánství neboli vegani jedí jen rostlinnou stravu, tento systém již není bez rizika. Hrozí nedostatek vitamínu B120, mohou chybět některé esenciální aminokyseliny, což může vést až k určitému druhu anemie. Chybí také vápník, železo a zinek.

Neprokázané (a s riziky):

* Atkinsova (bodová) dieta - asi nejhorší cesty k redukci hmotnosti. Povoluje velké množství bílkovin a tuků, sacharidy chybí nejen ve formě zakazovaných příloh, ale i ve formě ovoce a zeleniny. Hrozí silné odvodnění organismu, chybí vitamíny, vláknina, urychluje vznik ateroskleróny, podporuje vznik zácpy a nádorových onemocnění.
* Jednoduchá dieta
- konzumuje se jen jeden druh potravin /(ráže, vajíčka, šlehačka či jablka). Dieta je chuťově fádní a hrozí při ní nedostatek veškerých ostatních důležitých složek výživy.
* Dělená strava
- propaguje ji Lenka Kořínková, Jitka Asterová či. dr. Hay. Je založena na teorii údajně lepšího trávení oddělených složek potravy. Neexistuje ale žádný vědecký důkaz, že by se živiny trávily v organismu odděleně.
* Dieta podle krevních skupin
- Neexistuje ovšem žádný důkaz, že by metabolismus byl jakkoliv závislý na krevní skupině. Při této dietě hrozí nedostatek některých ochranných látek.
* Beztuková dieta
- zatímco omezení tuků je prospěšné, jejich striktní vyloučení je škodné a téměř nemožné. Hrozí nedostatek bílkovin, mohou chybět vitamíny A, D, E a K, jež jsou rozpustné pouze v tucích.


Nejčtenější

Minerální kosmetika je vyrobena čistě z přírodních minerálních složek, je pro...
Bez barviv a bez vosku. Minerální kosmetika zkrášluje i uzdravuje

Žádné chemikálie, barviva ani umělé vůně. To je poznávací znamení minerální kosmetiky. Čerpá totiž z přírodních zdrojů, a proto je oblíbená zejména u lidí s...  celý článek

Osvěžující salát s rajčaty, okurkou a čerstvou mátou
Rajčata nejsou jen na špagety a na pizzu. Co s červeným nadělením?

Konec prázdnin je ve znamení dozrávajících červených plodů, které v sobě během slunečných dnů akumulovaly všechnu krásu a sladkost léta. Pokud jste propadli...  celý článek

Chrissy Teigenová (Beverly Hills, 26. února 2017)
Chrissy Teigenová: Kvůli dalšímu umělému oplodnění končím s alkoholem

Modelka Chrissy Teigenová (31) prozradila, že se dostala do stádia, kdy byla závislá na pravidelné konzumaci vína. Denně si dopřávala několik skleniček a...  celý článek

ilustrační snímek
Infantilizace: když adolescenti nechtějí dospět a dospělí si stále hrají

Možná jste si toho trendu už stihli všimnout. Mladí lidé se dnes do stárnutí nijak neženou a i po překročení třicítky si potrpí na hraní a „dětskou“ zábavu....  celý článek

Tajemství dlouhých vlasů: burákové máslo
Američanka má dlouhé vlasy až ke kotníkům. Díky arašídovému máslu

Na obdivné pohledy na ulicích je už zvyklá. Má totiž dlouhé vlasy téměř až na zem. Lidé ji přirovnávají k pohádkové postavě z Disneyho filmů. Američanka tvrdí,...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační fotografie
EQ může za to, že se i ze čtyřkařů stávají šéfové

Ne, nepřehlédli jste se. Nejde o IQ, jde skutečně o EQ - neboli o emoční inteligenci. Skrývá se za ní schopnost sebeovládání, empatie a spolupráce s okolím....  celý článek

Ilustrační fotografie
Sedm příznaků zánětu močových cest, které byste neměli podceňovat

Infekce močových cest je velmi časté onemocnění a podle statistik potká každou ženu nejméně jednou za život. Symptomy se mohou pohybovat od velmi jemných a...  celý článek

Ilustrační fotografie
Osm fyzických příznaků úzkosti. Bušení srdce, teplota i brnění nohou

Projevy úzkosti mohou být velmi pestré. Od klasických jako neklid, bušení srdce, motání hlavy nebo třes rukou až po ty méně obvyklé, které leckdy překvapí.  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Na unavenou pleť i zvýraznění tváře. Rozjasňovač umí zázraky
Na unavenou pleť i zvýraznění tváře. Rozjasňovač umí zázraky

Pořídit je můžete v pudru, tubě i v peru a pokud víte, jak je správně nanášet, dokáží vaši tvář opravdu zkrásnět. Přesto... celý článek

Soutěž: Vyhrajte zásobu dobrot pro nejmenší
Soutěž: Vyhrajte zásobu dobrot pro nejmenší

Chcete svému drobečkovi zpestřit jídelníček? Soutěžte o balíček plný dobrot.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.