Ona
Americká herečka Diane Keatonová (Curych, 1. října 2014)

Americká herečka Diane Keatonová (Curych, 1. října 2014) | foto: AP

Diane Keatonová trpěla bulimií. Kvůli ní nemám dokonale bílé zuby, říká

  • 6
V Hollywoodu je jen málo žen, které se netrápily svou postavou a kvůli sníženému sebevědomí nějaký čas nebojovaly s poruchou příjmu potravy. Bulimie trápila v mládí i herečku Diane Keatonovou (71). Ta nyní tvrdí, že i kvůli tomu nemá zářivě bílý úsměv jako jiné hollywoodské kolegyně.

„No, řeknu vám svůj názor na vybělování zubů. Osobně bych měla ráda mnohem bělejší zuby, než mám. Ale mé zuby jsou moc poškozené, protože když jsem byla mladší, procházela jsem obdobím bulimie. To mi zničilo zuby. Musela jsem opravdu hodně pracovat na tom, abych měla dodnes své vlastní. Nikdy to nedopusťte! Takže pokud bych dnes chtěla mít bělejší zuby, musela bych si je nechat vytrhat,“ řekla herečka magazínu People.

Diane Keatonová patří mezi hollywoodské hvězdy, které stárnutí moc neřeší. Nevadí jí vrásky a je také spokojená se svými šedinami, které nehodlá barvit.

„Mé vlasy jsou teď bílé. Je to lepší mít světlé vlasy kolem tváře. Myslím, že na starších lidech to vypadá lépe. Tmavé vlasy nejsou tak zjemňující,“ dodala s tím, že neuvažuje ani o plastice.

„Ne. Myslím, že každý má své ruce a ty jsou stejné jako obličej. Pokud tak nevypadají, je to trochu divné. Moje ruce odpovídají mému věku. Hodně toho zažily a vypadají tak!“

Pro herectví se prý Diane rozhodla, když její matka vyhrála cenu v Los Angeles jako nejlepší žena v domácnosti. Líbil se jí totiž ceremoniál odevzdávání ocenění.

Když přerušila školu, nejdřív se živila vystupováním po nočních klubech, kde zpívala. Na konci 60. let prorazila v divadle a v 70. letech rozjela filmovou kariéru. Na kontě má snímky jako Kmotr, Láska a smrt, Manhattan nebo Annie Hallová, za který získala Oscara. Hrála také ve filmech Klub odložených žen, Marvinův pokoj, Zavěste, prosím, Lepší pozdě nežli později, Hezké vstávání nebo v seriálu Mladý papež.

Diane Keatonová ve filmu Kmotr z roku 1972:

Bulimie a její následky

Mentální bulimie patří k poruchám příjmu potravy a vyznačuje se záchvatovitým přejídáním, které je střídané snahami čelit přibrání na váze. K tomu slouží různé postupy, jako je úmyslné vyvolávání zvracení, průjmů, užívání anorektik (látek na snižování chuti do jídla), látek sloužících k hubnutí, antidiuretik, laxativ, projímadel ale i nadměrné cvičení apod.

Při opakovaném zvracení agresivní účinky kyseliny chlorovodíkové, která se nachází v žaludku a žaludečních šťávách (potažmo zvratcích) narušují zubní sklovinu, která je pak náchylná k mechanickému poškození. Zuby jsou pak viditelně poškozené, mají nažloutlou až hnědožlutou barvu a rychle se kazí.

Zdroj: celostnimedicina.cz