Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Osm tipů pro správnou detoxikaci. Jen změnit jídelníček nestačí

  • 23
Jste bez energie, náchylní k nemocem, máte problémy se zažíváním nebo zhoršenou kvalitou pleti? Jednou z příčin může být zanesení organismu škodlivými látkami, takže stojí za úvahu, zda na jaře nepodstoupit očistnou kúru.

Pravidelná očista pozitivně ovlivňuje imunitní systém, metabolismus, endokrinní funkce i nervový systém. Očištěné tělo dokáže mnohem lépe pracovat s případnými onemocněními a samozřejmě je i prevencí jejich vzniku. Ovšem pouze v případě, že nebudete podstupovat žádná drastická dietní opatření, ale spíše se naučíte naslouchat potřebám vlastního těla.

Podle známé lektorky jógy Zuzky Klingrové je detoxikace náročný proces, který nespočívá pouze v pití očistného čaje po dobu jednoho týdne, ale v přístupu k životu, celému organismu a naší mysli. 

Právě proto zkuste do svého životního stylu zařadit následující pravidla, rady a tipy a uvidíte, že se budete cítit lépe.

1. Choďte na masáže

Masáže jsou skvělé pro podpoření odplavování toxinů z těla, speciálně pak masáž lymfodrenážní.

Co si pamatovat

Při detoxikaci jezte lehká, nedráždivá a netučná jídla. Nepřejídejte se, jezte v malých porcích s větším obsahem zeleniny a ovoce. Dodržujte dostatečný pitný režim, 2 až 2,5 litru tekutin denně. Zabráníte tak usazování těžkých kovů a toxinů v kanálcích ledvin, v cévách a ve stěnách močového měchýře. Zvyšte příjem antioxidantů, které neutralizují volné radikály.

„Manuální lymfatická masáž je vynikající regenerační technika, která pomáhá rozproudit mízní systém, a tím podporuje odtok lymfy,“ vysvětluje diplomovaná zdravotní sestra Barbora Sedláčková, která se lymfatickým masážím věnuje ve svém pražském studiu Innoaktiv, a pokračuje: „Speciální jemnou masáží se působí na lymfatické cesty a uzliny na krku, v tříslech a podpaží a podporuje se tak odstraňování toxických látek z těla.“

V případě, že jdete na jakoukoliv metodu lymfatické masáže, ať ruční či přístrojovou, vždy musí být nejprve odblokovány hlavní uzliny v oblasti krku, jinak nemá celá procedura účinek, jímž je odvedení toxinů z těla.

„Důležitý je také dostatečný pitný režim, dva až tři litry tekutin denně, což tělu pomáhá se rychleji a jednodušeji zbavit toxinů,“ doplňuje Barbora Sedláčková. 

Vynikající je také medová masáž, která pomáhá detoxikaci organismu. Léčivá síla medu působí pokožkou přímo na organismus a přes reflexní zóny zad stimuluje činnost všech orgánů. Celý očistný proces masáží zlepšují také aromatické esenciální oleje, například z citronu, grapefruitu, cedru, bergamotu, rozmarýnu či borovice.

2. Vykartáčujte se

Účinnou detoxikační metodou, která povzbudí lymfatický systém, je jemná suchá kartáčová masáž. Potřebujete k ní kartáč s delší rukojetí a přírodními štětinami, jímž budete každý den před koupelí kartáčovat pokožku celého těla.

Začněte od nohou včetně chodidel přes hýždě a bedra směrem k podpažním jamkám a dále přes ramena směrem na hrudník k srdci a nakonec ve směru hodinových ručiček kartáčujte břicho. Postupujte dlouhými plynulými tahy, které vedou směrem k hlavním lymfatickým uzlinám.

3. Zahřejte se

I teplo dokáže organismus zbavovat škodlivého odpadu. Důležité je, aby tělo dosáhlo teploty 38,3–39,4 °C a tepová frekvence se držela pod hranicí 130 nebo 140. Parní lázně, vířivky a sauny rozpumpují srdce a zlepšují převod toxinů z tkání do krevního řečiště a pak do jater. Právě játra jsou jakousi chemickou továrnou, která dokáže mnoho toxických látek přeměnit na látky neškodné.

Skvělé jsou infrasauny, které díky infračerveným tepelným paprskům zahřívají tělo přímo a mohou proniknout až do hloubky 45 mm, takže nečistoty se odstraňují rychleji než při běžné sauně. Další možností, jak se opravdu zahřát a detoxikovat se, je bikram jóga, která se praktikuje v sále vyhřátém na 42 stupňů Celsia.

Ale pokud trpíte chronickými onemocněními, poraďte se napřed s lékařem, zda je pro vás detoxikace zahříváním bezpečná.

4. Vsaďte na dary přírody

Bylinky mají mnoho pozitivních vlivů na lidské zdraví, detoxikaci nevyjímaje. Bylinkové kúry by měly trvat tři až čtyři týdny, poté je vhodné je na týden přerušit a pak je můžete zopakovat.

Mezi nejznámější očistné byliny patří pampeliška, jejíž kořen stimuluje činnost jater, žlučníku a trávicího traktu. Mladé rostliny kopřivy dvoudomé jsou plné vitaminů a minerálních látek (vitaminy B1, B6, A, C, betakaroten, železo, vápník), čistí organismus, odvodňují ho a působí na lymfu.

Vyzkoušejte detoxikační jídelníček

Pověstné svou schopností obnovovat jaterní tkáň a zásobovat tělo prospěšnými flavonoidy jsou ostropestřec mariánský a benedikt lékařský. I rakytník řešetlákový, který známe především jako účinnou bylinku pro posilování imunity, je jedna ze základních bylin pro celkovou očistu organismu. Rakytníkový olej má navíc silné baktericidní účinky a obsahuje vitaminy A, K a E. Pro očistu krve je vynikající jitrocel kopinatý, který můžete užívat celoročně.

„K očistě vám pomohou také čaje, zejména pokud obsahují fenykl, římský kmín a koriandr. Tato koření obsahuje například očistný ájurvédský čaj, který pročišťuje krev, což pomáhá detoxikaci během celého roku. Navíc pomáhá při zadržování vody, očišťuje vylučovací systém (močový měchýř, ledviny) a stimuluje metabolismus,“ radí Zuzka Klingrová.

Pro očistu ledvin je dobrý také odvar z lněného semínka. Při detoxikaci si dopřejte i naklíčenou pšenici, čočku, mungo a pohanku, které vám dodají vitaminy, minerály, stopové prvky a enzymy.

5. Pijte šťávy z čerstvé zeleniny a ovoce

Čerstvé zeleninové (ale i ovocné) šťávy jsou doslova vitaminové bomby, které podporují přirozenou detoxikační schopnost buněk. Připravíte-li si například šťávu z mrkví, celerových stonků, čerstvého mladého špenátu a hrsti petrželky, dopřejete tělu mix pro očistu krve a tkání, neutralizaci kyselin a přestavbu buněk.

Listová zelenina obsahuje chlorofyl, který pomáhá vyčistit kůži, ledviny a ozdravovat krev. Čerstvá šťáva z červené řepy podporuje metabolismus, napomáhá regeneraci jater a zároveň je detoxikuje. K zeleninovým džusům přidejte i ovocné, a to především v dopoledních hodinách. Urychlují metabolismus a mají alkalizující efekt na krev. Díky vysokému obsahu vlákniny podporují i trávení.

6. Ponořte se do vody

Bylinkové koupele působí relaxačně nejen na tělo a mysl, ale během koupele dochází k inhalaci léčivých složek, tělo se zbavuje únavy a stresu, podporuje se správná funkce organismu a detoxikačních procesů, například účinek lymfatických masáží.

Ideální jsou koupelové soli a oleje s obsahem silic levandule, mateřídoušky, heřmánku, citronové trávy, rozmarýny, máty, eukalyptu, pomeranče či mandarinky. Krevní oběh podpoří aloe vera a mořské řasy. V koupeli relaxujte 15 až 20 minut.

7. Dýchejte

Dýchací techniky mají široké spektrum blahodárných účinků na naše zdraví. Některé zvyšují schopnost těla odstranit toxiny. To je dáno tím, že detoxikace je přímo závislá na dodání kyslíku do buněk a odstranění oxidu uhličitého.

Vyzkoušejte klidné břišní dýchání. Stačí si lehnout na záda s rukama volně podél těla a dlaněmi vzhůru, s uvolněnýma nohama mírně od sebe. Zavřete oči a nadechujte se ústy a vydechujte nosem po dobu pěti minut. Soustřeďte se na stoupající a klesající pupek.

8. Cvičte

Jednou z nejdůležitějších detoxikačních metod je pravidelné cvičení, které urychluje odstranění toxinů prostřednictvím kůže při pocení. 

Cvičení navíc stimuluje lymfatický tok, zrychluje látkovou výměnu a krevní oběh. Dopřejte si běh, plavání, jízdu na kole, tanec nebo hodinu s fitness trenérem.

Článek vyšel v březnovém vydání časopisu Zdraví.