Ona
Zdravý spánek je pro váhu dětí velmi důležitý. (Ilustrační foto)

Zdravý spánek je pro váhu dětí velmi důležitý. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Děti spící v noci s rodiči jsou štíhlejší

  • 47
Děti, které mohou v noci přijít k rodičům do ložnice a spát s nimi v jejich posteli, jsou štíhlejší. Pokud totiž nesmějí spát s rodiči a musejí striktně trávit celou noc ve své posteli, jsou ve stresu, trpí psychicky a mají vyšší hladinu hladového hormonu.

Zajímavého fenoménu si všimli psychologové a preventivní lékaři z Kodaňské univerzity, kteří poukázali na to, že osoby trpící psychickým či fyzickým stresem mají také vyšší hladinu hladového hormonu, který u nich zvyšuje apetit a tím i objem a množství zkonzumované potravy.

K výraznému zvýšení hladového hormonu také dochází při nedostatečně dlouhém spánku, při nekvalitním spánku a nočním vyrušování či pod vlivem psychického stresu.

Děti, které nesmějí spát s rodiči a musejí striktně zůstat ve svých postýlkách, tak zřejmě zažívají psychický stres, nespí kvalitně a mají následně zvýšenou hladinu stresového hormonu. Na Kodaňské univerzitě potvrdili, že takové děti jsou obéznější než ty, jimž rodiče dovolí přejít si k nim v noci do postele a v bezpečí tam přečkat do rána.

"Výsledky naší studie naznačují, že prvky rodičovské sociální podpory či jiné typy pozitivních psychosociálních reakcí, pokud mají děti povoleno vstoupit do rodičovské postele během noci, mohou chránit před nadváhou, zatímco typy negativních psychosociálních reakcí jako pocity odmítnutí, kdy nejsou děti vpuštěny do postele rodičů, mohou vést k nadváze," tvrdí doktorka Nanna Olsenová z Kodaně.

Zdravý spánek je pro naši váhu důležitý také z jiných důvodů. Ve spánku se totiž z tukové tkáně uvolňuje hormon jménem leptin, který dává tělu informaci, že má dostatek energetických zásob. I v případě, že jste přes den příliš nejedli, se proto uprostřed noci nevzbudíte hlady a můžete dále spát. Naopak při nedostatku spánku tělo vytváří více látky jménem grehlin, již se říká "hormon hladu".