Riziko komplikací při porodu je v moderní době vyšší.

Riziko komplikací při porodu je v moderní době vyšší. | foto: Profimedia.cz

Děti se rodí těžší, riziko při porodu je vyšší

  • 94
Dnešní děti jsou při narození v průměru o kilogram těžší a větší než před sto lety, kdy ženy rodily doma. Porodit takové dítě je složitější, pánev moderní ženy tomu není uzpůsobena.

Proto je lepší rodit v porodnici, řekl přednosta gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) Bohuslav Svoboda. Reagoval tak na tvrzení některých porodních asistentek, že doma je porod přirozenější.

Podle Unie porodních asistentek nerespektují velké porodnice práva rodících žen. Unie připravuje petici za zlepšení služeb v českém porodnictví. Podle Svobody ale asistentky situaci zkreslují. Připomněl, že Česko díky organizaci péče o těhotné a soustředění porodů do porodnic dosáhlo nejnižší novorozenecké úmrtnosti v Evropě.

Horor místo porodu
Pokud v některých zemích ještě rodí ženy doma, tak jen když se očekává porod bez komplikací. Očekávání se ale může zvrátit, třeba se předčasně odloučí placenta. "Z porodu je horor a boj o záchranu života dítěte a matky," upozornil Svoboda. V Nizozemsku to řeší tak, že u domu rodičky stojí sanita vybavená jako operační sál a ženu je možno hned operovat. Další možností je odvoz do nejbližší nemocnice.

"Dobré je, když porodní asistentky jsou napojeny na konkrétní ústavy a znají hranice svých možností. Opakovaně se přesvědčujeme o tom, že u nás hranice svých možností asistentky neznají," podotkl Svoboda.

Náměstkyně ředitele FNKV Irena Trpišovská doplnila, že v jejich porodnici se mohou porodní asistentky plně uplatnit. Lékaři zasahují jen při komplikacích. "Raději než propagovat porody doma by si porodní asistentky měly budovat pozici v porodnicích. Když jsou dobré, určitě si jich lékař váží, ví, že dělají kus práce," shrnula.

Svoboda uvedl, že se ho občas těhotné ptají, zda by jim doporučil porod doma. Prý jim nic nerozmlouvá, ale vysvětlí jim rizika. Část jich souvisí s tím, že jsou děti větší a těžší. "Nikdo z propagátorů domácích porodů ženám neřekne, že když žena rodila bez pomoci na poli, měla rozsáhlá poranění pochvy a jako žena přestala fungovat. V mnoha případech trpěla úniky moči, neudržela stolici. Manžel se o ni přestal zajímat," popsal.

Vyšší riziko
Riziko komplikací při porodu je podle Svobody v moderní době vyšší také proto, že mezi matkami je více diabetiček a žen s dalšími chronickými nemocemi. Dříve se věku pro otěhotnění vůbec nedožily.

Pro dnešní porodníky je podstatné, aby novorozenec byl v pořádku. Když dříve měla žena při počtu osmi deseti dětí některé postižené a část jich zemřela, bylo to jiné než dnes, kdy rodiny mají jedno dvě děti.

Porodní asistentka Daniela Kuchtová z vinohradské porodnice řekla, že s názory propagátorek domácích porodů nesouhlasí. I v porodnici jsou alternativní postupy - než se porod rozběhne, může být žena ve sprše, relaxovat na míči, chodit. Může mít při porodu u sebe kohokoli z rodiny, manžela, maminku, kamarádku. Miminko pak má trvale u sebe, ženám po císařském řezu přinesou miminko každé dvě hodiny nebo kdykoli na vyžádání.

"Myslím, že na tom nejsou ženy v porodnicích hůře než v nějakém porodním domě, naopak - je tu zázemí odborníků, kdyby se i v normálně běžícím porodu něco zvrtlo," shrnula.

,