Bolesti bříška můžete zkusit řešit za pomoci přírodních prostředků, pokud ale trvají déle nebo naopak nastoupí rychle a s horečkou, vyhledejte lékaře. Ilustrační snímek.

Bolesti bříška můžete zkusit řešit za pomoci přírodních prostředků, pokud ale trvají déle nebo naopak nastoupí rychle a s horečkou, vyhledejte lékaře. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Když dětské bříško stůně, pomůže fenykl, levandule i podmáslí

  • 2
U miminek způsobuje bolesti bříška většinou nadýmání. U starších dětí však za nimi mohou být psychické problémy, poruchy trávení nebo infekce. Než sáhnete do lékárničky, zkuste se s nimi popasovat přírodní cestou pomocí bylinek, aromaterapie nebo zábalů.

Kojenecká kolika - zkuste i aromaterapii

Kolikami trpí většina miminek, zejména v období mezi 3. až 6. týdnem života. Dítě usedavě pláče, svírá pěstičky a přitahuje nožičky k bříšku. Bolesti bříška se obvykle vyskytují každé 2 až 3 hodiny, obvykle 15 minut po jídle. Jak na kojeneckou koliku?

Pozor na potraviny - jestliže kojíte, vyhýbejte se nadýmavým potravinám a snažte se vynechat mléčné výrobky. Výzkumy totiž potvrdily, že kravská bílkovina způsobuje trávicí obtíže.

Fenyklový čaj

Potřebujeme: 1 lžičku nadrcených fenyklových semen

Postup: Semínka zalijeme 2 dl vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Pak přecedíme a podáváme dítěti po lžících.

Po každém jídle nechte dítě odříhnout - při sání spolyká vzduch, který mu nafukuje bříško.

Chovejte - při kolice také pomáhá houpání, nošení bříškem dolů, kolébání nebo houpání na cvičebním balónu.

Teplo uvolňuje bříško - teplo velmi účinně pomáhá zmírnit křeče, takže můžeme použít osvědčené metody, jako je termofor, přikládání nahřáté plenky, teplého pohankového polštářku nebo polštářku plněného třešňovými peckami, samozřejmě přes oblečení.

Aromaterapie - levandulový či mandarinkový éterický olej ovoní vzduch v místnosti a zklidňuje. Do aromalampy na 3 lžíce vody kápněte 2 kapky éterického oleje, zapalte svíčku a nechte pokoj na 25 minut provonět.

Masáže bříška - na ně je vhodný éterický olej z fenyklu naředěný v poměru: na 2 lžíce panenského rostlinného oleje (olivový, mandlový, sezamový) 2 kapky 100% přírodního éterického oleje z fenyklu. Bříško masírujte kruhovými pohyby po směru hodinových ručiček. Pokud nemáte po ruce fenyklový olej, můžete použít olej z majoránky či římského heřmánku.

Průjem - pozor na dehydrataci

Průjem bývá často způsoben virovou infekcí, jejíž hlavním příznakem je řídká, vodnatá a silně zapáchající stolice. Přidat se může i zvracení, zvýšená teplota, únava a netečnost.

Kdy k lékaři?

Pozor, jestliže se bolesti břicha objeví náhle a s velkou intenzitou, v doprovodu horečky, zvracení či dušnosti, je nutné neprodleně navštívit lékaře. Pediatr by měl dítě vidět také v případě, pokud bolesti břicha trvají bez přestávky 3 a vice dní.

Pitný režim - při průjmu dbáme na to, aby mělo dítě dostatek tekutin, nejlépe čisté neperlivé vody, abychom předešli dehydrataci.

Lžička nebo lahvička - jestliže dítě odmítá pít, můžeme si pomoct například zmraženými kostkami s džusem nebo dítěti podáváme tekutinu po lžičkách. Některé děti se nechají rády hýčkat, a tak jim můžeme pití připravit do dávno již odloženého hrnečku s náustkem či kojenecké lahvičky.

Pomůže jablko a lněné semeno - při průjmových onemocněních je výborným lékem nastrouhané jablko, to dáváme děťátku po troškách celý den. Vyzkoušejte i mleté lněné semeno, které přidáte ho dítěti do jídla, nebo mu můžete dát 1 čajovou lžičku lněného oleje a zapít vodou. Blahodárně působí i uvařená mrkev a rýže.

Zácpa - nezapomeňte na pitný režim a zdravou stravu

Zdravé dítě by mělo chodit na velkou stranu bez problémů každý den nebo alespoň ob den. Jeho vyměšování musí být v klidu a bez bolestí. Prvními příznaky zácpy jsou dlouhé nebo nepravidelné přestávky mezi vyměšováním stolice a může provázeno traumaty z bolestivostí, nevolností a tuhou, suchou stolicí. Tyto potíže mohou být způsobeny nedostatečným pitným režimem, špatnou životosprávou či stresem.

Zdravá strava je základ - dítě by mělo konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny, dále pít především čistou neperlivou vodu a bylinkové čaje. Stravu bychom měli obohatit o celozrnné výrobky, ovesné vločky, jáhly, pohanku, luštěniny a celozrnné kaše.

Omezit bychom měli naopak bílou mouku a bílý cukr, vynechat úplně uzeniny i dietní šunku. Při těchto problémech velmi dobře působí dostatek omega 3 a omega 9 nenasycených mastných kyselin, ty obsahuje například dýňový, lněný a mandlový olej.

Zeleninové šťávy - zácpě můžete účinně předejít tím, že dítěti podáte aspoň  třikrát týdně 1 dl zeleninové šťávy. Nejvhodnější je červená řepa, mrkev a kyselé zelí. Šťávy by měly být čerstvé, nebo alespoň v bio kvalitě.

Kopřivový čaj - má silné čisticí účinky a také pomáhá regulovat stolici.

Zvracení - na podrážděný žaludek pomůže i zábal

Zvracení není samo o sobě nemocí, ale bývá příznakem nějaké choroby nebo poruchy. V dětství k němu dochází velmi často, obvykle se nejedná o nic vážného. Zvracení může spustit žaludečně střevní infekce vyvolaná choroboplodnými zárodky nebo podráždění způsobené zkaženými potravinami.

Zvracení může vyvolat i stresová situace, nevyvážená strava, velké zahlenění či potravinová alergie. U dětí bývá typická i cestovní nevolnost – kinetóza.

Žaludeční čaj

Potřebujeme: 1 díl květů heřmánku, 1 díl meduňky, 1 díl máty

Postup: Bylinky smícháme dohromady, čaj si připravíme tak, že 1 čajovou lžičku směsi přelijeme 2 dl vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme a podáváme dítěti po lžičkách během dne.

Jak se chovat při zvracení? Když zvrací kojenec, musíme ho rychle obrátit obličejem dolů. Zvratky tak mohou lehce vytékat z úst ven. Dýchací cesty musí být bezpodmínečně volné. Po zvracení položíme dítě na pravý bok nebo ho zvedneme, přiložíme jeho bříško na náš hrudník a hlavičku opřeme o rameno.

Větší dítě držíme za čelo a pomáháme mu při předklonu horní části těla, aby se bradou lépe dostalo nad nádobu. Pak dítěti omyjeme obličej a vypláchneme mu ústa.

Pozor na dostatečný pitný režim - dítěti podáváme bylinkový čaj nebo odstátou vodu po lžících v 15 minutových intervalech po celý den. Nikdy by nemělo vypít naráz větší množství tekutin, protože by se mohlo zase začít dávit. Vhodné jsou i ovocné přesnídávky nebo vychlazený meloun.

Lehká strava - dítěti se snažíme zařazovat do jídelníčku lehké potraviny, například rozmačkaný banán, nastrouhané jablko nebo hrušku, rýži, dušenou zeleninu, ovesnou kaši (ale vždy z rostlinného mléka – vločkové, rýžové), kukuřičnou kaši, zeleninový vývar. Rozhodně nedáváme mléko ani výrobky z něj, maso a sladkosti. Jestliže dítě odmítá jíst, nic se neděje, ale musíme dbát na přísun dostatečného množství tekutin.

I duše někdy bolí

Děti jsou mnohem citlivější než dospělí, a proto u nich mohou bolesti břicha vyvolat i stresové situace jako hádky rodičů, úmrtí v rodině, nejrůznější strachy či konflikty s ostatními dětmi.

Heřmánkový zábal - teplo pomáhá zklidnit podrážděný žaludek. Obklad si připravíme tak, že 3 lžíce heřmánkových květů přelijeme 0,5 litrem vroucí vody a necháme 20 minut louhovat. Pak scedíme. Větší froté ručník namočíme do čaje, pak ho vymačkáme a přiložíme na břicho. Přes něj dáme ještě 1 suchý ručník. Mezi vrstvy ručníku dáme ještě teplý termofor. Zábal necháme působit 25 minut.

Podmáslí zklidňuje podrážděný žaludek - obsahuje alkalické látky, které výborně pomáhají zklidnit podrážděný žaludek. Dítěti dáváme během celého dne po lžících půl litru podmáslí, pokojové teploty. Pokud dítěti vadí jeho chuť a aroma, můžeme jemně přisladit agáve sirupem, medem nebo ovocnou přesnídávkou.