Ona
Dítě, rodina - (c) profimedia.cz/corbis

Dítě, rodina - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Dětem hrozí nebezpečí: nadbytek péče!

  • 14
Loni se v Česku narodilo asi o tři tisíce dětí více než v předchozím roce. Po mnoha letech začala porodnost mírně stoupat. Avšak nedá se doufat, že by se ještě někdy rodilo tolik dětí jako v době husákovského babyboomu v první polovině 70. let. UVNITŘ: JAK CHRÁNIT DĚTSKÉ ZDRAVÍ

Je péče o děti starost, nebo zábava? - čtěte ZDE

Pro srovnání, tehdy se rodilo i 130 tisíc dětí ročně, nyní porodnost jen mírně přesahuje 97 tisíc.

"Nelze mluvit o tom, že stoupá porodnost, protože jde v podstatě pouze o odložená těhotenství," vysvětluje gynekolog Tonko Mardešič, který dlouhodobě sleduje právě vývoj porodnosti v zemi.

Jinými slovy, porodnost stoupla, protože děti mají páry, které mateřství často kvůli studiu, cestování, práci nebo třeba i problémům s bydlením odkládaly.

Podle Mardešiče lze naopak předpokládat, že výpadek v porodnosti se už nikdy nepodaří dohnat, protože potenciálních matek bude méně než nyní.

"V budoucnu se to projeví tak, že k nízké plodnosti přistoupí nízké počty potenciálních matek a současně zvýšená úmrtnost související s celkově stárnoucí populací," soudí Mardešič.

Budeme se ti věnovat
Je navíc pravděpodobné, že děti, které přicházejí na svět nyní, budou častěji než jejich rodiče jedináčky. Výzkumy naznačují, že třicátníků, kteří plánují větší rodinu, tolik není.

Jedno je však jisté, pro mateřství se nyní častěji rozhodují lidé, kteří jsou zajištění, a jsou proto mimo jiné ochotni více utrácet. Výrobci kočárků, hraček či dětské kosmetiky a oblečení tak mají žně.

Zkušenosti psychologů a lékařů navíc naznačují, že dnešní rodiče dětem nemíní věnovat více pouze po materiální stránce. "Chtějí si rodičovství vychutnávat, věnují dětem více času," říká dětský lékař Milan Kudyn.

Jak chránit zdraví vlastních dětí? - čtěte ZDE

Na druhou stranu to může znamenat i to, že někdy bude péče až přespříliš. "Je jisté, že děti starších žen narozené po dlouhé době neplodnosti jsou ohroženy takzvaným hyperprotektivním syndromem. To však nemusí platit, pokud starší žena otěhotněla plánovaně, snadno a bez problémů," soudí Tonko Mardešič.

Jací jsou dnešní rodiče?
Lidé, kteří vyrůstali v sedmdesátých letech, se nezřídka snaží připravit svým dětem jiné dětství, než jaké měli sami. "Dnešní rodiče, kteří narození potomka třeba několik let odkládali, si daleko více váží toho, že děti mají," říká Milan Kudyn.

Neplatí to samozřejmě všeobecně, ale zvláště mezi "novými rodiči" je na vzestupu třeba používání méně obvyklých jmen pro potomky, ačkoli celkově vedou klasická jména jako Jan, Jakub, Tereza či Kateřina. Především ve velkých městech stále častěji zaznívají taková, jako je Sebastian, Samuel nebo třeba Amálie.

Opatrné těhotné
Na druhou stranu to vše s sebou může nést až přílišné ochranitelství. "Když jsem měla první dítě já, bylo mi dvaadvacet a spoustu věcí jsem neřešila. Dcera úplně všechno studuje, porovnává dítě s moudrými knihami, kupuje všechny vymoženosti a výchovné hračky, a já mám pocit, že to trochu přehání," říká Zuzana, babička dvouleté Natálky.

Navíc má podle ní zbytečný strach a neustále se dívku snaží chránit před tím, aby měla negativní zážitky, jako třeba rozbité koleno. Podle psychologů nemusí být taková ochrana pro děti tou nejlepší výbavou.

Nemoci v dětství posilují imunitu - čtěte ZDE

Porodníci i lékaři se shodují, že i samy na sebe jsou nynější těhotné opatrnější a že končí mimo jiné během gravidity častěji v pracovní neschopnosti.

"Není to však tím, že by byly starší, protože průměrný věk prvorodiček je 26 let, a to je ještě stále ideální věk," říká brněnský porodník Vít Unzeitig. Podle něj je to spíše důsledek toho, že matky, které se zajímají o vše, co souvisí s těhotenstvím, se také více pozorují.

Rady na síti 
I do rodičovství vstupují moderní technologie. Nejde jen o různé přístroje zvané "chůvičky", které rodičům v jiné části bytu či domu oznámí, že se dítě probudilo, či o monitory dechu, ale také o fenomén internetu.

Stačí brouzdat po tom českém a člověk objeví spoustu diskusí, v nichž si zejména ženy vyměňují zkušenosti, tipy a navzájem si radí.

"Je to úžasná věc. Byla jsem ze spousty věcí vyděšená. Nevěděla jsem si rady třeba s kojením nebo krmením a v diskusích na internetu jsem našla přesně ty rady, které jsem potřebovala. Navíc se tak na mateřské necítím tolik izolovaná," říká Monika Pospíšilová, matka půlročního chlapce.

Podle ní tyto rady a debaty nezřídka nahrazují dnešním ženám vztahy, které dříve existovaly mezi ženami v širším příbuzenstvu či mezi sousedkami.

Čechů přibývá, ale je to zřejmě jen dočasné

Počet obyvatel se za loňský rok zvýšil zhruba o čtyři až pět tisíc. Ale spíše za to mohou přistěhovalci než zvýšená porodnost. Ta totiž stoupla jen minimálně a počet zemřelých se také snížil jen málo. Český statistický úřad dosud zveřejnil data za první tři čtvrtletí loňského roku.

• za tři čtvrtiny loňského roku se do země přistěhovalo 43 tisíc lidí, vystěhovalo se jich naopak 35 tisíc

• nejvíce cizinců přišlo z Vietnamu a Ukrajiny

• v roce 2003 se narodilo zhruba 93 tisíc dětí, loni podle odhadů až 97 tisíc dětí

• v letech 2003 a 2004 se poprvé od roku 1995 zvýšila porodnost, demografové však odhadují, že je to vzestup pouze dočasný, týkající se populačně silných ročníků ze 70. let

• průměrný věk ženy, která porodila své první dítě, činí zhruba 26 let, v roce 1989 to bylo 22 let

• porodnost v Česku zůstává na nízké úrovni ve srovnání s ostatními zeměmi a na jednu ženu v průměru připadá jen o něco málo více než jedno dítě

• vliv na pokles porodnosti má kromě úmyslného odkládání těhotenství i používání antikoncepce, zejména vzestup počtu uživatelek hormonální antikoncepce a pokles počtu neplánovaných těhotenství