Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Depku má občas každý. Pravdy a mýty o depresi

aktualizováno 
U každého pátého člověka se alespoň jednou za život vyskytne deprese. Pravdou je, že jí netrpí jen dospělí. Mýtem zase to, že kdo mluví o sebevraždě, nespáchá ji. Kdo se s depresí setkal, ví, že to není jen špatná nálada.
Deprese není jen smutná nálada. Ilustrační foto

Deprese není jen smutná nálada. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Deprese je snad nejčastější onemocnění dnešní doby. Světová zdravotnická organizace se obává, že deprese by se v roce 2020 mohly stát druhým nejfrekventovanějším onemocněním.

1. Deprese se dá překonat aktivitou

Určitě je dobře, když člověka s depresí nenecháte o samotě, aby se trápil, a snažíte se ho dostat mezi lidi. Pravda je však taková, že deprese není lenost ani obyčejný smutek, nýbrž nemoc. Člověk ponořený ve svých chmurách zpravidla není schopný prožívat radost, nedokáže se z ničeho těšit. Nejlepší službu mu tedy prokážete, vezmete-li jej k odborníkovi.

2. Depku máme občas každý

To možná ano, ale záleží, co si jako onu často zmiňovanou depku definujeme. Pokud za ni považujete jen klasickou špatnou náladu po hádce s partnerem nebo šéfem, není to nic vážného - naopak by bylo zvláštní, kdyby vaše nálada nikdy nezakolísala.

Deprese je oproti tomu dlouhodobý stav smutku a apatie, kdy dotyčný ztrácí sebeúctu a utápí se v sebenenávistných náladách, v nichž se bezdůvodně obviňuje ze všech možných neúspěchů a neštěstí.

3. Léky na depresi zaberou hned

To není pravda, antidepresiva, která vám může předepsat jen lékař, nezafungují hned poté, co si je vezmete. Jejich účinek se rozvine až po dvou až třech týdnech pravidelného užívání. Je třeba je brát i poté, co se váš zdravotní stav zlepší, jinak by mohl hrozit návrat potíží.

4. Deprese je dědičná

Ano, do jisté míry deprese dědičná je. Je prokázáno, že má-li jedno jednovaječné dítě depresi, depresí se sedmdesátiprocentní pravděpodobností onemocní i to druhé. Počet onemocnění u dětí depresivních rodičů je třikrát až čtyřikrát vyšší než v běžné populaci. Aby deprese propukla, většinou ji musí něco spustit. Startérem potíží může být stres, ale také dlouhodobá nespokojenost a užívání léků, jako jsou některé preparáty na vysoký tlak nebo antikoncepce.

5. Depresí trpí jen dospělí

Nikoli, ohrožené jsou i děti. Až do sedmdesátých let minulého století se nevěřilo, že toto duševní nemocí mohou trpět, nyní se však už děti s depresí běžně léčí.

Jak už bylo řečeno, deprese u dětí se objevuje zejména v rodinách, které jsou v tomto směru zatížené. Statistika mluví o jednom až osmi procentech dětí a adolescentů, kteří mají psychické potíže tohoto druhu. Některé příznaky, jako například smutek, jsou podobné jako u dospělých, jiné jsou specifické jen pro děti. Mohou být hyperaktivní, zhoršuje se jejich prospěch ve škole, trpí nočním pomočováním a ranním zvracením a stěžují si na různé bolesti. Typické je také spojení s úzkostmi a fobiemi.

Tyto děti svůj život a utrpení často ukončí vlastní rukou, riziko spáchání sebevraždy je u depresivních dětí dvacetkrát vyšší než v běžné populaci. Pro rodiny, kde se deprese vyskytuje ve více generacích, odborníci navrhují jako ideální řešení rodinnou terapii.

6. Kdo mluví o sebevraždě, nespáchá ji

Sebevražedné tendence jsou jedním z projevů těžké deprese. Takový člověk si nezaslouží odsouzení za to, že pohrdá svým životem, nýbrž pomoc. U lidí nemocných depresí se vyplatí sledovat, zda o smrti hovoří a zda se to náhodou nestupňuje. Čím konkrétněji se o sebevraždě člověk vyjadřuje, tím více hrozí, že se o ni pokusí. Není pravda, že ti, kteří si na život opravdu sáhnou, o tom nikdy předtím nemluvili. Podle odborníků je dokonce prokázáno, že většina sebevrahů se pokoušela v posledním roce života najít pomoc.

Ilustrační fotografie

7. Depresi může způsobit štítná žláza

Hormonální nerovnováha, kterou má na svědomí snížená funkce štítné žlázy, může skutečně způsobovat poruchy nálad a vyústit až v depresi či úzkostnou poruchu. Dalšími příznaky jsou například zimomřivost nebo výrazné změny hmotnosti.

Potíž je v tom, že když se nepřijde na původce strastí, nezabere klasická léčba deprese. Pokud tedy na sobě pozorujete popsané příznaky, neotálejte. Základní vyšetření by vám měl udělat váš praktický lékař, usoudí-li, že štítná žláza by mohla být příčinou obtíží, pošle vás na endokrinologické vyšetření.

8. Deprese je totéž co stres

Ne. Stresem psychologové nazývají reakci organismu na nadměrnou zátěž, stresory jsou pak konkrétní věci, které nás zatěžují. Stres může být i pozitivní a motivující, v takovém případě se mluví o eustresu. Můžete ho zažít při očekávání něčeho příjemného nebo při překonávání překážek. Distres je oproti tomu vždy nepříjemný.

Jestliže na organismus působí mnoho stresorů a míra zátěže je neúnosná, může stres zafungovat jako spouštěč deprese, nikoli však příčina. Jedinec však musí mít k depresi předpoklady.

9. Při depresi pomůže pohyb a lehké jídlo

Samo o sobě nikoli. Je dobré vědět, že nemocný léčící se s depresí nemá mnoho energie, a proto by ho okolí nemělo nutit do namáhavých fyzických aktivit. Mnohem víc prospěje krátká procházka nebo výlet. Později, až se nemocného stav upraví, pohyb pomáhá, protože se při něm vyplavují endorfiny -hormony dobré nálady. Prospěšná je lehká strava, doporučuje se omezit tuky a zařadit ovoce a zeleninu.

10. Deprese se nikdy nezbavím

Bude záležet jen na vás a na tom, jakou zvolíte léčbu. V temných obdobích se vám sice může zdát, že svět je černý a vy se nikdy utrpení nezbavíte, ale nemusí to tak být. Při těžkých depresích je důležité brát léky dostatečně dlouho, případně podstoupit psychoterapii.

Kdy si dávat pozor

12 let
Zpravidla začíná puberta, rodiče přestávají být autoritou, dívky se srovnávají s okolím i s ikonami z módních časopisů, ohrožuje je mentální anorexie. Neinformované dívky může zaskočit a vyděsit první menstruace.

13 let
U chlapců puberta začíná později, rychle rostou, bývají často unavení. Pokud jsou jejich vrstevníci vyspělejší, může to být příčina psychických obtíží.

18 let
Přechod k nezávislosti, což může být pro labilní jedince neúnosné.

20 let
Výrazné psychické obtíže mohou přinést problémy při navazování vztahů s opačným pohlavím, mohou vyprovokovat agresivitu nebo uzavření se do sebe.

25 let
Důležitým mezníkem bývá porod, může se objevit poporodní deprese způsobená hormonální bouří. Ještě větší zátěží může být potrat.

30 let
Polovina manželství u nás končí rozvodem, ten představuje druhou nejvíce zatěžující událost v životě člověka, hned po úmrtí partnera či partnerky.

45 let
Klimakterium přináší nejen tělesné, ale také psychické obtíže. Ženy jsou náladové a plačtivé. Příznaky přechodu lze tlumit pomocí hormonální léčby.

Krize středního věku, muži často bilancují. Později cítí, že jim ubývá životních sil, mají tendence utíkat k mimomanželským vztahům. Důležitým mezníkem v partnerském životě je definitivní odchod dětí z domova.

65 let
Stárnutí přináší problémy jako odchod ze zaměstnání, případnou ztrátu partnera. Starší lidé mohou mít trauma bydlet v bytě, který už přepsali na "mladé", objevuje se týrání seniorů.Nejčtenější

Dívka si nechala kvůli  LBGT pochodu obarvit podpaží.
Duhové podpaží jako výstřelek, který měl podpořit gay pochod

Na barevné vlasy, nehty i líčení jsme si zvykli, takže teď je na řadě podpaží. A nejlépe v intenzivních duhových barvách. Přesně ty má na svém podpaží jedna z...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Příběh Jitky: Jsem těhotná. Přítel chce naše dítě vychovávat s jinou

Jsem zasnoubená a čekám dítě. Bohužel jsem se snoubencem nešťastná a nevím, jestli si ho mám vzít, nebo opustit. Neuvěřitelně mě zklamal, udržuje vztah s více...  celý článek

Lorna byla svědkem matčiny závislosti na drogách
Musela jsem přihlížet tomu, jak mámu ničí drogy, říká dcera Garlandové

Herečka a zpěvačka Lorna Luftová (64) je dcerou hollywoodské hvězdy Judy Garlandové, která zemřela v pouhých sedmačtyřiceti letech. Za její brzký odchod podle...  celý článek

Lidija Zavoralová
Vyhrazujete dětem čas na tablet? Lepší je nepravidelnost, říká kyberexpertka

Lidija Zavoralová ve světě počítačů žije již od dětství, kdy hrála počítačové hry jako o život. Dnes bychom tomu asi řekli závislost, ale tehdy se podobné...  celý článek

Karlie Klossová na přehlídce Victoria's Secret  (13. listopadu 2013)
Agenti mi v jeden den řekli, že jsem vychrtlá i tlustá, líčí modelka

Američanka Karlie Klossová (24) patří mezi žádané modelky. Módní experti o ní říkali, že by měla zdědit přezdívku „Tělo“ po Australance Elle Macphersonové...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační fotografie
Aby slunce neškodilo, dodržujte zásady správného opalování

Navzdory mínění lékařů je většina lidí přesvědčena, že opalování k létu patří stejně jako hnědě zabarvená kůže. Jak ji získat a zároveň co nejvíce ochránit...  celý článek

Ilustrační fotografie
Šest potravin, které ničí chuť na sex

Stres, únava, hádka s partnerem nebo zdravotní potíže patří mezi známe zabijáky sexuální touhy. Ale věděli jste, že libidu mohou škodit i některé potraviny a...  celý článek

VIPARÍTA ŠAVÁSANA Lehneme si na zem čelem ke zdi a zdvihneme nohy kolmo k zemi...
Jóga a meditace chrání naše geny. I proti rakovině, dokázali vědci

Jóga je čím dál oblíbenějším a rozšířenějším způsobem kompenzace stresu v našem uspěchaném životě. Nyní vědci přišli se zjištěním, že cvičení jógy a meditace...  celý článek

Další nabídka

arome.cz

4 vody, které vám zachrání pleť a zpříjemní léto
4 vody, které vám zachrání pleť a zpříjemní léto

Vody ve spreji dokáže zachránit pleť hlavně v létě, a proto mám většinou alespoň jednu z nich s sebou na cestách nebo v kabelce.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.