Dárky, na které se nemusí šetřit

Zajít do obchodu a sehnat nějaký dárek nebo výzdobu k Vánocům není problém. Koupit dárek, který nejen potěší, ale je i praktický, bývá horší. Jenže to se všechno týká "dospěláků". Dítě nevydělává a dávat mu peníze na koupi dárků ani není nejvhodnější. Dárek nebo ozdoba vyrobená s nekonečnou dětskou fantazií může být naprosto originální a zpestřit každý interiér.

Obrázek na stěnu i na ledničku

Nejklasičtější a nejjednodušší technikou, kterou zvládá každé dítě v jakémkoliv věku, je kreslení.

Obrázek vánočního stromečku připnutý na ledničku bývá nedílnou součástí rodinné sváteční atmosféry. A dítěti k tomu stačí pouze kreslicí potřeby - tužka, fixy, pastelky či tempery, stůl, židle a dostatek světla.

Obrázky se nemusí jen malovat. Mohou se na nich kombinovat i různé materiály, například látkové zbytky. Motiv může být předkreslený (u menších dětí pomohou rodiče nebo učitelé) a na něj pak lze tvořit látkový obraz. Využije se i cukr. Námět se nakreslí pouze obrysově a vnitřek potře klovatinou - lepidlem. Na něj se pak nasype cukr krystal, který se po zaschnutí obarví štětcem namočeným třeba do vodových barev.

Interiér i stromeček mohou zpestřit různé ozdoby, například z kartonu. Vystřižená hvězdička, stromek či domeček pomalují děti pomocí své fantazie. Pak na něj připevní provázek, aby se ozdoba dala zavěsit.

Prostorová tvorba

Výrobky nemusí být jen "na papíře". Děti dokážou vyrobit mnoho originálů a není potřeba jim k tomu kupovat drahé potřeby. "Existuje spousta odpadových materiálů, které se dají zpracovat výtvarně," vysvětluje akademický malíř a grafik Petr Toman, který se věnuje dětem v Domě dětí a mládeže hlavního města Prahy Karlínské spektrum. "Například staré noviny se používají při technice zvané kašírování."

To znamená, že se z pletiva, špejlí či provázků vytvaruje kostra a ta se obaluje novinami namáčeným v tapetovém lepidle. Povrch hotového výrobku se natře bílým balakrylem, na který se po zaschnutí může kreslit temperami.

Touto technikou je možné udělat i panáka ve velikostí dítěte, vzducholoď či velkého hlemýždě. I z obyčejné krabice se může stát starobylé opevnění, které udělá radost dědečkovi, jehož koníčkem je dávná historie.

Také keramický svícen, vánoční ozdoba, kachlík či různé postavičky vyrobené dětmi se stanou jedinečným doplňkem vánočního interiéru. Kde výrobky z keramické hlíny vypálit? Existují různé keramické dílny nebo kroužky, třeba v domech dětí a mládeže, kde se dá keramická tvorba vypálit. Ovšem musí se zaplatit. Cena za jeden provoz pece se pohybuje kolem čtyř set korun.

Obal dělá divy

I nápaditě zabalený dárek napovídá, jak moc vám záleží na obdarovávaném. Pod stromečkem nemusí být desítky drahých dárků, ale krásný obal potěší již na pohled. Kdo pro takové věci nemá talent, může si nechat dárek upravit u profesionálů.

Vybrat si lze mezi balicím papírem, dárkovou taškou či ozdobnou krabicí.

Cena za tuto službu se pohybuje od dvaceti do dvou set korun. Šikovné jsou i hotové mašle, které se nabízejí v obrovském výběru. Příjemné je dárek ozdobit nějakým vánočním motivem třeba větvičkou z jehličnanů a jmenovkou.