Mnoho žen si po porodu stěžuje na horší sex, což je způsobeno povolením svalů v pochvě.

Mnoho žen si po porodu stěžuje na horší sex, což je způsobeno povolením svalů v pochvě. | foto: Profimedia.cz

Cviky, které zachrání váš sexuální život po porodu

  • 4
Svaly pánevního dna dostávají zabrat už během těhotenství a porod jejich ochabování završuje. Jejich správným posilováním mnohonásobně zvýšíte šanci, že se vám vyhnou problémy s únikem moči a také potíže spojené se sexuálním životem po porodu.

Oslabené svalstvo pánevního dna přispívá k takzvané stresové inkontinenci - úniku moči, ke kterému samovolně dochází například při kýchnutí, kašli, smíchu, ohýbání, smrkání nebo zvedání těžkých věcí. Mnoho žen si také po porodu stěžuje na horší sex, což je způsobeno povolením svalů v pochvě a kolem vyústění močového měchýře.

Jak se nepočurat smíchy
Kegelovy cviky jsou známé už od padesátých let minulého století. Americký gynekolog Arnold Kegel vyvinul toto speciální cvičení jako nástroj k vyrovnání mírných anatomických odchylek, vzniklých v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Cílem je zvýšit sílu oslabených svalů pánevního dna tak, aby došlo ke zrychlení uzávěrového mechanismu močové trubice při zvýšení tlaku v břiše, jako se to děje třeba v případě kýchnutí. Kegelovo cvičení proto umožňuje lepší ovládání svalů uzavírající močovou trubici.

Že jde o skutečně účinnou zbraň proti úniku moči a dalším potížím, dokazuje celá řada výzkumů. O některých z nich v říjnu informovala agentura Reuters, když přinesla závěry bádání Univerzity v Otagu na Novém Zélandu. Tamní vědci podrobně zkoumali výsledky patnácti nezávislých studií, zahrnujících více než šest tisíc žen.

Konečný verdikt vědců je velmi povzbudivý:  ženy, které se alespoň dvacet týdnů věnovaly cvičení podle Kegela, měly v pozdních měsících těhotenství a v období po porodu jen minimum obtíží s únikem moči.  Čím dříve s cvičením začaly, tím méně problémů uváděly, ale pozitivní efekt vykazovaly i ty, které s tréninkem začaly až po porodu. Velké zlepšení uváděly také ty, které inkontinencí trpěly po prvním porodu, ale v dalším těhotenství už cvičily.

Nejenom když jdete na malou
Kegelovo cvičení spočívá ve stahování svalstva poševního vchodu, které si nejlépe nacvičíte tak, že budete přerušovat proud moči při močení. Cviky lze ale provádět naprosto kdykoliv a kdekoliv - například také při pohlavím styku, čímž mimo jiné znásobíte své i partnerovo potěšení. Pokud budete trpělivá, výsledky se dostaví za několik týdnů. Podmínkou však je, abyste cvičila správně - mnohé ženy práci svalů pánevního dna nahrazují stahem břišních nebo hýžďových svalů.

K rozvoji stresové inkontinence přispívá  obezita nebo fyzicky těžká práce, a do určité míry je dědičná. Například výzkumníci z norské univerzity v Bergenu v rozsáhlé studii zjistili, že v případě stresové inkontinence hrají významnou roli genetické dispozice. Dcery matek trpících stresovým únikem moči mají minimálně o 50 procent větší pravděpodobnost, že budou trpět stejnými problémy jako jejich matky, a u sester těchto matek je riziko větší dokonce o osmdesát procent.

Lepší sex
Po porodu může dojít k malým i větším poškozením některých nervů, svalů a vazů pánevního dna, a tak je na místě co nejdřív po narození miminka začít s rehabilitací. Kromě prevence úniku moči mají Kegelovy cviky blahodárný vliv také na sexuální život, protože zpevňují poševní stěny. Spokojen je však nejenom muž – u žen vede stahování a povolování poševního a análního vchodu k větší vzrušivosti a obnovení nervových zakončení v těchto oblastech.