Nemáte čas cvičit půl hodiny denně? Stačí deset minut.

Nemáte čas cvičit půl hodiny denně? Stačí deset minut. | foto: Profimedia.cz

Cvičení: deset minut denně stačí

  • 37
Nestíháte cvičit každý den doporučovanou půlhodinu? Netrapte se tím. Vědci zjistili, že vašemu zdraví prospěje i pohybová aktivita, která vám denně zabere jen deset minut.

Ačkoli se obecně doporučuje, že by lidé měli cvičit denně alespoň půl hodiny, aby měla pohybová aktivita na jejich zdraví nějaký vliv, vědci dokázali, že neocenitelnou službu svému organismu prokážete i mnohem kratším pohybem.

Test obézních žen a žen s nadváhou ukázal, že i krátká doba cvičení zlepšuje jejich kondici a celkově je posiluje, čímž se významně snižuje riziko předčasného úmrtí. Zveřejnila to agentura Reuters.

Půl hodiny denně?
"Naše studie je první, která zpracovala data, o kterých se předtím jen polemizovalo," říká Timothy Church z Louisianské státní univerzity. "Doposavad se totiž tvrdilo, že pokud se nehýbete určitou minimální dobu, na vaši kondici nemá tento pohyb žádný vliv. Dokázali jsme, že tomu tak není."

"Tento objev navíc může povzbudit obézní dospělé, pro které bylo těžké najít si týdně minimálně doporučovaných 150 minut pohybové aktivity, natož pak ideální hodinu denně," píší vědci ve zprávě, kterou publikovala American Medical Association.

Americké centrum pro prevenci a výzkum chorob doposavad doporučovalo, že by měl člověk každý den cvičit denně minimálně půl hodiny, aby se snížilo riziko srdečních onemocnění, mrtvice a rakoviny. 

Ačkoli teoreticky každý ví, že je cvičení pro zdraví nutné, 20% dospělých Američanů přiznává, že necvičí vůbec, a přes 90% nedodržuje doporučovanou frekvenci a intenzitu cvičení.

Domácí práce a procházky
Vědci v rámci výzkumu sledovali 427 žen s nadváhou, které měly vysoký krevní tlak a věkový průměr 57 let. Dobrovolnice byly náhodně rozděleny do čtyř skupin. První z nich pokračovaly dál ve svém dosavadním životním stylu a necvičily vůbec, druhá skupina cvičila 75 minut týdně, třetí 135 minut týdně a poslední 190 minut týdně.

"Ženy cvičily na stepperu a rotopedu, ale stejných výsledků se dosáhne jakýmkoli pohybem s podobnou intenzitou a stejným energetickým výdajem," říká Steven Blair z univerzity v Jižní Karolíně, který se na studii podílel.

"Ukázalo se, že jakýkoli typ mírně intenzivní aktivity může poskytnou podobné výsledky a to je dobrá zpráva. Stejný energetický výdaj má totiž například práce kolem domu a na zahradě, plavání, honění se v parku s vnoučaty, zkrátka kterákoli jiná aktivita, která má podobnou intenzitu jako ostrá chůze. A stačí jí i deset minut denně."

Za šest měsíců sice ženy (počítáno v průměru) nezhubly a průměrná hodnota krevního tlaku skupiny se nezměnila. Ale u všech žen, které cvičily, ukázaly testy významně vyšší kondici a také se zmenšil obvod jejich pasu.

Obvod pasu je přitom významným indikátorem zdravotního rizika. Ženy s pasem větším než 89 cm a muži s pasem větším než 101 cm mají prokazatelně vyšší zdravotní rizika a umírají dříve.