Ona

Za cukrovku si často můžeme sami. Jak jí předcházet?

  • 166
Když onemocníte cukrovkou, může vás čekat poškození tepen, slepota, amputace končetin i onemocnění ledvin. A protože nebolí, nemusíte o ní dlouho vědět. Jak se stravovat a změnit životní styl? Výživoví specialisté Petr Havlíček a Karolína Hlavatá v projektu "Vím, co jím" opět radí, jak zdravě žít.

Nemocných diabetem v posledních desetiletích přibývá. Jen v České republice žije podle odhadů asi 800 tisíc diabetiků. Ale velká část lidí o svém onemocnění ani neví. A to i proto, že začátek nemoci nemusí být vůbec nápadný. Na cukrovku se často přijde náhodně a nezřídka v již dost pokročilém stadiu.

Vím, co jím

Program vychází z celosvětové iniciativy The Choices Programme, která definuje složení potravin odpovídající zdravé výživě na základě kritérií Světové zdravotnické organizace (WHO) a Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Značka "Vím, co jím" je určena především spotřebitelům pro jejich snadnější orientaci v nabídce potravin. Posláním značky je umožnit spotřebitelům snadnější výběr výživově hodnotných potravin.

Více o zdravých potravinách čtěte zde.

Vím, co jím

"Cukrovka je nebezpečná hlavně tím, že vysoké hladiny krevního cukru (hyperglykémie) a inzulínu (hyperinzulinémie) vedou k postižení malých i velkých cév. Následkem toho dochází hlavně k poruchám funkce ledvin, postižení očí, horšímu hojení ran, typická je také větší náchylnost k plísňovým onemocněním. Nejzávažnějším důsledkem je však urychlení rozvoje aterosklerózy se všemi negativními dopady," říká dietoložka Karolína Hlavatá.

Diabetu 1. typu předcházet nemůžete

Existují dva typy cukrovky. "Diabetes mellitus 1. a 2. typu mají sice podobný název, ale jde o dvě naprosto rozdílné nemoci. Mají však jeden společný rys a tím je zvýšená hladina cukru v krvi," vysvětluje dietoložka Karolína Hlavatá.

Diabetes 1. typu se může objevit v kterémkoli věku, ale nejčastěji postihuje děti a mladé dospělé. "Podstatou je nedostatek inzulínu, a to následkem zničení takzvaných B buněk slinivky břišní, které inzulín produkují. Nemocný je již celoživotně odkázaný na aplikaci inzulínu. Součástí léčby jsou samozřejmě i režimová opatření, hlavně dostatečná pohybová aktivita a zdravá, vyvážená strava," uvádí dietoložka.

Diabetes 2. typu je velmi rozšířený v dospělé populaci a platí, že čím je člověk starší, tím je i vyšší riziko vzniku tohoto onemocnění. "Rozlišují se dva typy této nemoci. Diabetes spojený s obezitou (60 až 90 % pacientů s diabetem 2. typu je obézních) a diabetes bez obezity," říká Hlavatá.

Podstatou nemoci není nedostatek inzulínu, ale snížená citlivost tkání vůči jeho účinku, takzvaná inzulínová rezistence.

"Tento stav je dobře zvladatelný úpravou stravovacího režimu, zejména pak snížením energetického příjmu, protože úbytek tělesné hmotnosti zvyšuje citlivost tkání na účinek inzulínu. Stejný efekt má také pohybová aktivita, která je pro pacienty velmi žádoucí. Pokud režimová opatření nestačí, přidávají se k léčbě tablety. S postupem času však může dojít k vyčerpání slinivky a pacient se stává závislý na aplikaci inzulínu," upozorňuje dietoložka.

Dvě porce ovoce, pět porcí zeleniny

Diabetes může vznikat z nejrůznějších příčin, například v rámci těhotenství, po podání některých léků nebo jako reakce na stres.

Prevencí před diabetem 2. typu je důležitý zdravý životní styl. "Snězte denně dvě porce ovoce, pět porcí zeleniny, dvě porce mléčných výrobků, vybírejte si libové maso, celozrnné pečivo a tuky i sladkosti jezte umírněně. Nezapomínejte také na dostatek pohybu," radí doktorka Karolína Hlavatá.