Doporučujeme

Cuketa se hodí ke všemu

Cuketa je u kuchařů právem považována za geniální zeleninu. Její velkou výhodou je, že ji lze použít téměř do všech druhů pokrmů. Z cukety upečete vynikající moučník, ale také výbornou sekanou nebo usmažíte bramborák. Cuketa má navíc dobrý vliv na trávicí soustavu, používá se při redukčních dietách, napomáhá odvodňování organismu a je prospěšná ledvinám i játrům.
Uvnitř článku najdete zajímavé recepty.

Obsahuje provitamin A, vitamíny skupiny B, z minerálních látek draslík, fosfor a v semínkách zinek. Vzhledem k vysokému obsahu vody má nízkou energetickou hodnotu.

Nejchutnější a nejkřehčí jsou mladé plody, protože nemají tak silnou slupku a nemusejí se loupat. Stačí je pouze opláchnout vodou a rozpůlené pokapat olejem, potřít česnekem, posypat směsí mletého pepře a tymiánu, mírně osolit a zprudka ugrilovat. 

Starší plody už je třeba oloupat a zbavit semen. Hodí se k jakékoli tepelné úpravě - vařené v polévkách, dušené v omáčkách k různým druhům masa, pečené, smažené, do bramboráků nebo do karbanátků.

Důležité je u jídel z cukety i jejich dochucování. Ideálním kořením jsou tymián, oregano, majoránka, zázvor, paprika, kari a pepř. Nepostradatelný je také česnek a cibule.

RECEPTY Z CUKET

Karbanátky

500 g směsi mletého masa,
60 g strouhanky,
1 středně velká cuketa,
 2 lžíce bramborového škrobu,
1 vejce, 2 lžíce rajského protlaku,
sůl, pepř, česnek, majoránka  

Vymícháme mleté maso s vejcem, protlakem a kořením do hladké hmoty.
Nastrouháme nahrubo oloupanou cuketu, přidáme strouhanku, škrob a vše důkladně promícháme. Tvoříme kulaté placičky, které pečeme na oleji nebo sádle.

Podáváme s bramborami.

Dvoubarevný moučník

500 g nastrouhané cukety (i s vodou, nesléváme ji), 300 g cukru, 500 g polohrubé mouky, 1 balíček kypřícího prášku do pečiva, 2 vejce, 10 lžic oleje, 1 lžička skořice, 1 lžíce kakaa, tuk na vymaštění a mouka na vysypání pekáče

Všechny přísady kromě kakaa dobře promícháme, polovinu těsta nalijeme na vymaštěný a moukou vysypaný pekáč, druhou polovinu těsta obarvíme kakaem a nalijeme navrch. Upečeme v horké troubě. Vychladlý moučník potřeme marmeládou a hustě posypeme strouhaným kokosem nebo strouhanými ořechy.

Cukeťáci

400 g brambor, 400 g cukety,
4 lžíce mléka, 100 g hladké mouky,
100g strouhanky, 5 stroužků česneku,
1 vejce, sůl, majoránka, pepř,
rostlinný olej na smažení 

Brambory a cuketu omyjeme, oloupeme a najemno nastrouháme. Přebytečnou vodu slijeme. Česnek oloupeme a prolisujeme. Mléko ohřejeme a horké přilijeme k nastrouhaným bramborám. Potom přidáme hladkou mouku, vejce, česnek a zamícháme. Směs osolíme, opepříme, dochutíme majoránkou a opět důkladně promícháme. Jestliže je těsto příliš řídké přidáme mouku, pokud je naopak husté přidáme trochu mléka. Na pánvi rozehřejeme olej a bramboráky prudce z obou stran osmažíme dozlatova.

Zavařená cuketa

500 g cukety, 300 g cibule,
8 stroužků česneku, 200 g rajčatového protlaku,
1 lžíce worchestrové omáčky,
1 lžička zázvoru, 5 lžic sójové omáčky,
1 lžíce polévkového koření,
1 lžíce pálivé papriky, olej, sůl 

Na oleji osmažíme plátky cibule a česneku, přimícháme papriku, kostičky cukety, rajčatový protlak a všechno koření. Pod pokličkou zvolna dusíme a občas pormícháme.

Rozdělíme do skleniček 1 cm pod okraj, upevníme a sterilujeme 30 minut.

Přidáváme pod všechny druhy masa, jako teplou omáčku k těstovinám, salátům nebo na polití rizota či pizzy.



  • Vybrali jsme pro Vás