Čokoláda je drogou i lékem

- Čokoláda se stále více stává drogou, které lze těžko odolat. Závislost na ní je podobně jako u kouření těžko zvládnutelná a špatně se odnaučuje.
Čokoláda však může i prospívat a to srdci, nikoli však bílá. Ta totiž neobsahuhe kakao, které příznivě ovlivňuje srdeční činnost.

Se snahou zbavit se nadměrné komzumace čokolády navštíví měsíčně například Centrum ochrany zdraví při Okresní hygienické stanici v Blansku pět lidí. "Dříve tolik případů nebylo," řekla ČTK vedoucí centra Marie Loudová. Dodala, že někteří lidé jsou schopni sníst denně tři až čtyři velké tabulky čokolády.

"Závislost na čokoládě nelze srovnávat se závislostí na drogách. Za sladkou drogu ji s nadsázkou ale označit můžeme, protože jsou lidé, kteří se bez svého denního přídělu čokolády neobejdou. A nemusí to být tlouštíci," uvedla lékařka.

Loudová upřesnila, že čokoládu jedí mnozí lidé, aby odbourali psychickou zátěž.

Pacientům pracovníci centra radí, že nemusejí s čokoládou zcela skončit. Stačí prý jen, když se dokáží ovládnout a čokoládové dávky na den sníží.

"Nadměrné užívání čokolády může vést k obezitě a její neuvážlivý konzument si může zničit také chrup," varuje Loudová.

Čokoláda sice ničí chrupu, ale může prospívat srdci. Ne však bílá, protože neobsahuje kakao, jež příznivě působí na srdeční činnost. ČTK to řekl Zdeněk Kučera ze společnosti Eklektik Communications propagující informace o zdraví a léčení nemocí.

"Kakao v čokoládě obsahuje flavonidy, které mají pozitivní vliv na kardiovaskulární systém a chrání před tvorbou usazenin v cévách. Antioxidační účinek chrání rovněž cévní stěnu před poškozením. Volné radikály, jak se nazývají nestabilní molekuly vznikající při normálních buněčných procesech, mohou narušovat stěny cév. Antioxidanty se ale na volné radikály váží a zabraňují tak jejich negativnímu působení," vysvětlil Kučera.

To, že flavonidy obsažené v kakau takové účinky mají, potvrdila podle něj studie na skupině čtyřiceti osob. Těm byl denně podáván nápoj, obsahující lžičku koncentrovaného kakaa. Ukázalo se, že u těchto osob se tvořily cévní usazeniny pomaleji.

"Působení kakaa se dá přirovnat k užívání aspirinu. Kakao je sice méně účinné, má ovšem také méně nežádoucích účinků. Laboratorní testy rovněž prokázaly, že flavonidy z kakaa potlačily tvoření enzymu, který hraje podstatnou roli při vzniku zánětů," dodal Kučera.