Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Čočky nejsou vhodné pro děti. Nejčastější omyly při nošení kontaktních čoček

  • 3
Kontaktní čočky jsou podle odborníků bezpečné, ale je potřeba je správně používat a dobře se o ně starat. Zásadně čočky "nepřenášejte", roztok mějte vždy čerstvý a choďte na pravidelné prohlídky k očnímu lékaři.

1. Není nutné čočky vždy sundávat na noc

Jak které. Pokud máte typ určený na kontinuální či prodloužené nošení, není to problém. Ale spaní v čočkách, které by se měly každý den z očí vyndávat, je riskantní.

Pokud se vám stane, že jste v čočkách usnuli, nesnažte se je okamžitě po probuzení sundat. Čočky se ve spánku méně pohybují a mohou být přisáté na oči. Nepropadejte panice, vyčkejte alespoň půl hodiny, až se čočka zase rozpohybuje, a pak si ji můžete opatrně sundat. Kdybyste se snažili sundat ji dřív, mohli byste si oko poranit. Vhodné je i opakované kápnutí zvlhčovacích kapek nebo umělých očních slz. Pokud jsou oči podrážděné, červené nebo bolí, vyhledejte svého očního lékaře.

2. Čočky můžu o několik dní "přenášet"

Ve snaze ušetřit někteří lidé nosí čočky déle, než výrobce doporučuje. Je to nebezpečné. Přenášení čoček představuje zvýšené riziko infekce a alergie. Po prvním nasazení čočky na oko se v ní začnou usazovat bílkoviny, tuky, soli obsažené v slzách, prach z ovzduší. Na čočkách mohou vznikat usazeniny ve formě bělavých či hnědavých teček nebo hrudek nebo ve formě souvislého bělavého filmu. Usazeniny jsou perfektní živnou půdou pro mikroorganismy, a tím samozřejmě hrozí i zvýšené riziko infekce.

Neplatí také, že když čočky rozbalíte, ale třeba týden nenosíte, můžete je pak používat o sedm dní déle. Počítá se nikoli doba, po kterou máte čočky v oku, ale čas, kdy je vyndáte z původního balení.

3. Když mám čočky, nemusím k lékaři

Běžně se doporučuje kontrola očí u kontaktologa (tím může být oční lékař či optometrista) jednou za půl roku. Kontroly mohou být podle doporučení odborníka i častější. Týká se to především dětí.

K lékařům chodívají často lidé s problémy, které si způsobili tím, že si po internetu nakupovali čočky, které pro ně nebyly vhodné, aniž by to konzultovali s odborníkem.

Čočky, které lze takovou cestou koupit, samy o sobě závadné nejsou, ale je třeba, abyste zvolili správný typ. Nestačí totiž vědět pouze hodnotu vašich dioptrií, ale také jaké máte zakřivení.

Ilustrační foto

4. Roztok v pouzdře vydrží i několik dní

Podobně jako při opakovaném nošení čoček, také vícenásobné použití roztoku vašim očím neprospěje. "Pokud dojde ke komplikacím při nošení čoček, většinou se ukáže, že nositel ,přenášel‘ čočky nebo nedodržoval péči o kontaktní čočky," konstatuje kontaktoložka Svatava Háčiková.

Z tohoto hlediska je podle ní také velmi riskantní nejen opakované ukládání čoček do použitého roztoku, ale také přelévání dezinfekčního roztoku z velké lahve do menší nebo používání jedné lahve roztoku více lidmi. Myslet byste měli také na výměnu pouzdra: doporučuje se alespoň jednou za dva až tři měsíce.

5. Čočky nejsou vhodné pro děti

Není to pravda. Lékaři se setkávají například s malými hokejisty, kterým trenér nedovoluje hrát v dioptrických brýlích, a proto musí zvolit čočky.

"Sama aplikuji kontaktní čočky dětem poměrně často. Dětem ve věku 3 až 5 let zpravidla nasazují a sundávají čočky rodiče. Už v předškolním věku ale učíme děti, aby si samy uměly čočky bezpečně sundat a také nasadit," popisuje Svatava Háčiková. Podle jejích slov čočky mají velký pozitivní vliv i na psychiku dětí: zvyšují jejich sebevědomí, protože děti nemají mindrák z brýlí.