Ona

Baňkování uvolní svaly a pomůže při nachlazení. Pár dní však máte modřiny

  • 5
Možná to vypadá neuvěřitelně, ale staletími prověřená metoda baňkování vám může pomoci od bolesti zad, nachlazení, ale třeba i proti celulitidě. Počítejte však s tím, že vám pak na těle zůstane pár dní památka v podobě modřin.

První zmínky o baňkování nepochází pouze z Číny, ale také ze starověkého Egypta a Řecka. Je to léčebná metoda, která se v klinické praxi často kombinuje s akupunkturou.

Baňky jsou různého typu, obvykle kulovitého nebo zvonovitého tvaru s průměrem otvoru cca 15-90 mm.

Baňka a plamínek

Ošetření baňkami se provádí tak, že se plamínkem nahřeje vnitřek skleněné baňky, v ní se vytvoří podtlak a baňka se přisaje na kůži. Díky tomu se tkáň velmi intenzivně prokrví, což klasická masáž nezvládne.

Po přiložení baňky se vytvoří na kůži hematom, který není nijak bolestivý, jen vám zůstane pár dní jako „vzpomínka“.

„Baňky se přikládají na reflexní zóny, akupunkturní body, shu body, přímo na bolavé místo nebo se používají k masáži,“ vysvětluje terapeutka čínské medicíny Kateřina Jízdná z Kliniky Meridian a dodává, že baňkování může být silné, střední a slabé, letmé (bleskové), nebo jako masáž.

Jakou techniku terapeut zvolí, se rozhoduje vždy podle potíží či věku.

„Silná baňková masáž je metoda vypouštěcí a není vhodná pro vyčerpané lidi, naopak metoda bleskového baňkování je doplňující a je vhodná i pro děti a starší, slabé nebo vyčerpané lidi,“ uvádí terapeutka Jízdná.

Uleví od bolesti, není ale pro každého

Baňková masáž jako taková se kombinuje s tuinou nebo klasickou masáží a trvá hodinu. V případě nachlazení stačí 20-30 minut a pokládají se na hrudník zepředu i zezadu. Proti celulitidě se dělá baňková masáž cca10 minut každá noha a je vhodná po lymfodrenáži. Cena za hodinovou baňkovou masáž nebo kombinovanou masáž je 800 korun.

A s čím vším vám baňky mohou pomoci? Hlavně proti bolestem zad a páteře, uvolňují také ztuhlé svalstvo, stimulují krevní oběh, endokrinní systém i vnitřní orgány, zvyšují peristaltiku, zlepšují trávení a vstřebávání živin, velmi účinné jsou i proti celulitidě.

Uvádí se také, že baňkování má příznivý vliv na detoxikaci organizmu a pozitivně působí při migréně. „Může vám pomoci i při nachlazení. Důležité je ale přijít hned v začátku,“ dodává terapeutka.

Jestliže byste rádi ošetření pomocí baněk vyzkoušeli, zjistěte si, zda je právě pro vás vhodné. Není totiž pro každého. Pokud trpíte například akutní trombózou, máte křečové žíly, zánět žil, nádorové onemocnění, poškození kůže či potíže s játry a srdcem, tak se této proceduře raději vyhněte.

Co vás čeká při baňkování, si můžete prohlédnout ve videu.