Ona
Vyrážka může ukazovat na onemocnění střev (ilustrační fotografie)

Vyrážka může ukazovat na onemocnění střev (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Šest varovných signálů, které o vašem zdraví prozradí pokožka

  • 10
Některé zdravotní problémy lze odhalit pouhým pohledem. O tom, co se děje ve vašem těle, podává svědectví i stav vaší pokožky, nehtů a vlasů. Lékaři mohou jejich zkoumáním zjistit příznaky úzkosti, nadměrného stresu, zažívacích potíží i cukrovky.

1. Zarudlá oční víčka - alergie

Nateklá, červená nebo pokleslá víčka a malé hrudkovité výrůstky kolem nich mohou být příznakem alergie nebo podráždění od kosmetických přípravků jako jsou řasenka, oční stíny nebo dokonce šampon, uvedl pro server prevention.com oční lékař Robert Abel z Delaware Ophthalmology Consultants ve Wilmingtonu ze státu Delaware v Americe.

Rady, jak si udržet zdravou pleť

(podle odbornice na krásu Petry Řehořkové)

- Důležitá je pravidelná péče o pleť a to hlavně hydratace a výživa.

- Základem kosmetické výbavy by měl být vyživující hydratační krém a jako doplněk speciální sérum nebo maska.

- Všechny kosmetické výrobky vybírejte podle typu pleti nebo podle konkrétního problému.

- Používejte kvalitní kosmetiku a nanášejte ji na pleť v malých vrstvičkách.

- Zevnitř dodávejte pleti hlavně vitaminy A, B a C, dále esenciální mastné kyseliny, zinek a selen.

- Dodržujte pitný režim. Bez vody kůže vysychá a pak ztrácí schopnost plnit své funkce – ochrannou, vylučovací i estetickou

Při kontaktu s alergenem se na pokožce nejčastěji objeví zarudlé místo, které svědí nebo pálí, ale mimo to se může objevit kopřivka, ekzém, pupínky či jiná vyrážka a dokonce také olupování kůže, puchýře, vysvětlila dermatoložka Petra Samková z kliniky estetické medicíny Petra Clinic.

Mezi nejčastější kosmetické přípravky, které způsobují alergické reakce, podle ní patří opalovací krémy, šampony a kondicionéry, barvy na vlasy, parfémy, deodoranty a antiperspiranty, dezinfekční prostředky, dekorativní kosmetika, tělové krémy a depilační prostředky.

„Alergeny jsou konkrétně látky v nich obsažené – konzervanty (jako např. parabeny, formaldehydy, atd.) nebo vonné látky, emulgátory, barviva a látky, které jsou do kosmetických výrobků přidávány z důvodu prodloužení trvanlivosti,“ dodává dermatoložka.

Příčinou nateklých horních víček však může být i alergie na některé potraviny.

„Co se týče potravinových alergenů, ty nejčastější jsou mléko, ořechy, vejce, ryby, sója, pšenice, citrusy, jahody a exotické plody. Někteří lidé reagují také na propolis a tea tree olej,“ uvádí lékařka Petra Samková.

2. Tmavé sametové fleky na krku – cukrovka

Pigmentové skvrny sametového vzhledu na kůži vzadu na krku a pod pažemi bývají jedním z prvních příznaků prediabetu (někdy se mohou objevit ještě před prediabetem), říká doktor Robert Gabbay z Harvard Medical School’s Joslin Diabetes Center. Tyto tmavé skvrny na pokožce jsou jedním z ukazatelů, že vaše tělo začíná být rezistentní na inzulín.

Co škodí zdraví

Sedm věcí, které byste v zájmu svého zdraví měli vyhodit

Ilustrační snímek

Pokud si všimnete tmavých flíčků v tělesných záhybech, máte nadváhu či trpíte obezitou a ve vaší rodině se vyskytuje cukrovka, doktor Gabbay radí navštívit lékaře, který vám změří hladinu krevní glukózy. Prediabetes ještě neznamená, že máte cukrovku, ale váš lékař vám může poradit, jak rozvinutí cukrovky zabránit. Podle doktora Gabbay stačí například zhubnout 7 procent tělesné váhy a snížíte riziko rozvinutí cukrovky o dvě třetiny.

3. Okousané nehty a červené fleky na kůži – stres a úzkosti

Kousání nehtů, zvané onychofagie, může být důsledkem stresu, nudy nebo dokonce perfekcionismu, tvrdí psychiatr Gregory Thorkelson z UPMC Western Psychiatric Institute and Clinic v Pittsburghu. A dodává, že i když úzkost není přímou příčinou vašich kožních problémů, může zhoršit existující potíže, jako je ekzém nebo lupénka.

„Stres negativně působí jak na naše zdraví, tak i na vzhled pokožky. Hormony, které se v těle při stresu vyplavují, oslabují ochrannou bariéru pleti, pokožka je vysušená, ztrácí jas a zdravou barvu, objevují se červené žilky, kruhy a váčky pod očima, hluboké vrásky a tváře jsou povislé. Navíc se mnohem více tvoří vrásky, protože stresovaný a naštvaný člověk dělá různé nepřirozené grimasy,“ uvedla odbornice na krásu a wellness koučka Petra Řehořková a dodala, že kvůli stresu tak ženy (i muži) vypadají mnohem starší, podle některých výzkumů dokonce až o 10 let.

„Důležitá je správná péče o pleť, a to jak zevnitř, tak zvenku. Zároveň je velmi důležité vyhýbat se stresovým situacím a dostatečně spát,“ vysvětlila Řehořková.

4. Kožní vyrážka, červené bulky – zánětlivé onemocnění střev

Zánět v podkoží, který se projeví bolestivými uzlíky na kůži zejména na holeni a stehnech se odborně nazývá Erythema Nodosum a bývá příznakem různých onemocnění. Tyto hrbolky, které jsou zpočátku narůžovělé, poté červené, fialové a nakonec hnědé jdou často ruku v ruce se zánětlivým onemocněních střev (IBD) jako jsou ulcerózní kolitida a Crohnova nemoc.

Dalším kožním příznakem IBD je podle gastroenteroložky Elizabeth Blaneyové z University of Pittsburgh svědivá puchýřkovitá vyrážka dermatitis herpetiformis, která může ukazovat i na celiakii neboli nesnášenlivost lepku.

5. Různě zbarvené skvrnky na vulvě – melanom

Červené, hnědé, bílé, růžové nebo černé skvrnky či znaménka na vulvě a v jejím okolí jsou podle doktorky Lauren Streicherová z Feinberg School of Medicine at Northwestern University a autorky knihy Sex Rx zapotřebí hlídat, zvláště pokud se pozvolna zvětšují a přibývají na tloušťce. Nemusí se vždy jednat o maligní melanom, ale je zapotřebí, aby znaménko vyšetřil kožní lékař.

Co vaši vaginu nepotěší

Přehnaná hygiena může škodit

Ilustrační snímek

Doktorka Streicherová podotkla, že se jedná sice o vzácný jev, ale melanom se může objevit i na pokožce, na kterou se nedostane slunce. Navíc někteří dermatologové při prohlídce tuto oblast vynechávají, často i proto, že jim to pacienti nedovolí. Proto je snadné melanom přehlédnout. Streicherová doporučuje alespoň jednou za rok navštívit gynekologa, který by podezřelou skvrnu na vulvě odhalil.

6. Suchá pokožka, křehké nehty – porucha funkce štítné žlázy

Extrémně suchá pleť, slabé vlasy a křehké a lámavé nehty mohou být znamením poruchy štítné žlázy. Endokrinoložka Minisha Soodová z Lenox Hill Hospital v New Yorku vysvětlila, že kožní problémy může způsobit jak hypofunkce štítné žlázy (snížená funkce) tak hyperfunkce štítné žlázy (zvýšená funkce).

Snížená funkce štítné žlázy se nejčastěji projevuje právě křehkými nehty a slabými vlasy, zatímco hyperaktivní štítná žláza může kromě nekvalitních, jemných a řídnoucích vlasů způsobit ještě zhrublou suchou kůži na holeni.

Pokud zaznamenáte abnormálně suchou pokožku spolu s nezvyklým nárůstem nebo naopak úbytkem váhy, pociťujete velkou únavu a máte problémy se spaním, doktorka Soodová doporučuje navštívit lékaře a nechat si vyšetřit funkci štítné žlázy.

Vyzkoušejte domácí banánovou masku aneb Botox z přírody

Banán podle odbornice na krásu Petry Řehořkové „opravuje a omlazuje“ vysušenou pleť, protože pomáhá regeneraci kožních buněk. Jogurt pokožku hydratuje, vyživuje a dodává jí potřebný lesk. A med má antiseptické a antibakteriální účinky, navíc bojuje proti stárnutí pleti.

Budete potřebovat: 3 lžíce jogurtu, 1 lžičku domácího medu, půlku zralého banánu

Postup: Rozmačkejte banán a přidejte zbylé dvě ingredience. Velmi důkladně je všechny promíchejte. Masku aplikujte na vyčištěnou tvář a nechte působit 10 až 15 minut. Poté si umyjte obličej nejdříve teplou vodou, následně studenou.

, pro iDNES.cz