Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Šest věcí, které o vás prozradí vaše moč

  • 0
Napadlo vás někdy po vykonání malé potřeby podívat se před spláchnutím do záchodu? Pokud vás zajímá vaše zdraví, možná byste měli. Barva, odér a konzistence vaší moči nebo také pocity při močení totiž mohou totiž prozradit, co se děje ve vašem těle.

V ideálním případě by podle lékaře Miloše Kravciva z lékařského domu Praha 7 měla být moč čirá, bez zakalení, které může znamenat přítomnost bakterií a světle žlutá.

„Pokud je bez barvy, značí nadměrné zavodnění organismu, nebo také cukrovku či selhání ledvin. Naopak tmavě žlutá může signalizovat nedostatečnou hydrataci či například onemocnění žlučových cest,“ uvedl doktor Kravciv, který dále podotknul, že nelze jednoznačně říci, kolikrát by měl člověk za den močit, protože frekvence močení je závislá na mnoha faktorech.

„Časté nebo bolestivé močení ale zpravidla bývá signálem onemocnění, proto v tomto případě doporučuji navštívit lékaře.“

Jaká další varovná znamení byste měli hlídat?

Nasládlá vůně

Sladký odér vaší moči bohužel nemá co dělat s tím dortíkem, který jste si dopřáli po obědě.

„Sladce páchnoucí moč je často důležitým klíčem k diagnóze cukrovky,“ upozornila doktorka Holly Phillipsová, odbornice na ženské zdraví z New Yorku. A pro lidi, kteří už diabetem trpí, je sladký pach moči znamením toho, že hladiny jejich krevního cukru nemají tak úplně pod kontrolou.

Zakalená moč

Podle doktora Kravciva příčin zakalení moči může být více. „Důvodem bývá přítomnost krystalků fosforečnanu vápenatého, bakterií nebo u žen znečištění výtokem z pochvy. Objeví-li se v moči krev, je nutné se k lékaři objednat okamžitě,“ upozornil doktor Kravciv.

Doktorka Phillipsová pro server prevention.com uvedla, že je třeba dávat si na zakalení moči pozor, i když se jinak cítíte dobře a nemáte žádné jiné příznaky infekce močových cest. Zakalení moči totiž může někdy být jediným příznakem infekce.

Narůžovělá nebo načervenalá barva moči

Za normálních okolností je moč průhledný vodný roztok světle žluté až jantarové barvy. Barvu moči může pozměnit i červeně zabarvená zelenina či ovoce jako je červená řepa nebo ostružiny, ale narůžovělá barva moči může také ukazovat na přítomnost krve v moči.

A to podle Phillipsové rozhodně není dobré znamení, jelikož to může znamenat buď infekci močových cest nebo ledvinové kameny, ve vzácnějším případě pak rakovinu močového měchýře či ledvin.

Nepříjemně zapáchající moč

Moč sice obvykle nevoní po růžích, ale pokud je zápach nezvyklý a nepříjemný, může to podle doktorky Phillipsové rovněž ukazovat na infekci. A stejně jako zakalená moč, tak i zapáchající moč může být někdy jediným ukazatelem tohoto problému.

Doktor Kravciv dodal, že zápach moči ovlivňují i léky a zkonzumované potraviny (například cibule, česnek, ale též alkohol).

Dále čtěte:

„Pokud moč silně nebo jinak zapáchá více dní po sobě a neberete žádné tyto ovlivňující léky, určitě by se měl člověk objednat k lékaři. Infekci močových cest nejlépe vyřeší spolupráce s praktickým lékařem či urologem, který předepíše vhodné léky a doporučí léčbu,“ řekl doktor Kravcic.

Neustálé nutkání na močení

Pocit, že musíte zase na záchod, i když jste z něj právě přišli, patří mezi klasické příznaky infekce močových cest. Jak vysvětlila doktorka Phillipsová neustálé nutkání na močení je způsobeno podrážděným a zaníceným močovým měchýřem a močovou trubicí.

Někdy však může tento problém poukazovat na intersticiální cystitidu, což je chronické nebakteriální onemocnění močového měchýře, které se projevuje přítomností bolestivých příznaků nebo dyskomfortu v oblasti močového měchýře, doprovázené zvýšenou frekvencí močení ve dne nebo v noci. Toto onemocnění postihuje převážně ženy středního věku.

Močíte více než obvykle

Nadměrné močení může být znamením gravidity a podle doktorky Phillipsové se jedná o jeden z prvních příznaků těhotenství. Častější močení je v tomto případě způsobené hormonálními změnami, které urychlují krevní tok z ledvin.

Pokud jste si jistá, že těhotná nejste, ani nemůžete nadměrné močení svést na konzumaci alkoholu nebo kofeinových nápojů, raději si zajděte na vyšetření k lékaři. Časté močení by také mohlo být příznakem cukrovky nebo nádoru.

Výše zmíněné problémy zjistíte pouhým pohledem, co dalšího se však dá zjistit o zdravotním stavu při laboratorním vyšetření moči?

„Vyšetřením lze zjistit přítomnost infekce močových cest či ledvin, ale také cukrovky. Laboratorní vyšetření hodnotí například přítomnost glukózy (cukrovka), dusitanů, leukocytů a bakterií (zánět močových cest), plovoucích částic (onemocnění ledvin),“ vysvětlil doktor Kravciv.

A dodal, že pacienti nemocní diabetem mají v moči glukózu, zatímco u zdravých jedinců se nevyskytuje. Glukóza se do moči vylučuje až při hyperglykémii (zvýšená hodnota cukru v krvi) vyšší než 10 mmol/l, proto nepatří mezi základní parametry k určení diagnózy diabetu.

„Když se objeví nález glukózy v moči, doplňují se krevní testy na glukózu, které mohou vyloučit či potvrdit diagnózu diabetes mellitus,“ uzavřel doktor Kravciv.

, pro iDNES.cz