(Ilustrační foto)

(Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Zmírnit bolesti při menstruaci umí heřmánek, teplo i endorfiny

  • 3
Asi to znáte. Bolest v podbřišku přichází obvykle v prvních dnech cyklu a může se zdržet pár hodin nebo i pár dnů. Každopádně nám běžný život moc neulehčí. Naštěstí si můžeme ulehčit samy, navíc s metodami, které už za nás ověřili odborníci.

Pokud menstruujete, s křečemi, které menstruaci doprovází, se určitě někdy v životě setkáte. Někoho trápí každý měsíc, někoho nárazově. Někdy jsou silné a vystřelují třeba i do zad, zato trvají jen pár hodin; jindy vás může trápit mírnější, tupá bolest, ovšem několik dnů v kuse.

Ve všech případech mají stejný důvod – kontrakce dělohy, které jsou při periodě zvlášť silné. Pomáhají totiž vylučovat děložní sliznici. Tím, že se svaly stáhnou, dojde k odkrvení dělohy, ta trpí nedostatkem kyslíku a začne vylučovat chemikálie, které způsobují bolest. A k tomu ještě prostaglandiny: látky, které dělohu zase povzbuzují k dalšímu stahování.

V tomhle začarovaném kruhu bolesti se ocitáme bez ohledu na to, jestli jsme zrovna v práci, na dovolené, ve fitku nebo doma na gauči. Křeče si nevybírají. Můžeme je ale aspoň trochu zmírnit pomocí několika prověřených metod.

Vhodné léky

Odborníci nejčastěji doporučují ty ze skupiny NSA (nesteroidních antiflogistik čili protizánětlivých léků). Patří k nim aspirin, ibuprofen a naproxen. Všechny jsou volně prodejné a tlumí bolest, ale na rozdíl od ostatních „zabijáků bolesti“ nepůsobí narkoticky.

Mezinárodní vědecká síť Cochrane Collaboration dala loni dohromady všechny klinické studie, které se zabývaly vlivem NSA přímo na bolest při menstruaci. Zjistila, že léky výrazně pomohly celkem třetině zkoumaných žen a vždy byly mnohem úspěšnější než placebo. Výzkumy také naznačily, že NSA jsou efektivnější než paracetamol (ten patří do jiné skupiny). Často ale mají mírné vedlejší účinky, jako jsou žaludeční potíže nebo závratě.

Heřmánkový čaj

Spousta lidí po něm sahá automaticky, kdykoli jsou ve stresu, nemůžou usnout nebo je trápí nejrůznější druhy bolesti. Skupina vědců z londýnské Imperial College se kromě jiného rozhodla prozkoumat jeho vliv na křeče během prvních dnů menstruačního cyklu.

Dobrovolnicím, které heřmánkový čaj v rámci pokusu popíjely, se v moči výrazně zvýšila hladina glycinu – aminokyseliny, která pomáhá zmírnit svalové křeče. Právě proto podle výzkumníků přispívá i k uvolnění dělohy. Navíc působí jako nervový relaxant, takže působí jako mírné sedativum a pomáhá bolest lépe snášet.

Dát si bylinky místo léků může znít šarlatánsky, ale studie, jako je tato, naznačují, že na babských radách něco je. „Čím dál více výzkumů dokazuje, že běžně používané přírodní produkty skutečně obsahují chemické látky, které mají léčivé účinky,“ řekla magazínu ScienceDaily vedoucí experimentu, chemička Elaine Holmesová.

Úprava jídelníčku

Nejen v době menstruace, ale během celého cyklu je nejlepší jíst málo tuků a více zeleniny než masa. Potvrdil to například vědecký experiment, který sledoval třiatřicet žen v průběhu několika měsíců. Ty, které měly předepsaný nízkotučný a vegetariánský jídelníček, trpěly srovnatelně menšími bolestmi a navíc lépe snášely PMS než ostatní.

Chcete-li dosáhnout podobného efektu, určitě nemusíte vypustit všechny tuky. Snažte se ale jíst více těch nenasycených, které jsou třeba v olivovém oleji, tučných rybách nebo oříšcích. Není také nutné rozloučit se s masem, jen se snažte do své diety zařadit víc vegetariánských jídel. Oceníte to při zdravém hubnutí i při potížích v době periody.

Ohřívací lahev

Klasická metoda vážně pomáhá. Texaský pokus s 84 dobrovolnicemi dokonce ukázal, že cílené zahřívání bolestivých míst poskytne stejnou úlevu jako užívání ibuprofenu. Nejrychlejší byla kombinace obou, ale i samotné teplo působilo výrazně lépe než placebo. Stejně dobře jako lahev s teplou vodou fungují deky nebo polštářky, které jsou vyhřívané elektricky.

Dávka endorfinů

Cvičení je nejspíš to poslední, do čeho se vám chce, ale zkuste se překonat. Vylučují se při něm endorfiny – jedna z nejsilnějších přírodních zbraní proti bolesti, které lidské tělo má. Pokud se na sport opravdu necítíte, můžete dát přednost orgasmu, i ten se o záplavu užitečných hormonů štěstí postará.

Pravidelný pohyb pomáhá také dlouhodobě. Stovka studentek lékařské univerzity v íránském městě Bushehr začala v rámci experimentu sportovat třikrát týdně: jedna skupina testovala aerobní cvičení, druhá strečink. Úplně všechny účastnice po několika měsících uvedly, že jsou jejich bolesti během menstruace mírnější než na začátku. Bez ohledu na věk nebo životní styl.