Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Co nám přejí slavné české ženy? Sebevědomí, spolehlivé muže a klid

  5:07aktualizováno  5:07
Ježíškovi obvykle píší jen děti. My jsme požádaly známé české ženy, co by nám od něj přály právě ony. Najdeme to pod stromečkem?

Marie Rottrová přeje ženám o Vánocích hlavně lásku. | foto: Lucie Robinson

MARIE ROTTROVÁ

zpěvačka

Všem českým ženám přeji, aby o letošních Vánocích našly od Ježíška hlavně lásku. I když to zní jako klišé, v životě je důležitá. Když máme někoho skutečně rády, a ten druhý má rád také nás, oba dva si automaticky vycházejí vstříc a všechno je mnohem snazší a příjemnější, i ty nepříjemné věci. Od lásky se odvíjí všechno.

MIROSLAVA SKOVAJSOVÁ

zakladatelka Mamma centra Praha

Všem ženám v Čechách i na Moravě bych přála, aby se dokázaly zbavit představ, že těšení na Vánoce znamená uklízení, pečení a nákupy dárků. Proto jim přeji především partnery, kteří objednají a zaplatí předvánoční úklid, stejně tak přistoupí k vánočnímu cukroví, popřípadě rozvinou své tvůrčí schopnosti ve společném pečení netradičních kousků. Přeji všem takové muže, kteří je v předvánoční době vezmou na koncerty a doprovodí při nákupech dárků. Také přeji všem českým ženám, aby se dokázaly vymanit z mýtu, že všechen svůj čas i prostředky mají investovat do svých blízkých, aby přijaly myšlenku, že mnoho svého volného času i prostředků mají naopak věnovat sobě. Odpočinuté zářící ženy si budou její blízcí vážit mnohem více než unavené a neopečované bytosti, která usíná únavou při rozbalování dárků u stromečku ve vycíděném bytě. Přeji českým ženám, aby byly spokojené, krásné a plné lásky, nejen o Vánocích. Napořád.

JIŘINA ŠIKLOVÁ

socioložka

Jiřina Šiklová.

Ježíšek to asi ženám v této republice nedá pod stromeček, protože větší sebevědomí se jen těžko balí do vánočního papíru. Přála bych nám všem (nejen ženám) mít větší hrdost na to, že přes všechny dřívější nedostatky jsme se z toho marasmu vzpamatovali, jsme součástí střední Evropy nejen geograficky, ale i svojí úrovní a ženy zde mají zhruba stejné problémy jako jiné ženy na Západě, ke kterému jsme dříve nekriticky vzhlíželi.

MILENA HOLCOVÁ

cestovatelka

Ženám bych přála, aby si během života každá osvojila několik gest, která jim usnadní život. Nejpozději do dvaceti: omluvné pokrčení ramen - tohle jsem přehnala, promiň. Do třiceti: palec nahoru - tohle se ti podařilo, skvělý! Do čtyřiceti: zalomená paže a vztyčený prostředník - tak tohle klidně beze mě. Do padesáti: záklon, ruce k hlavě - vzdávám se, nemusím rozumět všemu. Dál zatím nevím, zato však vím, že tahle gesta, doprovozená pobaveným úsměvem, fungují přímo zázračně.

ALENA ZÁHORSKÁ

ředitelka české pobočky Yves Rocher

Alena Záhorská.

Všem ženám, a nejen těm českým, bych přála, aby po svém boku měly takového muže, na kterého se mohou spolehnout, který je pro ně oporou a neuteče před problémem a hlavně který je má rád, jaké jsou. Díky takovým mužům si více věříme, cítíme se krásné, šťastné, žádoucí a milované a s jejich podporou se nám životem kráčí mnohem snadněji. Věřme, že letos naše přání Ježíšek vyslyší. Vždyť nechceme zázrak, ale pouze trochu zaslouženého štěstí.

IVA HÜTTNEROVÁ

spisovatelka, herečka

Českým ženám přeji, aby naše země byla tak bezpečná, aby se nemusely bát, že někdo ublíží jejich dětem, že nebudou peníze na léčení vážných nemocí, že je někdo vytlačí ze silnice nebo že je čeká prachmizerný důchod a smutné osamělé stáří. Přeji jim moudré a hodné muže, zdravé děti, práci, která je uživí i baví. Také dostatek času na rodinu, na staré rodiče, na kamarádky, na procházku, na hezkou knihu a hlavně na sebe. Přeji jim, aby jídlo a pěkné věci nebyly u nás dražší než v cizině, i aby jim zbylo dost peněz na drobné dámské utrácení a pořád se měly na co těšit... Prostě všechno, z čeho se skládá šťastný ženský život - a nejen v Čechách.

PETRA JANÍČKOVÁ

výkonná ředitelka Britské obchodní komory

Věřte si. Jestliže milujete to, co děláte, dosáhnete čehokoliv. Stanovte si svůj životní cíl a pracujte na něm. Nechte se inspirovat, vaše osobní a profesní cesta bude snazší. Snažte se být vždy pozitivní a plné životního nadšení. Sdílejte, pochvalujte se, zatleskejte si, děkujte si. Neberte se prosím vážně, všechny problémy, které každá z nás řeší či bude řešit v průběhu svého života, už byly vyřešeny, proto sdílejte. Obklopujte se lidmi, kteří pozitivní energii vyzařují. Neztrácejte čas, začněte ještě tento rok. Základem všeho je rovnováha duše, těla a mysli.

IVA PEKÁRKOVÁ

spisovatelka

Iva Pekárková.

Milé holky, české, moravské, slezské i všechny ostatní, které tohle čtete. K Vánocům vám přeju, abyste zapomněly, že nějaké Vánoce přicházejí. Pokud máte obavy, že to nepůjde, pak vám přeju Vánoce co nejtradičnější, v duchu předminulých staletí. Těšte se na svátky, něco dobrého uvařte a upečte, zapalte svíčky a oslavte je radostně v kruhu rodinném. Nezapomeňte na výzdobu (nejlepší je voňavý věnec z chvojí) ani na dárky. Stačí pár fíků nebo pěkné červené jablíčko. Pro děti nějakou drobnůstku, po které už dlouhou touží. A co řeknou lidi na to, že neutrácíte tolik, kolik si přejí reklamy? Na to se přece, děvčata, můžete vy....

MICHAELA MARKSOVÁ-TOMINOVÁ

politička a spisovatelka

Přeji všem českým ženám, aby všichni čeští muži se zakořeněným názorem, že správný chlap má smrdět potem a česnekem, tento názor na prahu 21. století přehodnotili. Zatímco my ženy se mažeme několika druhy krémíčků, používáme deodoranty proti pocení a ještě se voníme, abychom se nestyděly vystrčit nos na ulici, průměrný český muž je zcela povznesen. Nikdo ho nenutí používat jeden krém na oční vrásky, jiný na pevnost podbradku a třetí na celulitidu na břiše. Ale u těch po 30 bych si přála, aby se naučili používat alespoň jeden. Pak bych si přála, aby se všichni seznámili s nástrojem zvaným hřeben a taktéž s přípravky proti pocení a pánskými parfémy. Je prostě nejvyšší čas, aby v sobě každý český muž nalezl alespoň malého metrosexuála!

PETRA SOVOVÁ

prezidentka Hnutí za aktivní mateřství

Petra Sovová.

Bez ohledu na své působení v organizaci ozdravující české porodnictví bych ženám místo přívětivého personálu a vstřícného přístupu v porodnicích přála spíš něco velmi obecného: aby si uvědomily tu obrovskou míru svobody, kterou v životě mají, a zároveň velkou zodpovědnost, která je s tím nerozlučně spojená. Každá žena má život především ve svých rukách! Vědomí, že svůj život utváříme především my samy, z nás vyzařuje všude a na všechny (tedy případně i na personál v porodnici, nebo naopak na ženy, o které coby personál pečujeme).

HANKA FIFKOVÁ

sexuoložka

Protože se živím řešením problémů ve vztazích mezi muži a ženami, přidržím se tématu. Přeji ženám hodně síly, aby mohly žít stále svobodněji, a přeji mužům hodně trpělivosti, aby to dokázali chlapsky unést. Mužům i ženám přeji celý vagón dobré vůle a pochopení pro toho druhého. Nám všem pak přeji, abychom i nadále mohli být aktéry nádherné svobodné etapy vývoje naší kultury, ve které se ženám a mužům spolu vesměs moc hezky žije.

ZUZANA BAUDYŠOVÁ

ředitelka Nadace Naše dítě

Přeji nám všem, abychom měli veselou mysl, protože je půl zdraví. Přeji všem dětem, aby vyrůstaly v bezpečí milujících a pevných rodin. Přeji ženám, aby zůstávaly v lásce se svými životními partnery. Přeji si partnera, se kterým bychom společně prožili mnoho hezkých chvil. Přeji si, aby naše civilizace neubližovala zvířatům a chránila si přírodu. Přeji nám oprávněnou hrdost na to, že jsme občany České republiky. Přeji všem čtenářům hezké adventní dny a ještě hezčí vánoční svátky!

JANA HORVÁTHOVÁ

ředitelka Muzea romské kultury

Českým ženám bych přála vyšší sebevědomí a sebejistotu. Zejména pak ženám šikovným, chytrým a atraktivním. Těm, které obtloustlí a neatraktivní mužové na důležitých postech někdy tak rádi, jakoby nenápadně a s laskavou blahosklonností, pasují do rolí bezduchých krášlících nanynek a slepic. Přála bych nám, když už o našich osudech rozhoduje přesila mužů, aby rozhodovali moudře, se znalostí situace a nepostrádali přitom tak důležitou dávku empatie pro daný problém. Přála bych nám partnery a manžele, kteří o nás budou pečovat s podobnou intenzitou jako my o ně, kteří si budou aspoň občas dělat starosti, co uvaří k obědu a jestli má jejich ženuška-beruška dost vyžehleného oblečení na nadcházející týden. Přála bych nám prostě férovou dělbu domácích prací, minimálně tehdy, když ona přichází na „domácí směnu“ ze „směny pracovní“ stejně jako on.

Nejčtenější

(ilustrační snímek)
Partner Lucii surově mlátil. Vzala děti, odešla a začíná znovu žít

Ovlivnit budoucnost dětí znamená změnit budoucnost jejich matek. Pomáháme maminkám začít po odchodu z azylového domu nový život, naučit se plánovat, spravovat...  celý článek

Ilustrační fotografie
Letní lásky? Pozor na pohlavně přenosné nemoci, které způsobují neplodnost

Ze vzrušující známosti na jednu noc se může stejně tak vyklubat i závažný zdravotní problém v podobě pohlavní nemoci s potenciální hrozbou neplodnosti. Než se...  celý článek

Billie Piperová
Piperová: Ve třiceti po mně nemůžete chtít, abych vypadala na dvacet

Britské herečky Billie Piperová (34) se dotklo, že se do ní opřeli někteří novináři kvůli vráskám. Po třicítce očekávala, že se podobným článkům vyhne. Jak...  celý článek

Zakladatel společnosti Scio Ondřej Šteffl
Ondřej Šteffl: Svět bude potřebovat lidi, kteří se umějí a chtějí učit

Umět se učit, kritické myšlení, kreativita, flexibilita, ale i empatie a laskavost – to jsou klíčové dovednosti ideálního pracovníka příštích let. Alespoň to...  celý článek

ilustrační snímek
Poradna: Pubertální dcera se chová, jako by se jí netýkala menstruace

Moje dcera se chová, jako by neměla žádnou menstruaci a vůbec se jí to netýkalo. Když se snažím zavést na to hovor, otočí hlavu a ignoruje mě. Čtenářka Ina...  celý článek

Další z rubriky

Serena Williamsová (22. července 2017)
Rozhodně jsem feministka, říká tenistka Serena Williamsová

Těhotná Serena Williamsová (35) stále neprozradila pohlaví svého miminka, které se narodí už za pár týdnů. Její sestra Venus (37) sice prohlásila, že to bude...  celý článek

Katherine Heiglová (Los Angeles, 16. září 2014)
Bála jsem se, že neshodím 23 kilogramů z dob těhotenství, říká Heiglová

Herečka Katherine Heiglová (38) v těhotenství přibrala necelých 23 kilogramů. Původně si myslela, že nepřekoná hranici 15 kilo, ale nakonec to bylo přes...  celý článek

Salma Hayeková (Londýn, 5. prosince 2016)
Ve svém věku už nemusím vypadat dokonale, je to výhoda, říká Hayeková

Herečka Salma Hayeková (50) nikdy nepodléhala hollywoodským trendům a nesnažila se mučit v posilovně jen proto, že to je zrovna v kurzu. Pro svou postavu toho...  celý článek

Další nabídka

arome.cz

Na unavenou pleť i zvýraznění tváře. Rozjasňovač umí zázraky
Na unavenou pleť i zvýraznění tváře. Rozjasňovač umí zázraky

Pořídit je můžete v pudru, tubě i v peru a pokud víte, jak je správně nanášet, dokáží vaši tvář opravdu zkrásnět. Přesto rozjasňovače stále nepatří do standardn... celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.