Doma může pleť dráždit ledacos: třeba kohoutková voda, prach nebo plísně.

Doma může pleť dráždit ledacos: třeba kohoutková voda, prach nebo plísně. | foto: Profimedia.cz

Co nám doma ničí pleť: roztoči, prach i chlorovaná voda

  • 3
Někdo má pleť tak odolnou, že zvládne jakékoli podmínky. Větší část lidí ale špatně reaguje na suchý vzduch, alergeny, chemické látky ve vodě nebo některý z dalších stresorů, kterým se bohužel nevyhneme ani doma. Jejich vliv ale můžeme účinně zmírňovat - přečtěte si, jak na to.

1. Prach a roztoči

Doma je máme všichni, i ti nejpořádnější z nás, u čím dál více lidí ovšem způsobují alergické reakce. Ty jdou často ruku v ruce s přecitlivělou pletí, která mívá oslabenou kožní bariéru a hyperreaktivní nervy – ty, které velmi silně reagují na drobné částečky, jako je pyl nebo právě polétavý prach.

„Nadměrná reakce nervů vyvolává nepříjemné pocity pleti,“ popisuje Susan Taylorová, ředitelka oddělení klinických testů při Society Hill Dermatology a zakládající ředitelka centra Skin of color při St. Luke ́s Hospital Center v New Yorku. „Navíc kvůli oslabené kožní bariéře mohou vnější stresory bariérou snáze pronikat, což může mít za následek podráždění a zarudnutí pleti.“

Stejně dráždivé jako samotný prach můžou být pro takovou pleť i výměšky roztočů. Mikroskopické organismy, které se v domech a bytech objevují zcela běžně, se živí odumřelými kožními buňkami (jeden člověk jich za týden vyloučí asi 10 gramů) a vyměšují drobné částice, které obsahují bakteriální alergeny. Ty se navíc spojují s částicemi prachu a spolu s nimi víří po místnosti.

Řešení

Čistota je půl zdraví. Prachu ani roztočů se sice nikdy zcela nezbavíme, ale pomůže pravidelné luxování a časté větrání. Prach utírejte vlhkým hadříkem nejraději několikrát do týdne, a pokud můžete, zbavte se koberců, záclon či závěsů. Pečujte i o samotnou pleť: pokud vás svědí, pálí nebo je zarudlá, ošetřujte ji přípravky určenými přímo pro hypersenzitivní pokožku.

Zklidňující hydratační krém pro hypersenzitivní pleť, Eucerin

Maska proti podráždění a zarudnutí, Éminence Organics

Čistící mléko pro velmi citlivou a alergickou pleť, Avéne

2. Klimatizace

„Když není dobře vyčištěná, můžou se v ní tvořit plísně, které u některých lidí vedou k nepříjemným alergiím,“ řekla serveru Refinery29 kosmetička Ildi Pekarová, která se stará mimo jiné o modelky Victoria’s Secret. I tady platí, že zatímco pleť jednoho nemusí vůbec zareagovat, jiného bude trápit svědění, začervenalá místa, možná i vyrážka či akné.

„Studený vzduch z klimatizace navíc může pokožku vysušovat,“ pokračuje Pekarová. V klimatizovaných místnostech přitom mnoho z nás tráví většinu času; dehydratovaná pleť po takovém pobytu působí mdle a unaveně, bývá zašedlá, někdo si stěžuje i na pocit napětí.

Řešení

Vysušenou pleť je třeba každý den hydratovat a vyživovat kvalitním krémem, jednou týdně můžete přidat masku, která se na obličeji nechává přes noc. V kanceláři mějte při ruce termální vodu, která se postará o extra hydrataci, nezapomeňte taky na pitný režim.

Hloubkově hydratující krém, DIBI

Zjemňující noční maska, Laneige

Termální voda pro citlivou pleť, La Roche Posay

Pokud vaše pokožka citlivě reaguje na plísně, nechte klimatizační jednotku pravidelně čistit anebo zvolte raději přirozený způsob, jak doma podpořit proudění vzduchu: pomůže třeba proutěný či bambusový nábytek.

3. Kohoutková voda

Názory na její vliv se různí. Najdou se dermatologové, kteří tvrdí, že k čištění obličeje voda z kohoutku docela stačí; jiní doporučují ještě odstranit přebytečnou mastnotu, prach či líčidla pleťovým mlékem nebo čisticím gelem; Pařížanky tamní tvrdou vodu k mytí tváře vůbec nepoužívají a raději si kupují vodu micelární.

Podle zdravotní a výživové poradkyně Courtney Blattové může voda z kohoutku obsahovat škodlivé látky: vodní kámen, nečistoty, pesticidy a různé typy dezinfekce včetně chloru. Ty můžou v některých případech citlivou pokožku dráždit, a dokonce přispívat k tvorbě atopického ekzému. Je dobré sledovat, jak vaše pleť na oplachování místní vodou reaguje, a podle toho postupovat při mytí a čištění.

Řešení

„Nejlepší způsob, jak se škodlivým látkám ve vodě bránit, je filtr do sprchy,“ radí Blattová. Po koupeli se vždy namažte tělovým mlékem určeným pro sensitivní pleť se sklonem k ekzémům. Co se týče pokožky obličeje: pokud na kohoutkovou vodu citlivě reaguje, je dobré ji hned po umytí jemně osušit ručníkem a pak očistit pleťovou nebo micelární vodou bez obsahu alkoholu.

Tělový krém pro suchou a atopickou pokožku, Bioderma

Pleťová voda pro problematickou pleť, Dermacol

Jemná micelární voda pro všechny typy pleti, Lirene

Péče o pleť - kosmetika a hodnocení na Arome.cz