Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Co můžete udělat pro zdraví svých dětí?

  9:00aktualizováno  9:00
Rodiče si často lámou hlavu: jak "zařídit", aby bylo dítě zdravé nebo se alespoň vyrovnalo s nákazou co nejrychleji a nemoc měla mírný průběh? Stoprocentní ochrana proti chorobám neexistuje a nikdo ji nedokáže naordinovat.
Děti by měly jíst pětkrát až šestkrát denně. Ovoce mohou neomezeně.

Děti by měly jíst pětkrát až šestkrát denně. Ovoce mohou neomezeně.

Rozhodně se vyplatí poslouchat rady lékařů, jak posilovat imunitní systém, který má v těle za úkol bojovat s infekcemi. Pokud bude dobře fungovat, vypořádá se s nemocemi lépe. Jak tedy prospět své imunitě?

1. Nechte dítě odpočívat
Ochrana proti infekci je komplexní záležitost a souvisí s celkovou životosprávou. "Důležité místo hraje i to, jak dítě strávilo prázdniny," říká alergoložka a imunoložka Eva Vernerová z pražské Fakultní nemocnice Motol. Zda si odpočalo, dostatečně spalo, mělo hodně pohybu na zdravém vzduchu a jedlo podle zásad zdravé výživy. Dopřejte mu to i během školního roku.

2. Vytvořte psychickou pohodu
K nemocem přispívá i chybějící psychická pohoda. O prázdninách i během celého školního roku by proto mělo být dítě "dobře naladěné", nemělo by se trápit problémy například spojenými s neshodami rodičů, šikanou ve škole, špatnými známkami a podobně. Důležité je o případných problémech hovořit a řešit je. "Pokud by si dítě prázdnin z jakéhokoli důvodu neužilo, bude infekcí ohroženo více," dodává Eva Vernerová.

3. Zajistěte zdravou stravu
Dítě, které jí nezdravě - krmí se sladkostmi, smaženými jídly, pokrmy z rychlých občerstvení a pije přeslazené nápoje, má větší "šanci", že onemocní. Dětský organismus potřebuje pravidelnou, vyváženou a zdravou stravu bohatou na vitaminy, bílkoviny, kvalitní tuky, sacharidy, minerály a vlákninu.

Ideální je, aby jedlo pětkrát až šestkrát denně a v jeho stravě nechyběl dostatek ovoce a zeleniny, mléčné výrobky (nejlépe polotučné), drůbež, ryby a celozrnné potraviny. Při přípravě dětských pokrmů dávejte přednost rostlinným tukům a olejům před živočišnými tuky. Bílkoviny by mělo dítě čerpat především z libového masa a luštěnin.

Kdy jsou třeba speciální vyšetření?

V některých případech - když jsou děti velmi často nemocné, nemoc trvá déle a má horší průběh - bývá nezbytné imunologické vyšetření. To může odhalit buď vrozené vady imunity (jde o vzácnější případy), nebo přechodně sníženou, tedy získanou obranyschopnost organismu. Kdy je dítě "zralé" na speciální vyšetření? Podle alergoložky a imunoložky Evy Vernerové z pražské Fakultní nemocnice Motol je už při pěti až šesti nemocech za rok namístě o něm uvažovat. "Porucha imunity se projevuje zvýšenou nemocností - u dětí to bývá obvykle pětkrát až šestkrát ročně, nežádoucími reakcemi po očkování, dále nedostatečnou odpovědí organismu na léčbu běžných chorob," vypočítává příznaky nižší obranyschopnosti. Porucha imunity se může projevit i špatným hojením odřenin a drobných poranění, častými opary, infekčními "koutky, afty nebo dalšími boláky na kůži.

4. Nezříkejte se pomocníků z lékáren
V době zvýšeného výskytu například nemocí z nachlazení, můžete doplnit vitaminy i v tabletách nebo sirupu. Lékárny nabízejí vitaminové přípravky určené pro děti. Jejich užitím dle příbalové informace nelze téměř nic pokazit. Vždy jsou ale lepší přirozené zdroje vitaminů a minerálů.

"Pokud dítě konzumuje dost ovoce, zeleniny, mléka a mléčných výrobků, neměl by mu zejména vitamin C, vitamin E a vápník chybět," míní dětská lékařka Zuzana Buriánková. Nedostatek těchto takzvaných antioxidačních vitaminů v dětství je mimo jiné i rizikovým faktorem, který podle některých zpráv může v dospělosti negativně ovlivnit výskyt civilizačních chorob, zejména nemoci srdce a cév a některých zhoubných nádorů.

Nesedejte ale na lep marketingovým strategiím různých firem, které k balení na několik měsíců přidávají dárky. Kupujte jen to, co skutečně využijete. Před tím, než koupíte konkrétní přípravek, se poraďte s lékařem. Pediatři totiž z praxe ví, který funguje lépe. "Umělé" vitaminy by se neměly jíst rutinně po celý rok, ale jen v době ohrožení. V lékárnách jsou k dostání i přípravky podporující imunitu na přírodní bázi a homeopatika.

5. Důležitý je správný pitný režim
Dítě by mělo vypít denně 1,5 až 2 litry tekutin (předškoláci okolo 1,5 litru, patnáctiletí až okolo 3 litrů tekutin denně). V extrémně horkých dnech je třeba jejich příjem zvýšit. Při nedostatku vody hrozí mimo jiné přehřátí, malé děti na ně reagují i zvýšenou tělesnou teplotou. Dostatek vody zajišťuje i odplavování škodlivých látek z těla.

6. Kupujte potraviny podporující imunitu
Potraviny obsahující živé, takzvané probiotické bakterie, které jsou prospěšné pro imunitu, jsou poměrně důležité. Chrání povrch sliznic před průnikem choroboplodných látek a vytvářejí některé vitaminy. Tím zvyšují imunitu. Prospěšné bakterie jsou obsaženy například v "živých" jogurtech.

Jak s vitaminy

Není pravda, že vitaminy neškodí v jakémkoli množství. Vitaminy rozpustné ve vodě, tedy vitamin B a C, tělo vyloučí močí, takže "předávkování" nevadí. Ale opatrnost je namístě u vitaminů A, D a E rozpustných v tucích. Bez konzultace s lékařem se nedoporučují podávat, v tomto případě se předávkovat můžete. Jejich vstřebávání totiž mimo jiné ovlivňuje skladba stravy. Nejlepší je přijímat vitaminy v přirozené formě, tedy v ovoci a zelenině. Na začátku jara je rozumné přidávat vitaminy B a C i v podobě tablet a sirupů.

7. Ať se děti hýbou
Pravidelný pohyb na vzduchu je pro zdravý vývoj organismu nezbytný. Například děti v předškolním věku by se měly denně "hýbat" zhruba šest hodin, školáci a studenti střední školy podle věku tři až pět hodin (čím mladší, tím více pohybu).

Malé děti mohou například jezdit na kole, honit se a hrát hry s kamarády, plavat a podobně, větší se věnovat konkrétnímu sportu. To všechno samozřejmě nejlépe venku na zdravém povětří. Ideální je, když městské děti mohou například na prázdniny odjet na venkov, případně na hory nebo i k moři.

8. Otužujte děti vlažnou vodou
Děti nejsou "skleníkové květiny". Otužování ke zvýšení obranyschopnosti výrazně přispívá. Je například dobré sprchovat dítě vlažnou vodou. V bytě nepřetápět, spát ve vyvětrané místnosti s teplotou pod 20 stupňů Celsia. Dítě oblékat raději méně než více a stylem vrstvení oděvů tak, aby si mohlo například venku při hře odložit. Zásada vždy je: otužovat jen zdravé dítě.

9. Vyhýbejte se zdrojům nákazy
Pokud je to možné, vyřaďte dítě v době epidemií, například nemocí horních cest dýchacích či chřipek, z kolektivu. A to zejména takové, které bývá často nemocné. Do školy či školky by se rozhodně neměly posílat děti s počínající nemocí. Nakazí ostatní a mohou zhoršit i průběh svého onemocnění. Vyhýbejte se i místům, jako jsou hypermarkety, restaurace či kina. I ta jsou například na podzim nebo v zimě, tedy v době většího počtu nemocných, riziková.

10. Myslete na očkování
Nezanedbejte povinné očkování. O nepovinném, nadstandardním se poraďte s lékařem. Ne vždy je nutné. Například pneumokoková nákaza ohrožuje podle Zuzany Buriánkové zejména děti do dvou let. Pneumokok přitom způsobuje některé záněty středního ucha, zápaly plic a mozkových blan. "Ohroženy jsou především děti s poruchami imunity," říká lékařka. Vakcína může být, pokud je dítě častěji nemocné, hrazena ze zdravotního pojištění.

 
Autoři:
Nejčtenější

MOJE ROZMARNÉ LÉTO
Moje rozmarné léto: Hlasujte, posílejte a soutěžte o ceny za tisíce

Moje rozmarné léto je téma fotosoutěže, kam můžete celé prázdniny posílat své aktuální fotografie. Soutěžit můžete v některém z osmi kol, z nichž vítězové...  celý článek

ilustrační snímek
Když domek vyhořel, děti musely do ústavu. Pomozme jim k návratu domů

Děti, které vyrůstaly v rodinném prostředí, mají mnohem větší šanci na úspěch v životě a na vlastní spokojenou rodinu než ty, které vyrostly v ústavu. Pomozte...  celý článek

Jít se koupat znamenalo vyjít ze vrat a k vodě urazit kus cesty. Se...
OBRAZEM: Koupání před 50 lety: s nubianem, kostkovanou dekou a matračkou

Jít se koupat znamenalo ještě před půl stoletím vyjít ze vrat a k vodě urazit kus cesty. Se srolovanou kostkovanou dekou v podpaží a taškou přes rameno. V ní...  celý článek

Houbové rizoto
Rostou? Tak honem do lesa! Tyhle recepty užijete nejen na chalupě

Uklidňující procházka lesem mnohdy vyústí ve sběračskou výpravu – zejména, když máte svoje tajná místečka a vezmete si s sebou košík. Co ale s houbovou úrodou?...  celý článek

Mozková mrtvice - ilustrační fotografie
Když udeří mrtvice, jde o čas. Jak ji poznáte?

Na mozku jsme závislí. To on rozhodne, zda si přečtete tento článek a napijete se u toho kávy. Vše probíhá automaticky. Ovšem jen do chvíle, než mozkovou tepnu...  celý článek

Další z rubriky

ilustrační snímek
Poradna: Od narození miminka s manželem nemáme sex

Před půl rokem se nám narodila úžasná holčička. S manželem jsme se na ni moc těšili, ale s jejím příchodem jsme zcela přišli o sex. Bude to takhle napořád?...  celý článek

Lázně pro miminka ve španělském Madridu
Lázně pro vyčerpané matky s dětmi? V zahraničí to jde už s novorozencem

Nejčastější stížnost matek? Věčný boj s pocity únavy a vyčerpání. Právě proto se již nespočet zahraničích lázní rozhodlo nabízet matkám s dětmi společný pobyt,...  celý článek

Zakladatel společnosti Scio Ondřej Šteffl
Ondřej Šteffl: Svět bude potřebovat lidi, kteří se umějí a chtějí učit

Umět se učit, kritické myšlení, kreativita, flexibilita, ale i empatie a laskavost – to jsou klíčové dovednosti ideálního pracovníka příštích let. Alespoň to...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Konec svatebního kýče: svatební účesy pro rockerky a hipsterky
Konec svatebního kýče: svatební účesy pro rockerky a hipsterky

Posloucháte tvrdou muziku a v ničem se necítíte lépe, než v okovaných botách a punkovém číru? Tak to pak bude romantický... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.