Ona
Chrápání (ilustrační fotografie)

Chrápání (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Co jste nevěděli o chrápání. Zhoršuje ho cigareta a pomůže tenisák

  • 19
Vibrace, které ve spánku vyluzují charakteristický zvuk, snižují kvalitu spánku nejen chrápajícího. Navíc může signalizovat vážnější zdravotní problémy.

Chrápání je většinou způsobeno tím, že vzduch v dýchacích cestách naráží na překážku, kterou rozechvěje. Tou může být snížené měkké patro, rozšířená tkáň v nosohltanu nebo zhoršená nosní průchodnost vzniklá opět povolenou tkání či nachlazením.

„Často může být chrápání příznakem různých chorob, jako je vysoký krevní tlak, chronická rýma, obezita či spánková apnoe. Syndrom spánkové apnoe, ale i další poruchy spánku se dají odhalit ve spánkové laboratoři,“ říká Petra Řehořková z Petra Clinic, kde se poruchami spánku zabývají.

Na chrápání má také vliv pohlaví, obecně muži chrápou častěji a hlasitěji než ženy.

„Svůj podíl na chrápání mohou mít i zvětšené nosní mandle, nemoci horních cest dýchacích a také spánková pozice. Pokud spíte nejraději na zádech s málo podloženou hlavu, pravděpodobnost chrápání se zvyšuje,“ upozorňuje Řehořková.

Přečtěte si další zajímavosti o chrápání, které jste možná nevěděli.

1. Chrápání může komplikovat váš vztah

Snížená kvalita spánku a jeho nedostatečná délka se netýká jen chrápající osoby, ale rovněž její drahé polovičky. Spánková deprivace u obou partnerů pak může být příčinou častějších hádek a podrážděnosti. Průzkum, který provedli odborníci z National Sleep Foundation, ukázal, že více než jedna třetina respondentů pociťovala problémy ve vztahu způsobené poruchou spánku.

„Vážné chrápání výrazně narušuje spánek partnera, způsobuje podrážděnost, zlost a depresi,“ říká doktorka Ann Romakerová, ředitelka Sleep Disorders Center at Saint Luke’s Health System.

Prvním krokem k nápravě a lepšímu spánku je podle doktorky Romakerová promluvit si s osobou, která vám nedá spát. Nebojte se vyjádřit své obavy o jeho, ale i o vaše zdraví.

2. Chrápání může signalizovat další zdravotní problémy

Vydáváte vy nebo váš partner při spánku hlasité vzdechy? Mohlo by se jednat o spánkovou apnoe.

„U 4 procent mužů a 2 procent žen ve věku 30 až 60 let je příčinou chrápání patologické zúžení dýchacích cest (měkké patro, patrové mandle, za kořenem jazyka). Tento druh chrápání se nazývá spánková apnoe,“ uvedla Petra Řehořková.

Trpí-li člověk spánkovou apnoe, dochází u něj ve spánku k desetivteřinovým až minutovým zástavám dechu. Kvůli zástavám dechu klesá hladina kyslíku v krvi, což vede k nedostatečnému okysličení orgánů. Z toho plynou vysoká zdravotní rizika jako časté zástavy dechu s vyšším výskytem onemocnění srdce, vysokým tlakem, infarktem, cukrovkou a mrtvicí.

„Dechová zástava ve spánku ́nutí ́ mozek vysílat signály k uvolnění dýchacích svalů. Kvůli této mozkové činnosti se člověk dostává více než desetkrát za hodinu do polospánku. Po probuzení se necítí odpočatě, ale trpí únavou, vyčerpáním a vyšší mírou stresu. Vše dohromady vede k častějšímu riziku nemocí popsaných výše, ale také k poruchám potence. Následující den by se dal v podstatě popsat jako stav po propité noci,“ vysvětluje Řehořková.

3. Nadváha je spojena se zvýšeným chrápáním

S nadměrným nárůstem váhy se zvyšuje kromě rizika mnohých onemocnění i pravděpodobnost chrápání. To se týká především lidí, kteří mají tendenci přibírat v horní polovině těla a kterým se tuk ukládá v oblasti krku.

Doktorka B. Gail Demková, prezidentka American Academy of Dental Sleep Medicine, vysvětlila, že tloustnutím se zužují dýchací cesty a stoupá tak pravděpodobnost chrápání. Dobrou zprávou podle doktorky Demkové je, že stačí zhubnout jen 10 procent tělesné váhy a situace se může dramaticky zlepšit.

4. Na chrápání může mít vliv to, co konzumujete před spaním

Pokud se chcete vyhnout chrápání, opusťte bar nejméně čtyři hodiny před tím, než půjdete spát. Alkohol totiž uvolňuje centrální nervový systém a pro vaše tělo je pak těžší během spánku dýchat.

„Když se všechna ta tkáň a svaly kolem hrdla uvolní, existuje větší šance, že dýchací cesty zkolabují, což vede k chrápání,“ vysvětlil doktor Matthew Mingrone, otolaryngolog z California’s Eos Sleep centers.

Mezi další věci patří sedativa jako prášky na spaní a na uklidnění, které vás sice uvolní, ale snížené napětí ve svalech krku zvýší pravděpodobnost chrápání.

5. Spouštěčem chrápání může být i vaše alergie

Vdechování alergenů jako jsou pyly a zvířecí alergeny způsobuje otékání nosních a krčních tkání. Dýchací cesty se pak zvláště v noci uzavřou, což může vést k hlasitému chrápání.

Doktor Mingrone vysvětlil, že schopnost našeho těla poprat se s alergeny během spánku není stejná, jako když jsme vzhůru. I proto radí bojovat s alergiemi pomocí léků a nosních sprejů. Někdy také pomůže důkladné vyčištění ložnice a zbavení se mikročástic, které dráždí nosní sliznici a nutí alergika dýchat ústy. Pomoci může i změna lůžkovin, snížené nebo naopak zvýšené větrání a také zvlhčovač vzduchu.

6. Kouření může problém zhoršovat

Další dobrý důvod proč skončit s kouřením. Studie z American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine ukázala, že současní i bývalí kuřáci mají vyšší pravděpodobnost pravidelně chrápat než nekuřáci.

„Cigaretový kouř je dráždidlo, které způsobuje otékání měkkých tkání,“ vysvětlila doktorka Romakerová. Kuřáci jsou navíc oproti nekuřákům náchylnější ke krčním zánětům a suchu v krku a jemné částečky v cigaretovém kouři mohou dráždit dýchací cesty, což rovněž přispívá k chrápání.

Pokud se kouření cigaret vyhnete před spaním, můžete chrápání zmírnit, nicméně jak podotkla doktorka Romakerová, nejlepší je přestat kouřit úplně.

7. Od chrápání může pomoci lékařský zákrok, ale i tenisák

Petra Řehořková vysvětlila, že pro odstranění problému je nejdříve nutná diagnostika, která prozradí, o jakou formu chrápání se jedná. Následuje stanovení diagnózy a určení následných možností léčby. Měření probíhá ve spánkové místnosti, v níž je kromě postele speciální přístroj, který sbírá data o spánku minimálně 10 hodin a přitom vyhodnocuje dechovou křivku.

„Podle stanovené diagnózy buď podstoupíte jednoduchý estetický zákrok laserem, nebo ve vážnějším případě, když chrápání způsobují jiné části dýchacího ústrojí než hltan a měkké tkáně v dutině ústní, putujete na plastickou chirurgii nebo radiofrekvenční termoterapii. Nejméně příznivou zprávou je diagnostika spánkové apnoe, kdy je nutná další léčba a spolupráce s odborníky z ORL,“ uvedla Řehořková.

Poněkud kontroverzním řešením problému s chrápáním je zašití tenisového míčku na zadní stranu pyžama. Chrápající se tak nebude přetáčet na záda, do polohy, která zvyšuje pravděpodobnost chrápání. Nicméně chrápání je často způsobeno špatným životním stylem, nebo může indikovat vážnější zdravotní problém a v tom případě tenisák v pyžamu nic neřeší.

Neurolog Jiří Ondra z Lékařského domu Praha 7 doporučuje jako prevenci poruch spánku dodržovat spánkovou hygienu, což je soubor technik, které ulehčují usínání a zlepšují kvalitu spánku. Patří mezi ně například usínání a probouzení ve stejnou hodinu, příjemné prostředí ke spánku (chladnější místnost, kvalitní matrace), vyvarování se stimulujících nápojů a cigaret.

16. září 2009

, pro iDNES.cz