Co jsou to strie a jak se jim bránit

  • 10
Prudké zhubnutí nebo ztloustnutí, těhotenství, puberta. Ve všech těchto případech jsou na pružnost pokožky kladeny zvýšené požadavky. Někdy se pak ve vazivové vrstvě kůže objeví trhliny. Odborně se jim říká strie a jsou už napořád.

Na začátku vypadají jako červení a fialoví hádci schovaní v podkoží. Po pár týdnech zesvětlají - na kůži se objeví v podobě stříbřitě šedé, zvarhánkovatělé jizvy. Odborně se jim říká strie, česky pajizévky.

Vznikají třeba v těhotenství, při prudké změně váhy, v pubertě nebo třeba při sportovní kulturistice. Vazivová vrstva kůže roztahování nebo naopak stahování nevydrží a praskne. Trhlina se sice zacelí, ale kůže už nikdy nevypadá tak jako dříve. Typickým místem výskytu strií jsou dolní partie břicha, prsa, stehna a hýždě.

Mazat, mazat, mazat
Tou základní prevencí je co nejvíce náhlým změnám tělesného objemu zamezit. Což ale zrovna v těhotenství není možné. V tomto období navíc působí i hormon gestagen, který sám o sobě pružnost vazivové tkáně snižuje.

Pak platí jediné - mazat, mazat a mazat, čím častěji, tím lépe - a to včas, ještě dříve, než se bříško začne zvětšovat. "Nezáleží přitom ani tak na obchodní značce přípravku, důležitý je obsah tuku a to, aby nezpůsoboval alergie," říká předsedkyně české dermatovenerologické společnosti, docentka Jana Hercogová.

"Klidně lze použít i běžné sádlo, jde hlavně o pravidelnost," potvrzuje Karolína Kykalová, kožní lékařka, která se specializuje na estetickou dermatologii.

Zázraky nečekejte
Žádnou spravedlnost proto v tomto případě nehledejte. Některá žena přibere při čekání na miminko třicet kilo a po porodu má břicho krásně hladké. Jiná váží při porodu jen o malinko víc než jindy, a přesto se na její pokožce strie objeví.

"Hraje v tom velkou roli dědičná dispozice. Někdo se může mazat jak chce, a stejně se striím neubrání. Prostě má k jejich vzniku předpoklady," říká Radmila Konkolová z II. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Vznik strií a jejich výraznou barvu podporuje také sluníčko.

Co dělat, když už se strie objeví? Hlavně nečekejte zázraky, tento kožní defekt je už napořád. Slabou útěchou může být vědomí, že více nebo méně trápí devadesát procent žen.

Lze však snížit jejich nápadnost. Někdy může pomoci laser - sklerotizační laser de facto zataví poškozené cévky, a strie tak rychleji vybledne. "Obvykle zkusíme na několika místech různé ošetření a pak se rozhodneme podle jejich výsledku. Nějaký pozitivní efekt je však patrný jen asi u poloviny pacientů," říká Edita Jakšová, lékařka z pražského laserového centra Asklepion.

"K promazávání pak doporučujeme přípravky, které obsahují ovocné kyseliny a retinoidy, což jsou deriváty vitaminu A, dodává Jakšová. Další možností je zbroušení povrchové vrstvy kůže čili dermabraze. "Ani zde však nedosahují kožní lékaři příliš přesvědčivých výsledků," připouští Karolína Kykalová.

 Co jsou to strie?

• strie nebo také pajizévky jsou jizvičky způsobené napínáním pokožky těla

• objevují se nejčastěji na břichu, bocích a prsou, mohou být i na pažích a hýždích, u některých žen se mohou také objevit na nohou

• vznikají v těhotenství, v pubertě, při náhlém zhubnutí i ztloustnutí, velký vliv má dědičnost

• vznikají u 50 až 90 procent těhotných žen, většinou na podbřišku

• mohou se lišit zabarvením, bývají do červena, někdy také až do fialova, u žen s tmavým odstínem pleti budou strie spíše narůžovělé a světlejší než zbytek kůže

• nebolí, ale pokud se objeví, nelze je zcela zacelit