Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Co dělat s chutí na sladké? Tyčinky jsou špatná varianta

  • 3
Čokoládové tyčinky slouží jako dodavatelé rychlé energie. Ta obvykle dlouho nevydrží. Cukry a tuky z tyčinek vaší váze také moc neprospějí. I když tedy budete mít chuť na sladké, volte raději jiné varianty: například několik kousků hořké čokolády nebo netučný bílý jogurt s ovocem.

Pokud si potrpíte na sladké, rozhodně si nedávejte při zahájení redukční kúry nereálná předsevzetí typu "už nikdy více". Zkuste se naučit dát si třeba dva čtverečky čokolády s vysokým obsahem kakaa (to znamená 70 až 80 %) za odměnu. Nebudete tak trpět pocitem viny, že děláte něco při dietě zakázaného - to obvykle vede spíše ke konzumaci další a další čokolády coby náplast na smutek ze selhání.

Možná pro vás bude zajímavé zamyslet se, proč vlastně sladké jíte. Mnohdy je hlavním důvodem nuda nebo stres. Kdo se naučí zvládat špatnou náladu pomocí sladkostí, většinou si moc nepomůže. Závislost na této "metodě" vzniká poměrně snadno a naopak velmi těžce se jí zbavuje.

Kterou tyčinku si vybrat?

Někteří lidé mají na sladké chuť naprosto automaticky například po obědě. Může to být dáno zvykem nebo také nedostatečnou snídaní či absencí svačiny. Je dobré dopoledne jíst pečivo a bílkoviny - třeba jogurt, tvaroh nebo jiné zakysané výrobky, to by mělo do jisté míry nezvladatelnou chuť na sladké tlumit. Když však přece jen přijde, dopřejte si kousek již zmiňované kvalitní hořké čokolády. Je to rozhodně lepší než levné sušenky či čokoládové tyčinky, po kterých byste brzy mohli mít zase hlad.

Kolik spálíte?
(v kilojoulech za hodinu)

Hmotnost Zahradničení Jogging
60 kg  1000 1760
70 kg 1170 2050
80 kg 1340 2350
90 kg 1510 2640
100 kg 1680 2940
110 kg 1840 3230
Jogging je pomalý běh s nízkou intenzitou výdeje, při kterém se přesto hubne. Běží se takovým tempem, při němž ještě zvládnete mluvit, aniž byste měli potíže s dechem. Pokud byste je měli, běžíte špatnou technikou. Jogging není vhodný při velké nadváze - to se raději poraďte s lékařem, zda by ve vašem případě taková aktivita přicházela v úvahu. Stejně tak raději začněte sportovat až po konzultaci s lékařem, máte-li zdravotní problémy nebo jste dlouhá léta vyvíjeli jen minimální fyzickou aktivitu. Aby mělo pomalé běhání smysl, doporučuje se ho provozovat zhruba třikrát týdně. Běhá se zpravidla půl hodiny v kuse, čas se postupně prodlužuje se zlepšující se kondicí.