Ona
(Ilustrační foto)

(Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Od výběru po letní péči: co je dobré vědět, než si necháte obarvit vlasy

  • 0
Změnit barvu vlasů může být dobrodružné a vzrušující, ale každý dobrodruh vám řekne, že štěstí přeje připraveným. Raději proto nic nepodceňte, neuchylujte se k barvám určeným „na doma“ ani k návštěvě nezkušeného koloristy a přečtěte si, co všechno vlastně vaši hřívu čeká.

Než začnete, domluvte si konzultaci

Pokud se rozhodujete pro novou barvu, objednejte se do salonu nejprve na konzultaci. Kolorista vaši představu zhodnotí, probere s vámi všechny varianty, vysvětlí vám, jak o vlasy budete muset pečovat a jak často je bude třeba barvit nebo zesvětlovat.

Se samotným barvením byste měli začít až poté, co se na všem podrobně domluvíte, aby vás v průběhu už nic nepřekvapilo.

I vlasy se dají konturovat

Hlavně šetrně

Aby barvené vlasy vypadaly přirozeně, vyberte tu správnou formu barvení.

Technika, která se používá na obličej (a nejnověji i na tělo) má své místo i v barvení vlasů. Dobrého koloristu poznáte mimo jiné podle toho, že vám na hlavu neplácne jen jednu barvu, ale nakombinuje více tónů. Vlasy díky tomu získají hloubku, na pohled jsou vzdušnější a objemnější a výsledná barva působí přirozeněji.

Na barvení se připravte předem

Často se doporučuje jít ke koloristovi s neumytými vlasy, které méně kloužou, ale podle expertky Kari Hillové z L’Oréal Paris je místo toho lepší použít večer před barvením či zesvětlováním hydratační masku. „Naneste ji na celé vlasy a nechte ji působit déle, než jste zvyklí, abyste vlasům dodali extra hydrataci,“ poradila magazínu Cosmopolitan.

Intenzivně hydratační maska na vlasy, Alterna

Vyživující maska na vlasy, BOMB Cosmetics

Posilující hydratační maska na vlasy, Bio Ionic

Barvené vlasy se někdy lépe upravují

Každý zásah koloristy trochu změní texturu vlasů; zatímco zesvětlování narušuje chemické vazby ve vlasech, které je nejlepší rovnou v průběhu „zachraňovat“ speciálním recepturami, přeliv nebo barva vlasy naopak obalí. Nejspíš pak budou hladší a méně krepaté. „Barva navíc otevře vlasové cibulky a vlasy budou silnější, takže bude snazší v nich vytvořit objem,“ říká Hillová.

K nové barvě patří nové přípravky

Jestli jste se až dosud nebarvili, budete nejspíš muset změnit celou kosmetickou rutinu. Kolorista vám poradí s výběrem šamponu a kondicionéru či masky, které pomáhají barvu déle uchovat nebo ji dokonce umí oživit. Máte-li vlasy čerstvě zesvětlené, budete potřebovat přípravky, které je hloubkově zregenerují a také „silver“ šampon, který odstraňuje žluté tóny.

Šampon pro barvené vlasy, Syoss

Profesionální šampon a kondicionér pro barvené vlasy, Sachajuan

Řada pro ochranu, zesvětlení a rozjasnění blond odstínů, label.m

S odrosty si poradíte i doma

Pravidelnou péči v salonu sice nic nenahradí, ale pro případ nouze si můžete pořídit speciální pudr nebo sprej na světlé či šedivé odrosty. Na trhu jich je čím dál víc a značky se předhání jak ve výdrži, tak v nabídce barev. Pomůžou i oční stíny, které na vlasy nanesete pomocí většího štětečku a zafixujete lakem.

Sprej na zakrytí světlých odrostů, Toppik

Pudrový korektor na odrosty, Care&Cover Milano

Vlasový korektor na odrosty a šediny, TouchBack

V létě je vlasy potřeba chránit

Platí to pro všechny typy vlasů, ale pro ty barvené či zesvětlované zvlášť. Protože jsou oslabené, slunce, mořská voda ani chlor z bazénu jim moc nesvědčí; navíc všechny tyto faktory můžou barvu zmatnit nebo vyšisovat. Pořiďte si proto sprej na ochranu před UV zářením, kondicionér, který před koupáním vmasírujete do mokrých vlasů, a v ideálním případě ještě pokrývku hlavy.

Řada BC Sun Protect, Schwarzkopf Professional

Šampon po opalování, L ́Oréal Professionnel

Ochranná řada Color Extend Sun, Redken