Oplodňovací terapie s sebou přinášejí mnohá zdravotní rizika, varují lékaři. Ilustrační foto.

Oplodňovací terapie s sebou přinášejí mnohá zdravotní rizika, varují lékaři. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Číňanky berou hormony, aby měly dvojčata

  • 4
Porody dvou a více dětí jsou čím dál vzácnější - alespoň pokud se všechno nechá na matce přírodě. Existují však nové terapie, které vícenásobná těhotenství podporují. Využívají jich například Číňanky, jimž stát zakazuje mít více dětí po sobě.

Podle listu China Daily na to upozorňují lékaři z nemocnice ve východočínském Nankingu.

Tento ústav běžně zaznamenává na dvacet porodů dvojčat nebo trojčat ročně. Za loňský rok však bylo takových případů 90.

"Stále více žen bere léky na oplodnění, které jim mají pomoci s otěhotněním," vysvětluje boom dvojčat a trojčat ředitel nemocnice Gu Ling.

Léky na oplodnění stimulují činnost ženských vaječníků, z nichž se pak uvolní několik vajíček. Čím více jich je, tím vyšší je i šance, že žena bude mít při porodu více dětí.

Čínské ženy nesmějí mít více dětí po sobě, pokud nechtějí, aby úřady hmotně či jinak postihly jejich rodinu. Ale co když žena porodí více dětí najednou? Na to je i sebepřísnější státní úředník krátký.

Není to čínská specialita. Až desetina britských žen bere tyto léky v naději, že i ony budou mít dvojčata. Jenže Británie nemá politiku, která rodinám dovoluje mít jen jedno dítě, a tak tyto "pokusy", jež ženy provádějí na sobě, vzrušují asi jen lékaře.

Podle Gu Linga se k prostředkům na oplodnění stále více uchylují Číňanky ze středostavovských městských rodin.

On i další čínští experti varují před odvrácenou tváří podobných postupů. Oplodňovací terapie zvyšují nejen riziko předčasných porodů, ale i hrozbu, že narozené děti budou postižené. Některé Číňanky však raději riskují, než aby měly jen jedno dítě.

Politika jednoho dítěte se zrodila před třiceti lety, kdy se komunistická Čína snažila zvládnout prudký růst počtu lidí.