Čím větší pleš, tím větší chlap?

  • 12
Na chrápání či vypadávání vlasů se neumírá. Na sebevědomí podobné potíže rozhodně nepřidají. Díky pohlavnímu hormonu testosteronu mají muži nad ženami v mnohém navrch - jsou rozhodnější, průbojnější, v tom dobrém slova smyslu agresivnější.

Za tuto výhodu však platí - mimo jiné i sklonem k vypadávání vlasů. Někteří se s tím smíří snadno, ale mnozí mají pocit, že pleš je něco společensky nepřijatelného a ze všech sil proti ztrátě vlasů bojují.

Co ukazuje pleš
"Někdy, když se pacientů ptáme, jaké mají další potíže, jsou schopni zapomenout, že trpí třeba cukrovkou. Tu subjektivně považují za menší problém než plešatění," říká doktorka Martina Havlíčková z centra Zdravé vlasy při pražské vinohradské nemocnici.

Na rozdíl od jiných zdravotních problém je zde široký prostor k samoléčbě. "Myslím, že se lidé nemusí bát svou léčbu zahájit sami pomocí volně prodejných prostředků. Ostatně i lékař by začal u těchto nejjednodušších metod. U vypadávání vlasů jde o potravinové doplňky obsahující vitaminy, zvláště ty ze skupiny B, a stopové prvky, hlavně zinek a selen. S výběrem přípravků může pomoci lékárník," říká profesor Petr Arenberger, přednosta dermatovenerologické kliniky vinohradské nemocnice.

Muži mohou sáhnout rovněž po speciálních vlasových prostředcích. "V posledních letech se u nás objevily dva preparáty, které mají významný vliv na růst vlasů. Jeden z nich se používá přímo na vlasy. Pomáhá tím, že rozšiřuje cévy v kůži kštice, a zlepšuje tak prokrvení folikulů nebo vlasových váčků a vlasových buněk," popisuje lékař.

Druhý omezuje vazbu mužského pohlavního hormonu testosteronu na buňky folikulu. Tento mechanismus je znám již dlouho, ale teprve nyní se podařilo jej omezit především právě na tyto buňky, a ne na celý organismus. Protože jinak muži testosteron samozřejmě potřebují.

Poslední šancí je pokusit se překrýt pleš transplantací vlastních vlasů z míst, kde rostou relativně hojně, což je obvykle oblast týla. "Před touto operací by měly být vyčerpány všechny ostatní možnosti," upozorňuje Arenberger. I proto je možná lepší se k pleši hrdě přiznat a nijak ji nezakrývat. Vždyť není známkou snížené mužnosti, ale právě naopak.

Nechrápej, kdo tady má spát!
Dalším výrazně pánským problémem je chrápání. Muži chrápou častěji než ženy, protože mají jinak stavěné horní cesty dýchací. Chrápání samo o sobě není nemoc, jediné, co ohrožuje, je klid spolunocležníků.

Značná část chrápajících však trpí závažnější poruchou - takzvaným spánkovým apnoickým syndromem. Při něm se zúžené dýchací cesty zcela uzavřou a člověk přestane na určitou dobu dýchat. Přerušovaný spánek je nekvalitní, pacient se probouzí unaven, přes den usíná, klesá jeho výkonnost pracovní i sexuální.

"Je prokázáno, že u těchto lidí se zvyšuje riziko srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice - projevuje se tak opakovaný nedostatek kyslíku," říká docent Jan Klozar z pražské motolské nemocnice, který se na tuto problematiku specializuje. Právě proto je třeba, aby se ti, u nichž je podezření na podobné problémy, nechali podrobně vyšetřit ve spánkové laboratoři.

Lidé, u kterých jde o prosté chrápání bez krátkodobého přerušení dechu, si mohou nechat upravit horní dýchací cesty pomocí laseru. "Tento zákrok není nijak náročný. Pacient odchází za hodinu domů. Nepříjemné je pooperační období. Nedá se říci, že každý přestane chrápat, zlepšení však nastává zhruba u devadesáti procent lidí," říká docent Klozar. Taková operace stojí kolem deseti tisíc korun.

Proč je důležité se přezouvat
Jinou obtíží, která trápí spíše muže, je zvýšená potivost, zvláště pokožky nohou. Nohy pak mohou být nepříjemně cítit. "Samotný pot nepáchne, jeho rozklad ano, způsobují to různé bakterie, plísně a kvasinky přítomné na kůži," vysvětluje Karolína Kykalová, kožní lékařka z pražského Ústavu estetické medicíny.

Prevence? Klasická, dostatečná a správná hygiena. Především v zimě je dobré se v práci přezouvat, zvolit lehkou a vzdušnou obuv. Ponožky jsou nejvhodnější bavlněné, syntetické mohou zápach rozkládajícího se potu zvyšovat. "Speciální antiperspiranty dostaneme v lékárnách, jejich aplikace je vhodná večer, protože to nejlépe vyhovuje biorytmu potních žláz," doporučuje lékařka.

Jak zatočit s chrápáním

Co ženám často vadí na mužích? Chrápání, které patří k vůbec nejčastějším trápením mužů, byť jím někdy mohou trpět i ženy. Naštěstí se i tahle potíž dá alespoň omezit na snesitelnou míru.

• Zašijte si míček do pyžama
Někdy je chrápání vázáno jen na určitou polohu. Pak pomáhá zašít nějaký středně tvrdý oblý předmět (například tenisový míček) na příslušné místo do pyžama.

Před spaním nepijte alkohol
Alkohol přispívá k tomu, že potíže s chrápáním se zhoršují, stejně tak je dobré se vyhnout práškům na spaní.

Zbavte se přebytečných kilogramů
Čím má člověk větší nadváhu, tím je chrápání intenzivnější.

Zjistěte, zda máte průchodný nos
U někoho ke chrápání přispívá porucha nosní průchodnosti. Zde je na místě její obnovení, například plastika nosní přepážky nebo chirurgická léčba polypů nosních, atd.

Zvažte ošetření laserem
Laserové operace v oblasti patra mají poměrně vysokou úspěšnost. Téměř u každého pacienta se obtíže zmenší, u větší části vymizí chrápání. Tyto operace již absolvovaly na celém světě miliony lidí při velmi nízkém výskytu komplikací. Je však třeba, aby lékař předem zvážil, zda se pro dotyčného člověka zákrok skutečně hodí.

Hlídejte si dýchání
Požádejte svého spolunocležníka, aby v noci sledoval, zda se u vás nevyskytují krátké zástavy dechu - tzv. apnoické pauzy. V případě, že něco podobného zpozoruje, vyhledejte odbornou pomoc, nejlépe ve spánkové laboratoři. Tyto potíže by se neměly podceňovat.